Itthon hvg.hu 2024. november. 14. 15:13

Tüntetést tartottak az MTA ingatlanjainak államosítása ellen

Az egyetemekhez hasonlóan most az 1826-ban alapított Magyar Tudományos Akadémia ingatlanjainak jelentős részét sajátítaná ki az állam. Ez ellen tüntettek csütörtök délután.

Csütörtökön reggel tudta meg a HVG, hogy december elején rendkívüli közgyűlést készül összehívni a Magyar Tudományos Akadémia (MTA). Minderre azért van szükség, mert a közeljövőben várhatóan le kell mondaniuk az intézmény vagyonának egy jelentős részéről.

Az erről szóló törvénytervezet ellen tiltakozott az Akadémiai Dolgozók Fóruma, a Stádium28 Kör és a Tudományos Dolgozók Demokratikus Szakszervezete is, csütörtök délután pedig a Károlyi utcába szerveztek egy demonstrációt, ahol több tízen gyűltek össze molinókkal és piros lapokkal.

Tüntetés a Károlyi utcában
Túry Gergely
Tüntetés a Károlyi utcában
Túry Gergely
Tüntetés a Károlyi utcában
Túry Gergely
Tüntetés a Károlyi utcában
Túry Gergely

Az MTA-nak a törzsvagyonán kívül további jelentős vagyona, főleg ingatlanja van, amit jelenleg a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózatba szervezett kutatóintézetek használnak. Ezeket az ingatlanokat és az intézetek által lakott MTA-tulajdonú ingóságokat szeretné a HUN-REN jelenlegi vezetése megszerezni.

Információink szerint a terv az, hogy először az állam veszi meg az érintett épületeket nagyjából feleannyiért, mint amennyit valójában érnek, majd ők adják tovább a HUN-REN kutatási hálózatnak.

Az egykor az MTA égisze alá tartozó intézetek gazdája először a Maróth Miklós elnökletével működő Eötvös Loránd Kutatási Hálózat lett, majd az új elnök, Gulyás Balázs alatt lett a neve Magyar Kutatási Hálózat, amelynek szívesebben használták az angol HUN-REN rövidítését.

A törvénytervezet szerint a jövőben alapítványi formában működő HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat a végletekig központosított lesz: a 16 kutatóközpont teljesen, a több mint félszáz kutatóintézet jogutódlással szűnik meg, és utóbbiakról teljes egészében a központ dönthet majd, melyik meddig és hogyan működhet tovább. Lényegében az egész kutatóhálózat egyetlen jogi személy lesz.

Szemet vetettek az MTA ingatlanaira, a tudósok húzhatják a rövidebbet

Az egyetemek vagyontárgyaihoz hasonlóan most az 1826-ban alapított MTA ingatlanainak jelentős részére tenyerelne rá az állam. A lépés tovább csorbítaná az akadémiai autonómiát, csütörtök délutánra tüntetést is szerveztek emiatt.

Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.