Itthon HVG 2024. október. 06. 17:14

Török Gábor a közmédiáról: Az utolsó pillanatban taxival kellett Bécsből hazafuvarozni egy baloldali kollégát

Belenyugodni, beszántani vagy harcolni? – Magyar Péterék szombati közmédiás tüntetésére reagált Török Gábor politológus.

Soha nem volt politikafüggetlen a magyar állami média, akárki volt hatalmon – erről posztolt vasárnap Török Gábor politikai elemző, reflektálva Magyar Péterék szombati, az MTVA-székháznál tartott tüntetésére.

Ezt várja Magyar Péter és a tüntető tömeg az MTVA-tól – a HVG videója a szombati demonstrációról

Követelései voltak Magyar Péternek és a hívására a közmédia épülete előtt szombat délután összegyűlt tömegnek is az MTVA-hoz, a HVG stábja is a helyszínen forgatott.

Török szerint mindig politikai szempontok határozták meg, hogy kik, mikor és mennyit beszélhetnek a köztévén, így azt is, hogy kiket hívnak be a politikai elemzők közül.

“Volt olyan, hogy egy választási műsorhoz az utolsó pillanatban taxival kellett Bécsből hazafuvarozni egy baloldali kollégát, mert valakik úgy találták, hogy a megadott elemzői csapat nem eléggé „reprezentatív” – írja a politológus. De az is előfordult szerinte, hogy egy idő után cserélni kellett a kormánypárti kollégát, mert

nem volt annyira „markáns”, hogy kiegyenlítsen.

Török arról is beszámolt, hogy sokszor érzett manipulációt a közszolgálati televízió műsoraiban, akár a témák tálalásában, akár a megszólalók kiválasztásában, vagy a kormánypárti-ellenzéki politikusok kezelésében.

törökgáborelemez

Közmédia A köztelevíziónak nevezett magyar állami média soha nem volt független a politikától. A kilencvenes évek elejének médiaháborúját még csak nézőként követhettem, de az 1998 utáni világról van…


Török Gábor úgy véli, hogy a közmédiának 2010 előtt is alkalmazkodnia kellett a politikai elvárásokhoz, de azóta egyenesen politikai fegyverré vált.

Ahol eddig a hatalom és a közszolgálat szempontjai ütköztek, az ma a hatalomgyár zászlóshajója,

ahonnan egyszerűen ki vannak zárva a nem kormánypárti vélemények. Emellett a lejáratások, “karaktergyilkolászások” egyik fontos színtere is a közmédia, ahol a pártatlanságnak, az egyenlő elbánásnak már a hírekben sincs nyoma.

Az elemző szerint az az alapkérdés, hogy legyen-e a mindenkori kormány szócsöve, a hatalmi zsákmány része a közmédia. Szerinte “nem szentségtörés erre a kérdésre igennel válaszolni”, mert van abban igazság, hogy ez egy tisztább, világosabb helyzet:

aki nyer, viheti, nem kell elbábozni a közszolgálatiságot, nem kell állandó vitákat folytatni a helyes arányokról.

De Török szerint az is egy tiszta megoldás lehet, ha megszüntetjük a közpénzek milliárdjait felemésztő közmédiát, csak éppen erre semmi esély nincs.

Így aztán nem igazán marad más, mint a politikai harc – vonta le a következtetést Török Gábor.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.