Az építési és közlekedési miniszter szerint mindenki egyenlő eséllyel indul a kastélyokért, de a fenntartásuk jómódú városok, közösségek „hobbija”.
Januárban újabb körben meghirdetnek mintegy 40 kastélyt, a privatizációs programra jelentkező önkormányzatoknak olyan tőkeerős cégekkel kell versenyezniük, mint a Mol, az OTP, a Richter, a Magyar Bankholding vagy a 4iG – mondta az építési és közlekedési miniszter pénteken Békéscsabán.
Lázár elmondta, a kastélyok fenntartása inkább jómódú városok, közösségek hobbija, mert drága mulatság. Az állam is próbálkozott több-kevesebb sikerrel a megmentésükkel, de szükség van a magántőke bevonására.
A szabadkígyósi Wenckheim-kastélyról szólva elmondta, nem lett felújítva az emelet és a melléképületek, erre 7,7-8,6 milliárd forint között kellene költeni. Tőkeerős partnerre van szükség, aki a felújítás mellett az üzemeltetésre is tud forrást szánni; a következő tíz évben összesen mintegy 8-10 milliárd forintot – tette hozzá.
Közölte, tiszteletben tartja a szabadkígyósi vagy más önkormányzat tervét és szándékát, semmilyen döntés nem született, mindenki egyenlő eséllyel indul, várják a pályázatokat és megvizsgálják majd az üzleti terveket. Ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy az állam kiemelt támogatást nem fog adni az örökbe fogadóknak, mert ha tudna adni, megcsinálná maga.
Lázár János elmondta, a legtőkeerősebb hazai vállalatok, a Mol, az OTP, a Richter, a Bankholding vagy a 4iG be fognak szállni a programba; a pályázó önkormányzatoknak velük kell felvenniük a versenyt.
A hódmezővásárhelyi közgyűlés kedden határozott arról, hogy pályázatot nyújtanak be a várostól több mint 70 kilométerre található szabadkígyósi kastély tulajdonjogának megszerzésére. Márki-Zay Péter (Mindenki Magyarországa Mozgalom) polgármester a vita során úgy fogalmazott, a kastély évente 250 millió forintos működési költsége kitermelhető, az épület gazdaságosan üzemeltethető lenne. Azzal indokolta a tervet többek közt, hogy ezzel azt akadályozták meg, hogy „egy újabb magyar kastélyt lopjanak el”.
A szabadkígyósi képviselő-testület szintén keddi ülésén arról hozott döntést, hogy kikéri a részletes felhívást egy forint megfizetése ellenében a minisztériumtól. Sajtóközleményben azt írták, a pályázati felhívás dokumentációjának megismerése nélkül „a racionális döntés meghozatala, azaz Szabadkígyós Község Önkormányzata tulajdonosi szerepvállalása kérdésében való döntés elképzelhetetlen”.
Kosznáné Pule Ilona (független) újonnan megválasztott polgármester az MTI-nek elmondta, a felhívásban foglaltak pontos ismerete függvényében, a rendelkezésre álló idő szűkössége miatt rendkívüli testületi ülést hívnak össze a jövő héten, ahol határoznak a pályázat esetleges benyújtásáról.
Lázár János tavaly állt elő az általa kastély-örökbefogadásnak nevezett törvényjavaslattal, amelynek értelmében a kormány magánkézbe adná az állami tulajdonban lévő kastélyok egy részét. Az első javaslatot Novák Katalin akkori köztársasági elnök megvétózta tavaly decemberben, a módosított verziót júniusban fogadta el az Országgyűlés. Ez alapján 47 kastélyra írhat ki pályázatot a kormány, az új tulajdonosoknak vállalniuk kell az ingatlanok felújítását, karbantartását és üzemeltetését, a kastélyokban elhelyezett közgyűjteményeket pedig legalább évi 300 napon át látogathatóvá kell tenni. A kérelmek után Lázár minisztériuma tízmilliós ügyintézési díjat szed be a cégektől.
Első körben nyolc kastélyt hirdetett meg a miniszter, ezekre összesen 22 milliárd forintot, ebből 13,3 milliárd forint EU-s támogatást költött a kormány.
Október 7-én a DK arról számolt be, hogy az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) vizsgálatot kezdeményez, miután Molnár Csaba, a DK európai parlamenti képviselője feljelentést tett az OLAF-nál az ügyben.