Átfogó felmérés készül október 3. és 11. között a hajléktalan emberek élethelyzetéről Budapesten.
Átfogó felmérést végeznek a hajléktalan emberek élethelyzetéről Budapesten október 3. és október 11. között – közölte a Menhely Alapítvány kedden.
Mint írták: a felmérés keretében részletes kérdőíves adatfelvétel várható a budapesti hajléktalanszállásokon, a családok átmeneti otthonaiban lakók, a hajléktalanok nappali melegedőit igénybe vevők, valamint a közterületeken éjszakázók körében a „Február Harmadika Munkacsoport” (Menhely Alapítvány) évenkénti adatfelvételeinek tapasztalatait felhasználva.
Az érintettek demográfiai és egészségi helyzete mellett azt is megvizsgálják, hogy a hajléktalanok hogyan látják a jelenlegi helyzetük megváltozásának lehetőségeit, s mit tudnak ők és szociális segítőik tenni a változás érdekében – tették hozzá.
Úgy tűnik, hogy Szentkirályi Alexandra, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője annak ellenére nincs tisztában a budapesti civil szervezetek hajléktalanokat érintő munkájával, hogy ezen a területen fogalmazott meg javaslatokat a közgyűlés számára. Szentkirályi ugyanis kedden a budapesti hajléktalanok megszámlálására tett javaslatot.
A Menhely Alapítvány közleménye szerint a kérdőíves adatfelvétel mellett – a korábbi, 2005-ös és 2008-as „hajléktalan-népszámláláshoz” hasonlóan – önkéntesek közreműködésével regisztrálják a közterületeken éjszakázó embereket is. Ebben az évben Budapest belső kerületeiben, jövőre a külső kerületekben próbálják megállapítani, ténylegesen hányan alszanak fedél nélkül éjszakánként a fővárosban – tudatták.
Kitértek arra is, hogy a kutatás a Városkutatás Kft., a Menhely Alapítvány, a Budapesti Módszertani Szociális Központ (BMSZKI), a Fővárosi Önkormányzat és a budapesti hajléktalanellátó szervezetek összefogásával, az Európai Unió finanszírozásával valósul meg.
„Idén az Unió tíz országának 15 városa vesz részt ebben a nemzetközi kutatásban, melynek célja, hogy mind az Európai Unió, mind az egyes tagországok, önkormányzatok az eddigieknél hatékonyabb lépéseket tegyenek a tömeges hajléktalanság felszámolása érdekében” – olvasható a közleményben, amely szerint a felmérés fontos ahhoz, hogy megbízható adatokkal alátámasztott döntések születhessenek, illetve hogy az egyes intézkedések hatásai mérhetők legyenek.