Letartóztatásból idén még egy polgármester sem hívott össze alakulóülést, ebben Kiss László elsőzött. Óbudán összeült a testület, a polgármester levelet küldött, a Fidesz pedig kiakadt.
Mintha elfelejtették volna feltölteni az október hetediki, óbudai alakulóülésre szóló meghívót az önkormányzat hivatalos oldalára: mindössze nyolc órával a hivatalos kezdés előtt ott a meghívóra mutató linkre kattintva pusztán lefrissült az oldal. Arról, hogy pontosan mikor is alakulhat meg polgármestere és alpolgármestere nélkül a helyi képviselő-testület, a Kutyapárt vasárnap esti posztjából értesülhettek a helyiek és a sajtó is.
Óbudán ugyanis finoman szólva is rendkívüli helyzet van: ahogy arról beszámoltunk, Kiss László polgármester a rácsok mögül hívta össze az alakulóülést, ő ugyanis letartóztatásban van, mostanra több mint másfél hónapja egy súlyos korrupciós ügy miatt. Ennek a több tízmillió forintot érintő ügynek azonban nem csupán ő, hanem alpolgármestere, Czeglédy Gergő is gyanúsítottja. Az ügyről bővebben itt írtunk. Kiss László amúgy szeretett volna személyesen is részt venni az alakulóülésen, azonban nem engedték ki a letartóztatásból.
Szeptember 26-án már egyszer lecsaphatta volna a helyzetből fakadó magas labdát a Fidesz (ekkor volt ugyanis az utolsó olyan testületi ülés, amit még az előző önkormányzat tartott), követelhették volna, hogy írjanak ki új választást a kerületben, erre pedig lett is volna okuk, hiszen az azért mégsem mindennapi, hogy egy kerület két legfontosabb vezetője is a rácsok mögött van. Mégsem tették, annak ellenére sem, hogy az önkormányzati választás előtt, valamint Kiss letartóztatása után másból sem állt a kommunikációjuk.
Az önkormányzati törvény szerint az alakulóülést a polgármester hívhatja össze, vagy ha ő “akadályoztatva” van, akkor az alpolgármester. Csakhogy most mindketten „akadályoztatva vannak”, így, miután segítséget kértek a Sára Botond vezette kormányhivataltól, abban maradtak, hogy az szmsz alapján legális lesz az is, ha a korelnök vezeti le az ülést. Ez így zajlott a hétfői ülésen is.
Csakhogy az üléshez volt némi zenés kíséretük is: az ülés kezdetével egy időben aktivisták kezdték el játszani hangszórón, hogy „a börtön ablakából soha nem süt ki a nap”. Ők feltehetően a Fidelitastól jöttek.
Az ülés kezdetén a Fidesz még mindig nem ütötte le a labdát. Feltehetően azért, mert nem érdekük megbuktatni a kerület korrupcióval gyanúsított vezetését, hiszen azt semmi nem garantálja, hogy egy esetleges előrehozott választást meg is tudnának nyerni. Azonban az ügyről többen megemlékeztek már azelőtt, hogy a napirendi pontok szóba kerültek volna, Kiss László mögött ugyanis – ahogy az már hónapok óta tudható volt – felbomlott a korábbi ellenzéki nagykoalíció, abból a Momentum és a Párbeszéd képviselői is kiugrottak, magukra hagyva ezzel az MSZP-seket és DK-sokat.
Derda Ádám, a Párbeszéd és a Momentum frakciójának vezetője azt mondta, ezzel a döntéssel azt szerették volna jelezni, hogy nincs semmi közük a korrupciós ügyhöz, ők a korrupcióellenesség mellett kötelezték el magukat. Puskás Péter, a Fidesz frakcióvezetője gyorsan kontrázott is Derda szavaira, fontosnak tartotta azonnal jelezni, hogy nekik sincs közük Kiss László ügyéhez. A Fidesz frakciója mindössze három fős, a DK-s és MSZP-s politikusokból álló tíz, míg a Momentum és a Párbeszéd képviselőcsoportjában heten vannak, így ha utóbbi két frakció együtt szavaz, Kissnek még mindig lehet többsége. A Kutyapártnak két képviselője van bent.
Kiss László végül a börtönben reggel letette a polgármesteri esküjét, korábban ügyvédje előtt is elmondta azt.
