Visszautasítják és jelentős részben kifejezetten hazugnak tartják a róluk készült „vizsgálati jelentést”.
Személyiségi jogi pert indít a Szuverenitásvédelmi Hivatal ellen az Átlátszó, mely visszautasítja, alaptalannak és jelentős részükben kifejezetten hazugnak tartja „Az Átlátszó tevékenységének hatása a magyar szuverenitásra” című „vizsgálati jelentésében” megfogalmazott megállapításokat.
A Szuverenitásvédelmi Hivatal egy hete tette közzé 28 oldalas jelentését, ami inkább politikai vádirat, amely homályos összeesküvés-elméletekből von le sajátos következtetéseket – jobbára a tények mellőzésével. Részletesen ebben a cikkünkben írtunk róla:
Az Átlátszó hétfőn azt írta, fenntartják, hogy a hivatalnak a rá vonatkozó, egyébként alkotmánysértően tágan megfogalmazott törvény alapján sincs még hatásköre sem az Átlátszó tevékenységének vizsgálatára, amit jól mutat, hogy a hivatal nem konkrét jogszabályi rendelkezésekre, hanem a törvényben kapott hatásköreinek összességére hivatkozva próbálta megalapozni a vizsgálatát.
Hozzátették: a hivatal úgy mossa össze a rá vonatkozó törvényi rendelkezéseket, hogy a politikai pártoktól függetlenül működő, pártpolitikai tevékenységet nem folytató, saját projektjeinek olvasói támogatói és pályázati finanszírozásából működő Átlátszót önmagában azért vonta vizsgálat alá, mert forrásainak egy része külföldi intézményi támogatóktól származik.
Mindez érdemben arra vezet, hogy az Alaptörvény által deklaráltan jogszerűen végzett újságírói tevékenység ellen lép fel közhatalmi eszközökkel egy alkotmányellenesen létező és működő állami szerv.
Az oknyomozó portál emlékeztetett rá, hogy a hivatal nem küldte meg nekik véleményezésre a jelentés tervezetét. Véleményük szerint ez is tisztán mutatja, hogy a vizsgálat jogi keretek nélkül zajlott, hiszen a törvény egyértelmű, kivételt nem ismerő szabálya írja elő a tervezetnek a vizsgálat alá vont szervezettel való véleményeztetését.
Az előzmények után nem gondolják, hogy a jelentésben nagy számmal megtalálható durva ténybeli tévedéseket és csúsztatásokat javítani, a félreértéseket orvosolni tudták volna a tervezet véleményezésével.
„Ettől azonban még tény, hogy ez az eljárási mulasztás ennek a lehetőségétől elzárt minket, így a hivatalt egyértelmű felelősség terheli az Átlátszó jó hírnevét sértő valótlan tényállításaiért, amelyek közül a legsúlyosabbak miatt az Átlátszó személyiségi jogi pert indít a hivatal ellen” – írták.
Megjegyezték azt is, hogy a tevékenységükkel, működésükkel kapcsolatos minden információ és adat hozzáférhető az ügyészség, a bíróság vagy a NAV, de akár a titkosszolgálatok számára is. 14 éves működésük során soha senki semmilyen jogsértést nem állapított meg ezzel kapcsolatosan, a legutoljára kettő év folyt adóhatósági vizsgálat egyetlen adminisztratív mulasztást sem állapított meg, tevékenységüket a gazdálkodásra is kiterjedően jogszerűnek ítélték meg.
Mint írták, amikor az oknyomozó újságírói munkájukat és az átlátható állami és önkormányzati működés érdekében megvalósított projektjeiket közpénzből fizetett hivatalnokok csak annyiban tartják értékelhetőnek a magyar demokrácia minősége szempontjából, hogy az szerintük külföldi érdekeket szolgál, az már nem a demokratikus vita része, hanem annak a halála: nyílt visszatérés az imperialista ügynökökkel riogató pártállami állambiztonsági propagandához.
(Címlapképünkön Lánczi Tamás, a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke és Horváth József, a Szuverenitásvédelmi Kutatóközpont vezetője.)