Itthon Lenthár Balázs 2024. november. 04. 11:20

Aki a túlerőt nem ismeri fel, az nem hős, hanem bolond – írta a Szuverenitásvédelmi Hivatal kutatója november 4-én

Lenthár Balázs
Szerzőnk Lenthár Balázs

Somkuti Bálint ráadásul legelőször azt írta, hogy az a bolond, aki nem tiszteli a túlerőt, majd rájöhetett, hogy ez azért erős, és módosította a bejegyzését.

Aki a túlerőt nem ismeri fel, az nem hős, hanem bolond – írta Somkuti Bálint a Szuverenitásvédelmi Hivatal kutatója november 4-én a Facebook-oldalán, majd hozzátette, hogy tisztelet a hősöknek. Mindebből csak az nem derül ki, hogy kit is tart ő hősnek pontosan.

Dr. Somkuti Bálint

Aki a túlerőt nem ismeri fel, az nem elsősorban hős, hanem bolond! Dicsőség a hősöknek!

Ráadásul eredetileg a bejegyzésében Somkuti még a túlerő tiszteletéről írt, egészen pontosan azt, hogy aki nem tiszteli a túlerőt, az nem hős, hanem bolond.

Nem ez az első alkalom, hogy az MCC egykori munkatársa furcsaságokat nyilatkozik az 1956-os szabadságharcról. Korábban az elsők között sietett Orbán Balázs segítségére, amikor a miniszterelnök politikai igazgatója egy podcastadásban azt mondta, hogy az 1956-os tapasztalatok miatt ők nem csinálták volna azt, amit Zelenszkij, aki belevitte az országát egy háborús védekezésbe.

Akkor Somkuti azt írta, hogy az 1956-Ukrajna párhuzam erőltetőinek javasolja, hogy nézzék meg, miként döntött a Corvin-köz parancsnoka, Pongrátz Gergely a november 4-i orosz túlerő láttán. Ehhez annyit mindenképpen hozzá kell tenni, hogy az 1956-Ukrajna párhuzam erőltetőinek az élharcosa maga Orbán Viktor miniszterelnök volt, igaz, manapság már erre sem ő, sem a hívei nem akarnak emlékezni.

Ami pedig Pongrácz döntését illeti, abban igaza van Somkutinak, hogy a Corvin-köz parancsnoka úgy döntött november 4-én este, hogy nincs értelme tovább harcolni, és csapata egy részével beszüntette az ellenállást, majd elhagyta az országot. Itt azonban érdemes felidézni a Corvin-köz Pongrácz előtti parancsnokának, Iván Kovács Lászlónak a történetét, aki folytatta az ellenállást és ezért az életével fizetett: elfogták, halálra ítélték és kivégezték. Úgy tűnik, Somkuti szerint ő bolond volt, ellenben Pongrácz Gergellyel.

Elképzelni sem lehet mai fejjel, hogy hasonló helyzetben ki milyen döntést hozna. Ezért is káros az, amit Somkuti csinál, hiszen aktuálpolitikai érdekek mentén igyekszik hősökre és bolondokra felosztani az 1956-os szabadságharcosok csoportját, azon egyetlen szempont alapján, hogy a túlerő megjelenésének hatására ki miként cselekedett.

Ugyanakkor ehhez azt is hozzá kell tenni, hogy nem 1956. november 4-én találták szemben magukat először túlerővel a szabadságharcosok, jóformán az egész korábbi szűk két hetet túlerő ellenében harcolták végig. Somkuti definíciója alapján tehát mind bolondok voltak.

És akkor még nem kezdtük felsorolni múltunk azon hőseit, akik épp azzal írták be a nevüket a történelemkönyvekbe, hogy túlerő ellenében is kitartottak a végsőkig, példát adva ezzel az utókornak. Nem tudni, hogy Somkuti szerint ők is bolondok voltak-e, lehet, hogy ez a szabály nála csak az oroszokkal szemben tanúsított ellenállás esetén érvényesül. 

Ilyen, mikor a “békéről” tárgyalnak az oroszokkal

Orbán Viktor miniszterelnök újraértelmezte a magyar történelmet, mikor arról beszélt, 1956-ban a béketárgyalás kikényszerítéséért harcoltunk. A valóság azonban nem ez volt, ráadásul az oroszokkal nem is lehetett csak úgy egyezkedni. Az 1956-os szabadságharc leverésére készülő orosz vezetés ugyanis úgy határozott, hogy a tárgyalás örvén elfogják a magyar katonai legfelsőbb vezetés jelentős részét, mintegy idejekorán kikapcsolva őket a későbbi harcokból.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.