Nem csak a Tisza Párt előzte meg a Fideszt népszerűségben: a Medián friss kutatásából az is kiderül, hogy Magyar Péter október 23-i beszéde is jobban tetszett az embereknek, mint az aznapi ünnepi beszéd, amit Orbán Viktor mondott.
Magyar Péter és Orbán Viktor október 23-i, ünnepi szónoklatait nagyjából a közönség fele ismerte, és a szavazókorú népességen belül a Tisza Párt elnökének beszéde valamivel nagyobb tetszést aratott, mint a miniszterelnöké – ez is kiderült a Medián friss kutatásából, amelynek egy másik megállapítása kapott inkább figyelmet a napokban:
az adatok szerint a Tisza többségbe került a teljes lakosságban, és egy választás most 7 százalékpontos győzelmet hozna Magyar Péter számára Orbán Viktor és pártja felett.
A Medián közvélemény-kutatása azonban emellett kitért a közelmúlt fontos politikai eseményén, az október 23-i nemzeti ünnepen elhangzott beszédek fogadtatására is. Az adatok szerint Orbánét a megkérdezettek 55, míg Magyarét 48 százalékuk ismerte. A két politikus szónoklatait ismerők között a szavazókorú népességen belül
az emberek az iskolai értékeléseknél is használt ötfokozatú skálán az Orbán-beszédet 2,8-ra, gyenge közepesre értékelték, míg a Magyar-beszédre 3,3-as osztályzatot adtak.
Orbán Viktor és Magyar Péter beszédének értékelése már sokkal vegyesebb képet mutat, ha szavazótáboronként vizsgáljuk a szónoklatok fogadtatását. Aligha meglepő, hogy a Tisza Párt szavazói között Magyar 4,5-ös osztályzatot kapott az ötfokozatú skálán, míg az Orbán-beszédet a tiszások mindössze 1,4-re értékelték.
Persze hasonló elfogultság – sőt még egy kicsit erősebb is – mérhető a kormánypárti táborban is, hiszen a Fidesz-KDNP szavazóitól az Orbán-beszéd 4,5-es osztályzatot kapott, míg Magyar mondanivalóját csak 1,5-re értékelték. Az is látszik, hogy a fideszeseknek Orbán beszéde jobban tetszett, mint a tiszásoknak saját pártelnöküké.
A magukat se nem tiszásként, se nem kormánypártiként, hanem más párt szimpatizánsaként azonosítók körében kiegyenlítettebb a helyzet: Orbánéra 2-est, Magyaréra 3,2-es osztályzatot adtak. A pártnélküliek között még kisebb volt a különbség, Orbán beszédét 2,5-re, Magyarét 2,8-ra értékelték. Mindez infografikánkon:
Orbán Viktor beszédét – amelyért később még az észak-koreai külügyminisztérium is lelkendezett – a HVG-n itt foglaltuk össze: a kormányfő-pártelnök megemlítette Ukrajnát és a világháború rémét, a genderaktivistákat, sokat brüsszelezett és még többet foglalkozott Magyar Péterrel, de a neve kiejtése nélkül.
Magyar Péter beszédéről pedig itt a HVG összefoglalója, eszerint a Tisza elnöke új rendszerváltást ígért, valamint már a 2026-os választásra készülve elindította pártja képviselőjelöltjeinek castingját, keresik az új vezetőket, szövetséget kötne az emberekkel, és egy tiszás nemzeti konzultációt is bejelentett.
A két beszédet összehasonlító gyorselemzésünk szerint Orbán Viktor megütközött Magyar Péterrel október 23-án, és veszített. A HVG-nek Ranschburg Zoltán, a Republikon Intézet vezető elemzője is úgy értékelt: kevés lehet a Tisza Párt ellen, amit Orbán Viktor kifőzött. Az október 23-i ünnepről forgatott filmünk ebben a cikkünkben vagy alább nézhető meg:
A két beszéddel foglalkozott a HVG podcastja, a Fülke is. Azt vizsgáltuk, a beszédeken keresztül Orbán illetve Magyar miként vázolta fel a következő másfél évet. Dull Szabolcs belpolitikai elemzővel ástunk a beszédek és a már bőven folyamatban lévő kampány mélyére. Az adás ebben a cikkünkben hallható: