Karsai Dániel méltósággal küzdött bő három éven át a legyőzhetetlen ellenséggel, az ALS-sel. „Ma este elment” – írta ki Facebook-oldalára az alkotmányjogász testvére, Péter.
Szombaton, szeptember 28-án 47 és fél éves korában elhunyt Karsai Dániel jogász, aki legyőzhetetlen betegségével szembesülve jogi harcba kezdett, hogy Magyarország változtasson szigorú eutanáziatörvényén. Szenvedését a nyilvánosság előtt vállalva kereste a lehetőségét annak, hogy az állam ne büntesse azt, aki asszisztál egy menthetetlen beteg halálában. Bár Karsai keresete elbukott a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságán, az eutanázia kérdése a magyar közbeszéd részévé vált.
Karsai Dániel 1977. március 28-án született Budapesten, jogi diplomát szerzett az ELTE-n, majd dolgozott az Igazságügyi Minisztériumban. Ezt követően beleszeretett a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) munkájába. Több ezer ügyfelét képviselte Strasbourgban és a magyar Alkotmánybíróság előtt. Legkeményebb küzdelmét az után vívta, hogy a gyógyíthatatlan ALS betegséget diagnosztizáltak nála.
Jogi úton akarta elérni az eutanáziához való jogot, ebben azonban sikert nem tudott elérni. Ugyanakkor a nyilvánosság előtti szenvedésével azt kivívta, hogy a téma ne legyen többé tabu a magyar nyilvánosságban.
Halálhírét testvére közölte szombat este. „Mindig velem, velünk leszel, Bro’. Imádlak!” – írta.
Karsai többször is nyilatkozott a HVG-nek, alig egy éve azt mondta kollégánknak: „Én magyar vagyok. Büszke vagyok rá, szeretek magyar lenni. Itt szeretek élni. Én, ha lehet itt, a szeretteim körében fejezném be a földi pályafutásom. Ha már az általános iskolában is azt tanították, hogy »itt élned, halnod kell«, akkor engedjék meg, hogy ezt méltósággal megtegyem.”
Küzdelme részeként bepillantást engedett a mindennapjaiba. Tavaly októberben interjút adott a HVG-nek, négy hónapja lapunk stábja nála forgatott:
Színdarab is készült róla, amelynek társszerzője volt: