Hol a legnagyobb a baj, hogyan készülnek az árhullámra a hivatalos szervek, mekkora a víz, és meddig emelkedhet még a vízállás, ki mit csinál – vagy mit kellene csinálnia? Minden kérdés, esemény, érdekesség és történés a HVG folyamatosan frissülő árvízi hírfolyamában. A helyzet súlyos, Orbán Viktor sem megy az EP ülésére, hanem itthon védekezik.
Mára véget ért folyamatos tudósításunk az árvízhelyzetről. Holnap reggel újabb hírekkel érkezünk.
„Ami sok, az sok, elég a kisstílű hazudozásból! Magyar Péter becsmérli a Magyar Honvédség képességeit, ezáltal azokat a katonákat, akik a gáton állják a sarat” – írta a honvédelmi miniszter a Facebook-oldalán hétfőn.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf azt írta: „Szégyenletes, hogy amikor egy egész ország összekapaszkodik és helytáll a gátakon, az ellenzék Facebook-vitéze a Magyar Honvédség ellen hergel. Több száz katona, számtalan eszközzel, az ország több településén dolgozik azért, hogy elkerüljük a bajt, és minden magyar biztonságban hajthassa álomra a fejét.”
Hozzátette: hétfőn ezrek mozgósítását készítették elő, hogy mindenhol ott lehessenek, ahol szükség lesz rájuk. Az árhullám ideje alatt az országot járják, támogatják az árvízvédelmi munkát, mert a magyar emberek védelménél nincs fontosabb. „Politizálni nem a gátakon kell, arra ott a Parlament” – írta.
Magyar Péter több Duna-menti településre is ellátogatott hétfőn, homokzsákokat töltött és pakolt, és rendre elmondta: egyelőre nem találkozott katonákkal, akik a védekezést segítenék. Leányfaluból bejelentkezve azt is megjegyezte, jó volna, ha a honvédelmi miniszter ismerné a kétéltű és a lánctalpas szakszavakat. Korábban ugyanis Szalay-Bobrovniczky arról beszélt – hosszasan keresve a megfelelő kifejezéseket –, hogy „páncélos, illetve úszni tudó járművek” igénybe vételét is elrendelte.
A Fővárosi Vízművek is részt vesz az árvíz elleni védekezésben a Margit-szigeten. Facebook-oldalukon azt írták, ott van Budapest egyik fő védekezési területe, amely kiemelt figyelmet kap, hiszen a magassága elmarad a budai és pesti rakpartokétól, így az árvíznek is jobban kitett.
Elsősorban a sziget alacsonyabban fekvő, déli csúcsát és az ott elhelyezkedő intézményeket kell óvni, de az érkező árhullám mérete miatt a teljes szigetet homokzsákokkal rakják körbe. A nagyjából 2000 köbméternyi odaszállított homok betöltését egy traktorra helyezett speciális töltőszerkezet segíti. A munka még így is sok időt igényel, hiszen több százezer zsákról van szó. A védekezést nehezíti az erős szél és az egész napos eső.
A Margit-szigeti munkálatokban a vízművek mellett, a Főkert és számos más fővárosi és magáncég nyújt segítséget a védekezésért felelős Fővárosi Csatornázási Műveknek.
Így készülnek az évtized dunai árhullámára Dunabogdánytól Tahitótfalun át Szentendréig. Ballai Vince és Vörös László videóriportja:
Hétfő délután áttekintette a fővárosi árvízhelyzetet Budapest Főváros Védelmi Bizottsága (BFVB) délutáni a védekezésben részt vevő szervekkel és hatóságokkal, amelyek abban állapodtak meg, hogy
* a katasztrófavédelem napi 200, Budapest Főváros Kormányhivatala 100 kiképzett önkéntessel segíti a védekezést.
