Itthon hvg.hu 2024. november. 06. 15:25

Nyomozás indult a Balog Zoltánt csak enyhén megintő, a gyanú szerint hamisított zsinati határozat ügyében

A feljelentő szerint irreálisan gyorsan készült el egy Balog püspököt csak enyhén megintő határozat, amelyet a gyanú szerint nem is írhatott alá az a személy, akinek ott szerepel az szignója.

Hamis magánokirat felhasználásának gyanúja miatt indított nyomozást a rendőrség ismeretlen tettes ellen egy Balog Zoltánt, a Magyarországi Református Egyház püspökét csupán megintő zsinati határozattal kapcsolatban – ezt válaszolta a BRFK 24.hu megkeresésére.

A rendőrségen Vargha Anikó, korábbi tököli kántor tett feljelentést, még októberben. A feljelentés előzménye egy tavaszi panaszbeadvány volt, amelyet Vargha a Magyar Református Egyház Zsinati Bíróságához intézett, szerinte ugyanis Balog Zoltán már püspökként lobbizott a pedofil bűncselekmény elkövetésében segítő, akkor már börtönben ülő K. Endre kegyelméért Novák Katalin korábbi államfőnél, aki végül kegyelmet is adott az egykori bicskei tanárnak.

Az egyház Zsinati Bíróságának Elnöksége erre válaszul csupán intésben részesítette Balog Zoltán püspököt, és határozatában felhívja, hogy szolgálati viszonya alatt nagyobb körültekintéssel járjon el olyan ügyekben, amelyek társadalmi megítélése kényes.

A panaszt azonban Vargha szerint irreálisan gyorsan bírálták el, és a válaszhatározatot másnap reggel el is készítették, holott szerinte a nyolcoldalas dokumentum kidolgozása, jogi szakértők bevonásával, a valóságban aligha történhetett volna ilyen gyorsan. A gyanú szerint ráadásul nem minden aláírás származott azoktól a személyektől, akiknek neve a dokumentumon szerepel, és a határozat kiállításának időpontja és körülményei sem tűntek hitelesnek.

A határozaton Budapest szerepelt helyszínként, miközben április 24-én, amikor a határozatot elvileg aláírták, a református egyház zsinata Balatonszárszón ülésezett. Ezen az ülésen részt vett többek között Pásztor Dániel püspök és Molnár János főgondnok is, akiknek neve a dokumentumon szerepel.

Orbán Viktor és Balog Zoltán. A lejtőn is felfelé
Orbán Viktor Facebook-oldala

Vargha Anikó személyesen is találkozott az egyik aláíróval, Pásztor Dániel püspökkel, aki állítása szerint soha nem írta alá a dokumentumot, és nem vett részt az említett áprilisi ülésen. Pásztor Dániel szerint a határozat hitelességéhez szükséges személyes részvétel és szignálás nem történt meg.

A Református Egyház Zsinati Bírósága először azt nyilatkozta, hogy az ülés Balatonszárszón zajlott, ám későbbi visszakérdezésre már nem válaszoltak pontosan az időpontot illetően. Továbbá az egyház saját beszámolója szerint április 24-én a zsinat egyik fő témája egy új lelkészi elnök megválasztása volt, és ezen a napon semmilyen más eljárás nem zajlott.

A Büntető törvénykönyv szerint „hamis magánokirat felhasználása” miatt egy évig terjedő szabadságvesztés szabható ki.

A püspök ellen ugyanakkor sem az egyházon belül, sem kívül nem indítottak további eljárást, és az ügy egyházi szinten jelenleg lezártnak tekinthető. Balog Zoltán maga a kegyelmi ügy nyilvánosságra kerülése után lemondott ugyan a zsinat lelkészi elnöki posztjáról, de püspöki tisztségét megtarthatta.

A kegyelmi ügy óta is milliárdos ingatlanokat kap a kormánytól Balog Zoltán püspöksége

A kormány továbbra is partnerként tekint Balog Zoltánra és az általa vezetett egyházkerületre. Ezt jelzi, hogy a HVG információi szerint az exminiszter irányítása alatt álló református egyházkerület a kegyelmi ügy óta csaknem 6 milliárd forint értékben kapott ingatlanokat.

Hirdetés
Kult Kovács Bálint 2024. december. 27. 20:00

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

Hogy Major Erik generációja egyik legjobb színésze, az is jelzi, hogy háromszor is jelölték a legígéretesebb pályakezdő díjára, és idén meg is nyerte a Színházi Kritikusok Céhe elismerését. A Radnóti Színház színészével bűnöző édesapja örökségéről, szeretetlenségről és arról is beszélgettünk, miért érezte úgy, visszaadhatja élete egyik legfontosabb főszerepét.