A külgyminiszter szerint öt fontos megegyezést írtak alá Argentínával.
A stratégiai együttműködés Argentínával jelentősen megerősíti Magyarország pozícióját a nemzetközi politikai térben – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Buenos Airesben.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető az argentin kollégájával, Gerardo Wertheinnel folytatott tárgyalását követően kiemelte, hogy az elmúlt időszakban a világpolitikában több fontos átalakulás is történt, a baloldal a biztonság és a gazdaság terén mutatott sikertelensége nyomán több helyen is elkezdett visszaszorulni.
„A baloldali visszaszorulásnak és a jobboldali patrióta előretörésnek szinte minden kontinensen vannak kiemelkedő szereplői” – mondta. Ennek kapcsán pedig kifejtette, hogy Észak-Amerikában, az Egyesült Államokban a héten Donald Trump nyerte az elnökválasztást, Európában Magyarországgal azonosítják a patrióták erősödését, Dél-Amerikában pedig Argentína az az ország, amely a közelmúltban jobboldali, konzervatív értékek mellett elkötelezett vezetőt választott.
„Javier Milei elnök megközelítése a világot jelenleg komoly kihívások elé állító ügyeket illetőleg nagyon hasonló a mi megközelítésünkhöz, legyen szó a szuverenitás vagy a nemzet védelmének kérdéseiről, a családok védelméről. Hasonló, mondhatnám azt is, hogy sok esetben azonos álláspontot képviselünk” –mondta.
„Van tehát itt Latin-Amerikában is egy stratégiai szövetségesünk, ez jó hír. Van Latin-Amerikában is egy elkötelezett jobboldali, patrióta, konzervatív vezetésű nagy ország, amely a G20 tagja. Az Argentínával való stratégiai együttműködés tehát Magyarország pozícióját jelentős mértékben erősíti a nemzetközi politikai térben” – tette hozzá, emlékeztetva arra is, hogy a két ország éppen idén ünnepli a diplomáciai kapcsolatok felvételének századik évfordulóját.
Szijjártó Péter arról számolt be, hogy öt fontos megegyezést írtak alá, amelyek újabb lendületet adnak az együttműködésnek, különös tekintettel arra, hogy a ma legmodernebb, leginnovatívabb iparágak is érintettek, az űripar és a nukleáris ipar.
A miniszter szerint mind a két ország használ atomenergiát, s mindkét országban zajlik jelenleg is nukleáris beruházás. Üdvözölte, hogy Argentína a kis méretű, moduláris erőművek tervezésének élmezőnyében van, ez pedig hasznára válhat Magyarországnak is.