Horváth korábban az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai tanácsadója volt.
Mint arról mi is beszámoltunk, Horváth József nyugállományú vezérőrnagyot nevezték ki a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet élére. Horváth feladata, hogy tudományos munkával segítse a szuverenitást védelmező Lánczi Tamásék munkáját.
Horváth József számára az ilyen munka egészen biztosan nem lesz ismeretlen terep, egyfelől jelenleg is ő a kormány ideológiagyárának, az Alapjogokért Központnak a biztonságpolitikai szakértője, továbbá komoly titkosszolgálati múlttal is rendelkezik.
Ez a múlt egészen a Kádár-rendszer utolsó pár évéig nyúlik vissza, ugyanis Horváth nevét megtalálni abban a listában, amelyet még a lapunk hozott nyilvánosságra 2005-ben. E szerint Horváth, mint alhadnagy, a Belügyminisztérium III/III-4-b. alosztályán dolgozott és a feladata a „szektásnak” minősített, egykori és aktív párttagokkal, trockistákkal, álbaloldaliakkal szembeni elhárítás volt.
A rendszerváltást követően a politika közelébe akkor került, amikor 1998-ban Kövér László titkosszolgálatokért felelős tárca nélküli miniszter regnálása kezdetén a Nemzetbiztonsági Hivatalnál (NBH) előbb ügyeleti osztályvezetőből főmunkatárssá, majd 1998. november 1-től főigazgató-helyettessé (és ezzel egyidejűleg alezredesből dandártábornokká) léptették elő.
2002 nyarán, néhány hónappal azután, hogy a Fidesz elvesztette a választásokat, Horváth távozott az NBH-tól, majd az UD Zrt. élén tűnt fel. A cég többek között az OTP Bank biztonságáért felelt, illetve részévé vált a 2000-es évek legnagyobb lehallgatási botrányának is.
Az UD-ügy részleteit itt találja, röviden talán annyit érdemes megjegyezni róla, hogy a végén Dávid Ibolya egykori MDF-elnököt jogerősen elítélték, amiért egy törvénytelen lehallgatásból származó hanganyaggal zsarolta meg a párton belüli politikai riválisát, Almássy Kornélt, aki ezt követően vissza is lépett a jelöltségtől.
A bíróságon előkerült egy olyan hanganyag is, amin az MCC-t is megalapító, Fidesz-közeli üzletember, Tombor András és Horváth beszélgetnek arról, hogy poloskátlanítani kellene Almássy lakását.
2010 Horváth József életében is a nagy visszatérés éve volt, hiszen nem sokkal az első kétharmados győzelmet követően egyből őt nevezték ki a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat (KNBSZ) operatív főigazgató-helyettesének és vezérőrnaggyá is előléptették. Három év múlva azonban távozott, a hivatalos indok szerint azért, mert lejárt a szerződése.
Mindezek után Horváth a Fidesz migrációval kapcsolatos narratíváját igyekezett erősíteni a kormányközeli sajtóban, a Magyar Időkben önálló rovatot is kapott, sőt még könyvet is írt az „iszlám alapú új világot” megteremteni kívánó titkos erőkről. Ezek után már tényleg nem csoda, hogy 2019-ben az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai tanácsadója lett.
(Képünkön Horváth József, balról az ötödik, 2023-ban, Tusványoson)