Itthon MTI 2024. szeptember. 20. 19:02

Vízügy: Most a legnagyobb a terhelés a gátakon

Komáromnál már tetőzött, Esztergomban a péntek esti órákban tetőzik a Duna.

Most a legnagyobb a terhelés a gátakon, most kell mindenkinek 24 órában dolgoznia és figyelnie – mondta az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szóvivője az M1-en.

Siklós Gabriella elmondta: Komáromnál már tetőzött, Esztergomnál tetőzés közeli állapotban van a Duna, Budapesten 835-840 centiméter a vízállás, ami 50-55 centiméterrel elmarad a 2013-as árvízétől. Kitért arra is, hogy a két napja elzárt Kisorosziban élők tudják kezelni a helyzetet, és mivel közeledik a tetőzés, várhatóan néhány nap múlva felszabadul a terület.

Itt van az új előrejelzési grafikon az árvízről – több településnél alacsonyabb lesz a vízszint, mint korábban becsülték

A friss adatok alapján összeállítottuk a legújabb előrejelzést, amelyből kiderül, hol mikor indulhat meg az apadás.

A szóvivő kiemelte, hogy a Budapesttől délre fekvő területeken az 1954-es jeges árvízre építették ki a töltésvonalakat, azok nagyon magasak, de ott is előfordulhatnak védendő helyek, csurgások, szivárgások, buzgárok. Megemlítette azt is, hogy a Lajtán még mindig a legmagasabb fokú a készültség, de nagyon lassú apadás kezdődött el, „egy-két centimétert már néha apad”.

Az OVF szóvivője ismételten arra kért mindenkit, hogy ne zavarják a vízügyesek munkáját, és ne a töltésekre és az ideiglenes védművekre kiránduljanak, mert ezek bármikor elkezdhetnek átnedvesedni, átázni.

Az árvízhelyzettel kapcsolatos hírfolyamunkat alább találja:

Nem áll meg a metró a Batthyány téren, még 50 centit emelkedik a Duna Budapesten szombatig – élő közvetítésünk az árvízhelyzetről

Az OVF főigazgatója szerint nagy az árvíz, és nehéz a védekezés. Karácsony Gergely főpolgármester bejelentette, hogy 9 méteres magasságig kiépítették a védműveket a fővárosban.

Hirdetés
Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 28. 18:00

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.