A gondoskodáspolitikáért felelős államtitkár úgy véli, aki nem veti alá magát a vizsgálatnak, annak takargatnivalója van.
„Veszélyes a gyerekekre, jobb, hogy önként távozott” – ezt írta Fülöp Attila a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára a Népszavának azzal kapcsolatban, hogy sorra mondanak fel a gyermekvédelmi dolgozók a kifogástalan életvitelre vonatkozó vizsgálat miatt.
Fülöp úgy fogalmazott, hogy az, aki nem tölti ki a kérdőívet „valami olyat akart elrejteni, amiből kiderülhet, hogy alkalmatlan az állami gondozásban lévő gyermekek nevelésére”. Szerinte a kifogástalan életvitel ellenőrzése évek óta bevett világos és átlátható gyakorlat a rendvédelemben. „Miért ne alkalmaznánk ezt azoknál, akik a legkiszolgáltatottabb gyerekek életét irányítják, alakítják, terelik?” – tette fel a kérdést Fülöp.
Ami pedig a számokat illeti, az államtitkár azt írta a lap megkeresésére, hogy a gyermekvédelmi dolgozók 1,4 százaléka mondott fel kifejezetten azért, mert nem akarta alávetni magát a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) vizsgálatának. Az NVSZ eddig 2291 kifogástalan életvitel ellenőrzést fejezett be, 4 esetben javasolta a kifogásolható életvitel megállapítását, jellemzően a büntetett előéletre vonatkozó adatok alapján.