Jelenleg csak az olimpikonoknak járó összeg felét kapják meg.
Törvényjavaslatot nyújtott be a Demokratikus Koalíció a paralimpiai helyezések után járó állami jutalmakról, jelenleg ugyanis a paralimpikonok feleakkora összeget kapnak ugyanazért a helyezésért, mint az olimpikonok – írja a párt közleményben. Számszerűsítve ez a 2024-es játékok esetében azt jelentette, hogy egy olimpiai aranyérem után 55 millió forintot fizetett az állam, a paralimpiai után viszont csak 27,5 milliót, kevesebbet, mint egy olimpiai bronzért (amelyet 32,35 millióval díjaztak).
Így alakult ki az a helyzet, hogy a két aranyat és egy ezüstöt szerző Konkoly Zsófia paraúszó 36 millióval kevesebb jutalomban részesült, mint a legeredményesebb olimpikon Csipes Tamara, aki két ezüsttel és egy bronzzal térhetett haza. Három érmével Konkoly tehát nem csak a legjobban szereplő magyar paralimpikon lett, de az olimpiai indulók közül is mindenkinél jobban szerepelt, ehhez képest négy sportoló is többet kapott az ő 74,64 milliójánál (Csipes mellett Milák Kristóf, Gazsó Alida Dóra és Andrásfi Tibor is).
Közleményében a DK azt írja, felháborítónak tartják, hogy a kormány szerint kevesebbet ér a paralimpikonok teljesítménye és megjegyzik, a Gyurcsány-kormány alatt azonos jutalmat és járadékot kapott mindkét versenyzői csoport. Úgy vélik, a sportolók odaadó, időt, energiát és fáradtságot nem kímélő felkészülésének és versenyzésének egyenlő elismerés jár, hiszen egyaránt a legnagyobb áldozatokat hozzák hazájukért. A párt szerint a javaslat elutasítása azt bizonyítaná, hogy az Orbán-kormányon semmibe veszi a paralimpikonokat, és ezzel együtt fogyatékkal élőket.
A paralimpikonok jutalmának kérdése a legutóbbi kormányinfón is előkerült, akkor Vitályos Eszter kormányszóvivő arról beszélt, a tokiói játékok után emeltek a díjon, ezen túl a paralimpikonok is jogosultak az eredmény után járó életjáradékra, ennek összege megegyezik az olimpikonokéval. Vitályos megjegyezte, hogy szerinte így is nagyvonalú a jutalmazás, ami helyes, mert sportnemzet vagyunk, de a jutalmazási rendszer a sportállamtitkárság hatásköre, a döntésbe érdemes lenne bevonni a Magyar Olimpiai Bizottságot és a Magyar Paralimpiai Bizottságot is. Utóbbi elnöke augusztusban, a paralimpikonok fogadalomtételén szólalt fel, beszédében az Index beszámolója szerint kitért arra, hogy az érmek és helyezések után járó állami jutalom összegében szeretnének jelentős növekedést elérni.