Több száz gyereket nem vittek haza a születésük után.
Megtörténtek az első gyorsított örökbefogadások a kórházban hagyott csecsemőknél – közölte a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Rétvári Bence tájékoztatása szerint szeptember utolsó napjáig 31 kórházban hagyott gyereket nyilvánítottak örökbefogadhatónak a csecsemők örökbefogadási eljárásait felgyorsító új jogszabály alapján, október 24-ig pedig hét gyerek örökbefogadási eljárása le is zárult. Négy babát Csongrád-Csanád, egyet-egyet Pest, Győr-Moson-Sopron és Bács-Kiskun megyében fogadtak örökbe.
Tíz gyerek örökbefogadása folyamatban van, ők már az őket örökbe fogadni szándékozó szülőknél élnek, de az eljárást lezáró határozat még nem született meg.
Az államtitkár közölte, hogy Magyarországon több mint ezer alkalmassági határozattal rendelkező szülő szeretne háromévesnél fiatalabb gyereket örökbe fogadni.
Reagált Rétvári a kórházban hagyott babák ügyére
Az államtitkár válaszából nem úgy tűnik, hogy az elhagyott csecsemők helyzete hamar rendeződhet.
Az elmúlt időszakban egyre nagyobb számban maradtak csecsemők a kórházak újszülött osztályain, akiket szüleik nem vittek haza. Ha hat héten belül sem az édesanya, sem más hozzátartozó nem jelentkezik a kórházban hagyott gyermekért, a csecsemő lemondó nyilatkozat nélkül örökbefogadhatóvá válik.
Szeptemberben a Népszava írt arról, hogy háromszor annyi – az elmúlt hónapokban 280-300 – újszülött rekedt a kórházakban, mint egy évvel korábban. A szakemberek szerint hiába könnyítettek az örökbefogadási szabályokon, ez sem hozott áttörést.