Itthon hvg.hu 2024. október. 21. 08:57

Rogán után most a honvédség ejtőernyőseit repteti a Fly-Coop, a HM válaszából csak az nem derül ki, miért nem elegendő a meglévő flotta

Az Átlátszó még szeptember végén írta meg, hogy a ejtőernyős kiképzésekre bérel gépeket évente bő 30 millió forintért a Honvédelmi Minisztérium a Fly-Cooptól.

Mi indokolja, hogy éppen a Rogán Antalt helikoptereztető cégtől béreljenek – a meglévő honvédségi légi járművek mellett – repülőgépeket ejtőernyős kiképzésekre? – kérdezte Vadai Ágnes, a DK országgyűlési képviselője Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi minisztertől.

Vadai a kérdést az Átlátszó cikke nyomán tette fel, az oknyomozó portál ugyanis szeptember végén megírta: a hadsereg nettó 104 millió forint keretösszegben bérel repülőgépeket ejtőernyős kiképzésekhez a Fly-Coop Kft.-től. Ez a megbízás 2026 végéig szól, évente így bő harmincmilliót fizet ki érte a honvédség. Az nem derült ki a cikk megjelenése óta sem, miért nem elegendők erre a feladatra azok a honvédségi légi járművek, amelyek már a flottában vannak. A Fly-Coop 2016-ban lett ismert, amikor Rogán Antalt és akkori feleségét reptették helikopterrel egy esküvőre.

Vadai kérdésére nem Szalay-Bobrovniczky, hanem államtitkára, Vargha Tamás válaszolt. Ő azt írta, hogy „az uniós nyílt közbeszerzései eljárás a hatályos jogszabályoknak, valamint a szakmai előírásoknak megfelelően történt. A repülőgépbérlés-szolgáltatás – az előírt képzési feladatok végrehajtásához – az ejtőernyős beosztású állomány idő- és költséghatékony felkészítését teszi lehetővé.”

Vargha azért oda is szúrt Vadainak: „ön 2002 és 2010 között tevékenyen részt vett a honvédség szétverésében, a baloldali kormányok a légierőt is a megszűnés szélére sodorták, a különböző katonai képességek és teljes alakulatok felszámolásával veszélyeztették hazánk biztonságát”.

(Címlapképünk archív, illusztráció.)

Hirdetés
hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.