Itthon hvg.hu 2024. október. 14. 11:32

Már az ügyészség vizsgálja, hazaárulás-e, amit Orbán Balázs 56-ról mondott

A legfőbb ügyész feljelentésként értékelte Jakab Péter kérdését, és a Központi Nyomozó Főügyészségre továbbította, hogy döntsék el ők, minek számítanak a politikai igazgató botrányt kavart szavai.

„Indul-e eljárás Orbánnal szemben hazaárulás miatt?” – érdeklődött írásbeli kérdésében Jakab Péter független képviselő, aki ebben az esetben Orbán Balázsra, a miniszterelnök politikai igazgatójára gondolt, méghozzá a Mandiner műsorában mondott és botrányt kavart kijelentése miatt. Orbán a beszélgetésben úgy fogalmazott: 

„De pont 56-ból kiindulva mi valószínűleg nem csináltuk volna azt, amit Zelenszkij elnök csinált két és fél éve, mert felelőtlenség.”

Az ellenzéki képviselő kérdésében idézte a büntető törvénykönyv (Btk.) vonatkozó passzusát, amely a hazaárulásról, illetve annak előkészítéséről szól, és akár húsz év börtönbüntetés is járhat érte. Jakab azt kérdezte Polt Péter legfőbb ügyésztől, hogy szerinte Orbán Balázs nyilatkozata kimeríti-e a Btk.-s fogalmakat, illetve indul-e eljárás emiatt vele szemben. 

Polt az írásbeli válaszában az álláspontját ugyan nem árulta el, és jogi szakvéleményt sem adott, inkább az ilyenkor szokásos gyakorlata szerint továbbpasszolta a kérdést. Azt írta, Jakab kérdését feljelentésként értékelte, és a Központi Nyomozó Főügyészségnek továbbította elbírálásra. 

Ha Orbán Balázs kijelentése a Btk. Jakab által idézett paragrafusait – miszerint hazaárulást az követ el, aki Magyarország függetlenségének, területi épségének vagy alkotmányos rendjének megsértése céljából külföldi kormánnyal vagy külföldi szervezettel kapcsolatot vesz fel vagy tart fenn – nem is meríti ki, arról a HVG is írt, hogy 

a politikai igazgató legalábbis szembeköpte az Alaptörvényt, amelyre országgyűlési képviselőként felesküdött. 

Orbán Balázs leköpte az Alaptörvényt, amelyre fölesküdött, és Orbán Viktornak is komoly károkat okozott

Ahogy írtuk: azt, hogy Orbán azt mondta, Zelenszkij elnök helyében ők (a kormány? az Országgyűlés?) valószínűleg nem kezdtek volna emberéleteket követelő védekezésbe az orosz invázió után, talán kollaborációnak hívná a köznyelv. Ugyanis az Alaptörvény állampolgári kötelességként határozza meg a haza védelmét idegen erőktől, és 

az Alaptörvényben sehol sem szerepel, hogy a haza védelme csak akkor kötelesség, ha annak során az ország nem veszít életeket, területeket stb. A haza védelmének kötelessége feltétel nélküli. 

Az Alaptörvény ráadásul külön kitér az 1956-os kollaboránsokra, akik „el nem évülő felelősséggel tartoznak”. Miközben ugyebár Orbán azt a következtetést vonta le 1956-ból és az utána következő eseményekből, hogy a helyes magatartás a megszálló szovjet csapatokkal való kollaboráció lett volna.

A politikai igazgató  

kijelentései különösen aggályosak, mivel országgyűlési képviselőként az Alaptörvény értelmében az országot ért támadás esetén szavazhat a háborús helyzet kihirdetéséről.

Arról, hogy Orbán Balázs kijelentését Török Gábor politológus az év legnagyobb politikusi hibájának nevezte, itt írtunk. Orbán Balázs szavainak félreérthetőségét amúgy árnyalja, hogy korábban már Orbán Viktor is beszélt furcsaságokat 56-ról, mindenesetre később Orbán Balázs igyekezett magyarázkodni, és kijelentette, hogy ha úgy adódna, fegyverrel harcolna a Corvin közben.

Kódolva volt a Fidesz politikájában, hogy oroszbarátsága miatt elvesztheti az 56-os forradalmat is

Nemzeti szimbólumától fosztotta meg a Fideszt a kormányfő politikai igazgatója azzal az otromba elszólásával, amellyel megtagadta az 1956-os szabadságharc hőseit. Az eszményre rögvest lecsapott a legnagyobb ellenzéki erő.

Arról, hogy Kövér László szerint Orbán Balázs hibát követett el azzal, hogy okoskodott, itt írtunk. Amikor pedig Orbán Balázs a saját politikai tetteinek védelmében előhozakodott felmenői becsületével, és dédapja, lovag Khloyber Oszkár honvéd hősi halálát igazoló dokumentumát lobogtatta, megírtuk, hogy valóban hősi halált halt a fronton, ugyanakkor többszörösen elítélt köztörvényes bűnöző volt:

Orbán Balázs dédapja valóban hősi halált halt a fronton, ugyanakkor többszörösen elítélt köztörvényes bűnöző volt

A korabeli lapok is megírták, hogy Khloyber Oszkár lovag 1933-ban leütött és kirabolt egy öreg pénzbeszedőt, majd miután elfogták, előadta, hogy nem tudja, mi történt.

Orbán a múlt héten ismét a mandineres beszélgetős műsor vendége volt, amelyben már szót sem ejtett bocsánatkérésről, hanem kijelentette: a Soros-hálózat összehangolt támadást indított ellene az 56-ról tett kijelentése miatt.

Orbán Balázs szerint a Soros-hálózat összehangolt támadást indított ellene az 56-ról tett kijelentése miatt

„Elképesztő az az erő, amivel szemben tartjuk magunkat, és amivel szemben kell ezt a nemzeti politikát megvalósítani” – fogalmazott a miniszterelnök politikai igazgatója, amikor a szavai miatt kirobbant botrány tanulságait sorolta.

Hirdetés
hvg360 Matalin Dóra 2024. december. 18. 19:30

Mazzag Izabella, az Azahriah-film rendezője: Az a hitvallásom, hogy nem kell mindent érteni, néha elég csak érezni

Elvégezte a Táncművészeti Egyetemet, de tudta, hogy az SZFE-re kell járnia. A Színművészeti átalakítása óta szimbolikus rémálmai vannak. <strong>Falkám című filmje sikere váratlanul érte, azóta állandóan a pszichés betegségről kérdezik. </strong>Szívesen válaszol, mert sok pozitív visszajelzést kap, hogy mennyi embernek segít ezzel. HVG-portré.