Itthon Lőrincz Tamás 2024. október. 12. 05:30

Átveheti az irányítást az ellenzék Budafok–Tétényben, a Mi Hazánk és a Kutyapárt képviselője lesz a mérleg nyelve

Budapest XXII. kerületében újra a fideszes Karsay Ferenc lett a polgármester, de miután a képviselő-testületben a kormánypártoknak már nincs többsége, az ellenzék arra készül, hogy magához veszi az irányítást. A tervek szerint átalakítanák a közbeszerzések lebonyolításának rendszerét, megváltoztatnák a szerintük elfogult helyi médiaviszonyokat, és várhatóan a következő költségvetésnél is az ellenzéki elképzelések érvényesülnek majd.

Fordított felállásban, de hasonló helyzet alakult ki Budafok-Tétényben, mint Győrben: miután a polgármesternek nincs többsége a képviselő-testületben, a helyi ellenzék arra készül, hogy átveszi az irányítást.

A júniusi önkormányzati választás eredménye alapján most októberben 17 fős képviselő-testület jött létre Budapest XXII. kerületében, ebből – a kormánypárti Karsay Ferenc (képünkön) polgármesterrel együtt – 8 helyet szerzett meg a Fidesz. Az ellenzéki összefogás pártjai (DK-Momentum–Jobbik–LMP–MSZP–Párbeszéd) 7 mandátumot kaptak, míg a Magyar Kétfarkú Kutya Párt, valamint a Mi Hazánk 1-1 helyet. Utóbbi kettővel együtt tehát 9:8 arányú többségben van az ellenzék. 

A HVG információi szerint a választások óta több egyeztetés is volt az ellenzéki képviselők között, aminek következtében egy laza – „ügyek mentén történő” – együttműködés várható. „Nem szövetkezek a baloldali formációkkal, de ha van valamilyen ötletük, amely támogatható, akkor együtt fogok szavazni velük” – erősítette meg a HVG megkeresésére Esze Tamás, a Mi Hazánk képviselője.

Kazinczy Krisztina, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt képviselője a HVG-nek szintén azt mondta, hogy az általa támogathatónak vélt javaslatok esetén ő is együttműködik majd az ellenzékkel. Ez tehát azt jelenti, hogy a jövőben a Mi Hazánk-os és a kutyapártos voksokkal leszavazhatnak majd bármilyen fideszes javaslatot. (Ez egyébként azért is pikáns, mert Pest megyében éppen a Mi Hazánk szavazatával került többségbe a Fidesz.) 

„Úgy gondolom, sokan keresik még a helyüket ebben a felállásban” – ezt már Karsay Ferenc polgármester írta a HVG megkeresésére (Válaszát teljes egészében itt olvashatja.) Szerinte az együttműködést tekintve sok a rossz példa az országban, „elég az országgyűlésre vagy a fővárosi közgyűlésre pillantani”. Hozzátette: “A pártpolitikai gáncsoskodás miatt viszont veszélybe kerülhet a napi működés biztonsága, a szociális ellátórendszer üzemeltetése, a szakrendelő működése, az utak, járdák felújítása, megépítése”. Azt is megjegyezte, hogy szerinte

aki dolgozni akar az együttműködést, kompromisszumot keres, aki pedig nem, az kifogásokat”. 

Esze Tamás az ellenzék terveiről azt mondta, hogy az egyik legfontosabb közös ügy a közbeszerzési rendszer átalakítása lehet, jelenleg ugyanis a tenderekkel foglalkozó testület az önkormányzati bizottsági struktúrán kívül működik. Emiatt az ellenzéki képviselőknek is kevesebb ráhatása van a folyamatokra, ezen pedig mindenképpen változtatnának. Az ellenzéki képviselők fellépnek a szerintük igen elfogult helyi médiaviszonyok ellen is, de várhatóan a következő költségvetés is az elképzeléseik szerint jön majd létre.  

Karsay Ferenc ugyanakkor úgy látja, hogy a budapesti kerületek között „párját ritkítóan demokratikus” a sajtó működése Budafok–Tétényben. „Mind az újságban, mind a helyi televízióban rendszeres megszólalási lehetősége van minden képviselőnek. A szerkesztés viszont az újságírók feladata, ebbe beleszólni, a demokratikus elvek durva megsértése lenne, ami nem elfogadható” – írta. 

A DK-s Perlai Zoltán szerint a polgármester időhúzással akarja megakadályozni, hogy érvényesüljön az ellenzék akarata. Úgy vélte, erre vezethető vissza az is, hogy a csütörtöki alakuló ülésre a polgármester nem nyújtott be előterjesztést a szervezeti és működési szabályzat (szmsz) módosítására. „Márpedig amíg erről nem döntünk, addig a képviselő-testület alig tud érdemi munkát végezni” – tette hozzá. Azt még nem tudni, hogy az szmsz módosítása milyen mértékű lesz, ez szerinte részben attól függ, hogy a kutyapárti és a Mi Hazánk-os képviselő meddig hajlandó elmenni. 

Karsay Ferenc egyébként korábban egyeztetett az ellenzékkel, és azt kérte tőlük, hogy már az előre állapodjanak meg az szmsz-ről, ő ugyanis már eleve a konszenzusos javaslatot nyújtaná be. Ehhez továbbra is tartaná magát: „Számomra az a legfontosabb, hogy a következő napokban üljünk le egy asztalhoz, a következő ülésünkre pedig hozzunk egy minden fél által elfogadható, közös javaslatot, mert ez a továbblépés kulcsa. Ez a munkamódszer elvi kérdés. Ha a működésünk alapvetéseiben sem tudunk megegyezni, akkor nagyon sötéten látom a jövőt” – írta a polgármester. 

„Szerintem viszont az emberek a vitára, a különböző álláspontokra is kíváncsiak. Nem szeretnénk, ha füstös szobákban, egy latte avokadó mellett dőlnének el a fontos kérdések” – fogalmazott a kétfarkús Kazinczy Krisztina. A csütörtöki ülésen végül abban maradtak a képviselők, hogy egyeztetnek a munkatervről, majd legkésőbb október 31-ig ismét összeül a testület.

Az viszont biztos, hogy hacsak valamelyik ellenzéki képviselő nem áll át a Fideszhez, akkor előbb-utóbb az ellenzéki tömb akarata érvényesül a kerületben. Az oldalváltás azonban nem lenne példa nélküli a kerületben, ahol az előző ciklusban három ellenzéki politikus is kormánypártivá vált.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?