Az intézmény a tanévkezdéstől nem kapta meg a normatív támogatást, így az ott dolgozók bérét nem tudták kifizetni.
November 1-től a Kisvárdai Szakképző Centrum fenntartásában működik tovább a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) Márokpapin található iskolája – írja közleményében az egyház. Beszámolójuk szerint a Magyar Államkincstár (MÁK) az adósságaikra hivatkozva szeptember 1-től megszüntette az alapnormatíva utalását a márokpapi Wesley János Szakképző Iskola, Technikum, Gimnázium, Alapfokú Művészeti Iskola számára, annak ellenére, hogy ott elkezdődött a tanítás. Az Iványi Gábor által vezetett MET így nem tudott elegendő forrást biztosítani a dolgozók bérének rendszereres utalására, így a kollégáik érdekeit szem előtt tartva bejelentették a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Kormányhivatalnak, hogy nem tudják tovább fenntartani az iskolát.
A MET továbbá arról számol be, hogy a Kisvárdai Szakképző Központ tovább foglalkoztatja az iskolában dolgozókat, és a náluk eltöltött éveiket is beszámítják az új munkaviszonyukba. „Az új fenntartó munkatársai együttműködők és segítőkészek, úgy tűnik, mindent megtesznek, hogy az iskola ugyanazzal a programmal, ugyanazokkal a diákokkal és pedagógusokkal folytathassa a munkáját” – írják.
Hozzáteszik azonban, hogy a MÁK október végén visszavonta a saját határozatát, amelyben a még működő intézménytől vonták meg a normatív támogatást, ezzel elismerve, hogy az intézkedés jogtalan volt. „Ha szeptembertől érkezett volna alapnormatíva, elérhettük volna a végrehajtások felfüggesztését, és ez biztosíthatta volna a Márokpapi Wesley Iskola dolgozóinak bérezését, de elkésett a visszavonás, ahogy az iskolabezárások kapcsán is hiába bizonyosodott be a jogsértés, az újranyitás esélye addigra ellehetetlenült.”
A márokpapi iskolával 432 tanulót adtak át, ebből 150-en az év végén szakmai vagy érettségi vizsgát tesznek majd. A létszám évről évre nő, építőipari, szociális és mezőgazdasági ágazatokban képeznek itt szakmunkásokat és technikusokat, valamint esti gimnáziumban biztosítják az érettségi megszerzését. Az elmúlt években szakmunkás- és érettségi bizonyítványok százait kapták meg itt a többségében hátrányos helyzetű fiatalok.
A MET és az Oltalom Karitatív Egyesület jelenleg két közoktatási intézményt, három idősotthont, négy hajléktalanellátó intézményt, egy kórházat és egy főiskolát üzemeltet. A NAV a nyár közepén a MET és az Oltalom valamennyi intézményének számláját inkasszálta, ezzel együtt zár alá került az Oltalomnak felajánlott összesen 107 millió forintos szja 1% felajánlás. „A NAV még nem reagált tárgyalási kérésünkre, Tuzson Bence igazságügyminiszter sem foglalt még állást a végrehajtási eljárások felfüggesztéséről, amely lehetővé tenné a normatívákhoz való hozzájutást” – írják.
A MET egyházi státuszát 2011-ben vette el az állam, emiatt éveken keresztül elestek az 1%-os szja-felajánlásoktól. Bár a kormány eljárását később az Alkotmánybíróság és a strasbourgi emberi jogi bíróság is jogsértőnek mondta ki, a MET addig elesett a bevételei csaknem felétől. Iványi azt elismerte, hogy van NAV-tartozásuk, de azt állítja, ezt rendeznék, ha megkapnák a jogszerűtlenül elvett 12 milliárd forintjukat. A nyár végén Iványiék több iskoláját is törölték a nyilvántartásból, annak ellenére, hogy augusztus elején 90 millió forint adományt sikerült összegyűjteniük, miután a NAV inkasszózni kezdte a MET bankszámláit.