Berhidától Csengerig, Jászkisértől Paksig összesen tizenkettő templom, óvoda, piac, vendéglő, tornacsarnok és más, Makovecz Imre tervezte építmény kapná meg a kiemelt műemléki védettséget Lázár János minisztériumának javaslata szerint.
„Makovecz Imre szellemi örökségének védelme” – ez a félmondat áll mind a tizenkét esetben indoklásként a kormány honlapjára csütörtökön felkerült építési és közlekedési miniszteri rendelettervezet szerint.
A Lázár János által jegyzett tervezet tizenkettő, a jogszabályi követelményeknek megfelelő, Makovecz Imre által tervezett épület, építmény, illetve épületegyüttes kiemelt műemléki védettségének elrendelését tartalmazza.
A cél „az országos viszonylatban kiemelkedő értékek – Makovecz Imre életművének kiemelkedő elemei – fokozott védelme, ezzel a kulturális örökség megőrzése és a nemzet építészeti értékeinek láthatóvá tétele az utókor számára mint közérdekű cél”.
A tervezet az alábbi Makovecz-építményeknek adna kiemelt műemléki védettséget:
- Bagod (Zala megye), a Faluház utca 1. szám alatti ingatlan és a rajta álló, 1987-ben felépült faluház
- Berhida (Veszprém megye), a Rákóczi Ferenc utca 1. szám alatti ingatlan és a rajta álló, 1964-ben felépült vendéglő
- Budapest I. kerület, az Attila úti közterületen álló, 1996-ban – Makovecz Imre tervei alapján – Péterfy László által készített tabáni emlékmű
- Csenger (Szabolcs-Szatmár-Bereg megye), a Zrínyi közben álló ingatlan és a rajta álló, 1992-ben felépült adventista imaház
- Jászkisér (Jász-Nagykun-Szolnok megye), a Jubileum tér 10. szám alatti ingatlan és a rajta álló, 1985-ben felépült művelődési ház
- Kakasd (Tolna megye), a Rákóczi Ferenc utca 285. szám alatti ingatlanon álló, 1994-ben felépült faluház
- Neszmély (Komárom-Esztergom megye), a Petőfi Sándor utca 10. szám alatti ingatlanon álló, 1991-ben felépült általános iskola
- Paks (Tolna megye), a Kishegyi út 44. szám alatti ingatlanon álló, 1989-ben felépült lakótelepi piac
- Solymár (Pest megye), az 1992-ben felépült Waldorf Óvoda épülete
- Százhalombatta (Pest megye), a Szent István téri ingatlan és a rajta álló, 1998-ban felépült Szent István római katolikus templom
- Visegrád (Pest megye), a Rév utca 2. szám alatti ingatlanon álló, 1988-ban felépült tornacsarnok
- Zalaszentlászló (Zala megye), a Kossuth Lajos utca 19. szám alatti ingatlanokon álló, 1985-ben felépült faluház
Idén március végén éppen a mostani tervezetet jegyző Lázár János társaságában avatta fel a miniszterelnök Makón az eredetileg Makovecz tervezte, de most kibővített és felújított Hagymatikum fürdőt, amit a rendezvényen csak „a fürdők katedrálisaként” emlegettek. Orbán Viktor itt megjegyezte:
„Ami Gaudí számára Barcelona volt, az Makovecz Imrének Makó.”
Arról nemrég írt a HVG, hogy javában zajlik a Makovecz Imre munkásságát bemutató jövő évi életmű-kiállítás szervezése – talán ezzel függhet össze a mostani műemléki lista tervezete is –, és ehhez a Lázár-féle tárca 80 millió forinttal járult hozzá. Arról is írtunk, hogy a világhírű építésznek a teljes Kárpát-medencét lefedő életműve hiányos, hiszen a fővárosban egyetlen általa tervezett középület sem áll.
De lehet, hogy ez hamarosan megváltozik, ugyanis megvalósulhat a két évtizede tervezett temploma felépítése. Ezt Makovecz eredetileg a budai Apor Vilmos térre képzelte el, és az organikus építészeti iskola megteremtője a saját munkássága fő művének is szánta. Annál is inkább ez, az eredetileg is templomnak szánt épülete lehetne a fő műve, ahogy szakmai körökben gyakran mondták róla:
„Bármit tervezett Makovecz Imre – művelődési házat, egyetemet, könyvtárt vagy fürdőt –, valahogy mindig templom lett belőle.”