Orbán Viktor szerint fantasztikus évünk lesz 2025-ben. A miniszterelnök az amerikai választások után tartott globális helyzetértékelőt a Kossuth Rádióban.
Az Amerikai Egyesült Államokban lezajlott választások után ült mikrofon mögé Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggel a Kossuth Rádió Jó reggelt Magyarország! című műsorában. Felvezetésként rögvest ennek apropóján kérdezték arról, szerinte hogyan alkalmazkodnak a „gyorsan változó világhoz” Európa többi országának vezetői. Orbán szerint, ha már 2020-ban Donald Trump nyert volna, akkor a háború elmúlt két éve, ez a „lidércnyomásos két év meg sem történt volna”. Orbán szerint Magyarországot és néhány baráti országot leszámítva az európai vezetők eddig a háborút támogatták, ám ennek Trump megválasztásával vége szakad. A miniszterelnök szerint Trump győzelme akkora, hogy nemcsak a Holdról, de a Marsról is látszik.
Orbán szerint egyértelmű, ha az új elnök a háború helyett békét akar, a migráció helyett migrációellenes politikát, gender helyett családvédő politikát akar folytatni, akkor az nyomot hagy majd a világban, és ehhez Európában is alkalmazkodni is kell. A miniszterelnök szerint ezek közül most a háború kérdése a legfontosabb, ugyanis a frontokon veszteségek vannak, és szerinte
az amerikaiak ki fognak szállni az orosz-ukrán háborúból, legalábbis nem fogják támogatni azt.
Orbán szerint Trump egy igazi üzletember, aki utálja a háborút, ezért nem is fog háborút indítani. Azonban Európa nem fogja tudni finanszírozni ezt az „elbukott háborút”.
A miniszterelnök röviden megköszönte a Budapestieknek, hogy kibírták az EU-s diplomáciai találkozóval járó lezárásokat, s kérte, hogy bírjanak ki még két napot. Szerinte minden szervező hozzátett ahhoz, hogy a külföldi küldöttségek megismerjék a főváros kulturális értékeit, és Magyarország megbecsültsége világszerte nőjön.
Zelenszkij ukrán elnök budapesti látogatásával kapcsolatban a miniszterelnök elmondta, hogy ő nem kicsinyli le a harcoló ukránokat, akik hősiesen védték az országukat. Azonban szerinte Európa legnagyobb problémája, hogy nem kommunikálnak úgy a világ vezetőivel – az orosz, a kínai, az amerikai elnökkel -, mint ő, mert ez lenne az út a békéhez.
Orbán ismét azt fejtegette, hogy az amerikai választásnak a magyarok szempontjából az volt a tétje, hogy háborús- vagy békeköltségvetést kell tervezniük a következő évre. Szerinte, ha a demokraták nyertek volna, akkor nem a Nemzeti Össztermék 2 százalékát, hanem a 3-4 százalékát kellett volna erőltetett módon, de gyorsan elkölteni katonai kiadásokra. Direkt azért változtatták meg a költségvetés rendjét, hogy megvárják vele az elnökválasztás eredményét, ezért most békeköltségvetést tudnak benyújtani. A miniszterelnök szerint „fantasztikus évünk lesz 2025-ben”, mert a választás eredményeképp megszülettek az ehhez szükséges körülmények a világban, és a 21. pontos gazdasági akciótervnek ez lesz az eredménye.
Orbán szerint az sem lesz rossz hatással a magyar gazdaságra az, ahogy Trump várhatóan a kínai áruk importjával kapcsolatban viselkedik majd. Szerinte Amerika sem akar mást, mint a magyarok: jó üzletet kötni. Lesznek viták, de a végén jó megállapodások születnek majd. A miniszterelnök szerint
nem szükségszerű, hogy Magyarország oldalt válasszon az Egyesült Államok és Kína között.
Beszélt arról is, hogy a társadalomban azért van szükség politikusokra, hogy próbálják megérteni a jövőt. Ez nehéznek tűnik a „csihi-puhis” időkben, meg az internet világában, ahol minden „realtime”, most történik, és „mint a peep-showban be akarunk kukucskálni”, nem látszik, hogy itt gondolkodó emberek vannak, de a politikusok elvileg arra valók, hogy egész na azon gondolkodjanak, mi áll előttünk. Ezután a politikusoknak terveket kell gyártaniuk, azt végre kell hajtani, majd elmagyarázni az embereknek, hogy mi fog történni. Orbán szerint most jók a tervek, így jó lesz a 2025-ös év is.
A pénteki nap elkövetkező pár óráját egy érdekes politikai gondolkodásnak nevezte, ahol a az európai vezetők együtt gondolkodhatnak a gazdasági megoldásokról. A gazdasági problémák gyökerének azt nevezte, hogy egy európai vállalkozó a gázért négyszer akkora árat fizet, mint egy amerikai vállalkozó, az áramért pedig háromszor akkorát. Szerinte ez egy olyan versenyhátrány, amit semmivel nem lehet kompenzálni. Ezért új európai energiaszabályozásra van szükség, ami nem teszi tönkre a vállalkozásokat és a családok költségvetését.
A budapesti találkozó másik nagy témájáról, a migrációs helyzetről a miniszterelnök úgy értekezett, hogy hiába hoznak jó törvényeket ezzel kapcsolatban a különböző országok, ha azokat az EU-s alapértékekkel szembemenőnek bélyegzik. Így például az olaszok „remek törvényei” nem tudnak kellően érvényesülni, ahogy a magyarok sem. A brüsszeli bíróságokon kell hát a változást elérni.
A Nemzeti Konzultációval kapcsolatban azt a kérdést kapta a miniszterelnök, miért vennék figyelembe Brüsszelben, hogy a magyar emberek hogyan fejezték ki a véleményüket a kérdőíven. A miniszterelnök szerint nem az a kérdés, hogy a magyar emberek véleményét figyelembe veszik-e, hanem hogy a magyar kormány véleményét fogják figyelembe venni. Szerinte amilyen erős a kormány, olyan erős a kormány álláspontja, ehhez pedig az kell, hogy sok ember álljon a kormány mögött. Orbán szerint az emberek józan többsége a magyar kormány mögött áll. A miniszterelnök szerint a magyaroknak tudnia kell, hogy Brüsszelben ma olyan politika van, ami ha érvényesülne Magyarországon, akkor minden család rosszul járna. Azért van szükség arra, hogy minél többen kitöltsék a konzultációt, hogy megerősítsék a kormányt abban, hogy mögöttük állnak, s „hogy ne járjunk úgy, mint Németország”.