Azonban ha személyesen nem is lehetett jelen, azért egy levelet küldött, amit egyrészt kiosztatott, másrészt fel is olvastatott az ülésteremben. A levélből kiderült, hogy Kiss magát politikai fogolynak tartja, aki koncepciós eljárás áldozata. Továbbra sem ismer be semmit, amit gyanúsítják, követelte szabadon bocsátását és a szerinte a Fidesz által folytatott politikai üldözések befejezését. „A Magyar Köztársaság szabad polgáraként esküszöm, hogy minden tettemmel a jelenlegi diktatórikus politikai hatalom lebontásán dolgozom, hogy Hazánk mihamarabb újra szabad választásokon választhasson legitim kormányt” – írta.
Itt külön kiemelte Iványi Gábort és egyházát, valamint az ellenük zajló eljárást, a saját ügye és e között is talált párhuzamot, mindkettőt politikai üldözésnek tartja. Kiss szerint ennek az „emberellenes politikának” az a célja, hogy gyengítsék, zsarolhatóvá tegyék a polgármestereket hamis vallomások és a közvélemény befolyásolása által. Közölte: büntetőfeljelentést tett azért, mert ügyének nyomozati anyagából több részlet is kiszivárgott a propagandamédiának. „Ez az ügy egy jogállamban elő sem fordulhatna, ahogyan kimutatható, hogy a – Völner-ügyhöz hasonlóan – itt is a Fidesz bújik meg az ügyészség mögött, arra illetéktelenek kapnak nyomozati anyagokat – és ahogy ott is – itt is csak elbábozzák ennek kivizsgálását” – zárta levelét Kiss.
Sőt. A levelet a jegyző olvasta fel, a felolvasást azonban hosszú tollkattogtatás, csapkodás szakította félbe. Puskás Péter volt az, amikor a jegyző megállt, hangosan közbe is szólt, hogy „ez mennyiben tartozik ide?!” Majd utána ügyrendi hozzászólásban szállt bele Kissbe. Azt mondta, a nyilatkozat az egész önkormányzatot becstelenítette meg, kikérte magának, hogy az alakulóülést politikai performanszra használják fel. „Ezzel most beírták magukat Óbuda történelmébe, gratulálok!” – mondta.
Kisebb balhé alakult ki az alpolgármesterek megválasztásánál is, ugyanis a jelöltek között ott van az a Béres András is, akit a hétfői ülésen a kutyapártos és a fideszes képviselők is azzal vádoltak meg, hogy egy korábbi ügyben fél évet töltött előzetes letartóztatásban. Az alpolgármester lapunknak tisztázta: szó sem volt fél éves előzetesről, csupán harminc napot töltött ott. 2001-ben, tíz évvel politikusi pályafutásának kezdete előtt gyanúsították meg, de egy hónap után el is engedték, mert mint kiderült, nem volt szerepe abban az adócsalási ügyben, melyben meggyanúsították. Béressel kapcsolatban a Kutyapárt azért hozta elő a régi ügyet, mert őt jelölték az átláthatóságért felelős alpolgármesternek, ez pedig szerintük korábbi ügye tükrében finoman szólva is kínos.
Béres az ügyre reagálva a képviselő-testületi ülésen is elmondta, hogy egy több mint húsz évvel ezelőtti ügyről, „konstruált” eljárásról van szó, azonban adócsalással őt személyesen soha nem gyanúsították meg. Béres Lászlót az ügy felhánytorgatásának ennek ellenére is megválasztották Burján Ferenc, Őri László és Zábó Attila mellett alpolgármesternek, majd gyorsan le is tették hivatali esküjüket. A Fidesz nem vett részt a megválasztásukban. Kiss László korrupciós ügyének ellenére a kormánypárt jelentős kisebbségben van az óbudai testületben.
17 igennel és négy tartózkodó mellett ment át viszont a polgármester fizetésének megállapítása: Kiss László a börtönből is bruttó 1,3 millió forintot fog keresni. A kutyapártos Budai Sándor azt viszont sérelmezte, hogy az egyik volt alpolgármester 3,6 millió forintos végkielégítést kapott, emiatt külön odaszúrt az azt beterjesztő Momentumnak. Az erről szóló előterjesztés mindenesetre átment, csak a kutyapártosok nem szavazták meg.