* a rendőrség a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatósággal megteszi az élet- és vagyonbiztonság megóvásához szükséges intézkedéseket: folyamatban van az árterületen tartózkodó hajléktalanok felkutatása és a szociális ellátórendszerbe terelése. amennyiben további emberi erőre van szükség, 200 rendőr, a Magyar Honvédség és a kormányhivatal árvízvédelmi kiképzést kapott további állománya is készenlétben áll.
* amennyiben a főváros segítséget kér, a 24 órás készültségben álló BFVB összehangolja a védekezés területi szintű feladatait, amelynek útján biztosítani tudja a szükséges eszközöket és élőerőt a védekezéshez.
A Bizottság meghallgatta a budapesti védekezésért felelős Karácsony Gergely főpolgármestert, akinek beszámolója szerint a Fővárosi Önkormányzat védekezése ütemszerűen halad és a szükséges védművek szerda estére elkészülnek.
Minderről Sára Botond főispán számolt be a közösségi oldalán.
Este hét óra előtt Leányfaluról jelentkezett be Magyar Péter, ahol megmutatta, hogyan zajlik az árvízi védekezés. A Tisza Párt elnöke arról beszélt, hogy ezen a településen is azt tapasztalták, mint korábban Dunabogdányban, majd Szigetmonostoron: rengeteg lelkes civil segít a vízügyeseknek, katonákkal azonban nem találkoztak.
Azt mondta, ott az a legfontosabb, hogy a 11-es utat megvédjék az árvíztől, ha ugyanis elönti a Duna, akkor a Szentendrei-sziget és az a fölött fekvő települések ellátatlanul maradnak.
A sziget két bejáróját lezárják, autóval sem lehet majd behajtani és a 26-os busz sem közlekedik majd. A gyalogosok csak az Árpád híd felől sétálhatnak be.
További részletek itt:
A munka nem áll meg a gátakon kommentárral tett közzé a miniszterelnök videót a Facebook-oldalán hétfő este. A felvételeken az látható, ahogy Orbán Viktor Visegrádnál megtekinti az árvízi védekezést Vitályos Eszter kormányszóvivő társaságában.
Előreláthatólag hétfő éjjelig tart a jelentős esőzés Szlovákia területén, és ezzel összefüggésben a Duna vízszintjének tetőzése kedd délelőtt várható Pozsonynál – közölték a Szlovák Hidrometeorológiai Intézet (SHMÚ) munkatársai pozsonyi sajtótájékoztatójukon.
A SHMÚ előrejelzése szerint a Duna vízszintje Pozsonynál 950 centiméteren tetőzhet, ami ugyan magas, de csaknem fél méterrel elmarad a legutóbbi – 2002 augusztusi – nagy árvízkor mérttől. Akkor a város egy sor rendkívüli intézkedésre kényszerült a komolyabb károk elkerülése érdekében.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/309fa5c3-a805-47f3-b31c-c2c0f45e1fda.jpg)
A közelgő tetőzésre készülve hétfő délután lezárták a Medve-Vámosszabadi határátkelőnél lévő hidat. Hétfőn Révkomáromnál felállították a mobil árvízvédelmi gátakat, mert ott már szükség van erre a várható 840 centiméteres tetőzés miatt. Noha ez is magas vízszint, szintén csaknem fél méterrel marad el a 2013-as rekordtól.
A SHMÚ szerint az ár viszonylag gyorsan levonul, Párkány és Esztergom között csütörtökre virradóan tetőzik majd.
Továbbra is összetett a helyzet azonban a Morva vízgyűjtőterületén, mert a Kis-Kárpátokból érkező mellékfolyói továbbra is duzzasztják.
Az árvízhelyzet miatt hétfőn rendkívüli ülést tartott a pozsonyi kormány, és ezen Robert Fico miniszterelnök pénzügyi támogatásokat jelentett be az árvízkárok helyrehozatalára.
Az Országos Műszaki Irányító Törzs és az árvízhelyzeti Operatív törzs mellé jön az uniós szintű Koordinációs Központ is, amely támogatásokról is dönthet.
Az árvízhelyzetről szóló további híreinket itt olvashatják.