Ha ezt meg is kapják, nem biztosíték arra, hogy újra elinduljon az oktatás.
A Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség legújabb közleménye szerint még ebben a hónapban kiderül, hogy elfogadták az azonnali jogvédelmi kérelmet, amit azon iskoláikkal kapcsolatban nyújtottak be, amelyeket nemrég bezártak. “Az azonnali jogvédelem felfüggeszti a megszüntető határozatokat, és így időt nyerünk a peres eljárásokra a határozat végleges visszavonásának eléréséért. Ez azonban nem teszi automatikusan lehetővé, hogy az oktatás újra elinduljon az intézményekben” – írják.
Mint mi is írtunk róla, az egyik intézmény, aminek a kormányhivatal visszavonta az engedélyét, az a szegedi Wesley János Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium. A MET szerint a szülők aktív közreműködésével az óvodásoknak sikerült helyet biztosítani a helyi Tisza-parti Óvodában, és így ugyanabba a csoportba és a megfelelő pedagógiai és tárgyi környezetbe járhatnak óvodába.
Megjegyzik, a Magyar Államkincstár (MÁK) arról tájékoztatta őket, hogy szeptember 1-től felfüggeszti a normatíva utalását valamennyi közoktatási intézményük esetében annak ellenére pontosan látják ennek az okát és következményét. Mint írják, az intézményekre lebontott reorganizációs és részletes adósságrendezési tervek benyújtásával nyilvánvalóvá tették fizetési szándékunkat és a tartozásrendezés ütemezését is, a törlesztés ellenére mégis számon kérik rajtunk, miért nem rendezzük az adósságunkat.
Hozzátették, a MÁK határozata ellen fellebbezést nyújtottak be, illetve várják a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságának döntését korábban benyújtott keresetükkel kapcsolatban. Úgy számolnak, hogy az adósságaikat bőven fedezni tudnák a kártérítésből. “A kereset benyújtása fontos eleme a NAV-val folytatott egyeztetéseinknek is: ez volt a feltétele a végrehajtási eljárások felfüggesztésének. A kereset beadásának igazolását minden regionális hatóságnak elküldtük, így még remélhetjük, hogy a fellebbezést elfogadják, a felfüggesztéseket megadják, és újra elindulhat a normatív támogatások utalása.”
Közleményükben azt is megosztották, hogy Sára Botond főispán, akinek néhány nappal ezelőtt petíciót nyújtottak át, szeptember 10-re berendelte a MET illetékes vezetőit egy megbeszélésre, amelyen a szociális intézmények helyzetéről kíván egyeztetni. “Üdvözöljük a tárgyalás lehetőségét, csak remélni tudjuk, hogy nem kell újabb kegyetlen döntéssel szembesülnünk” – tették hozzá.
Mint írják, a MET munkatársainak továbbra sem tudnak teljes fizetést adni, és ebben a pillanatban rövid távon nem látnak esélyt arra, hogy elengedő bevételük legyen az intézmények működtetésére, a bértartozások, kifizetések rendszeres utalására. “Mérlegelnünk kell, hogy milyen döntésekkel tehetünk a legtöbbet diákjainkért, ellátottjainkért, kollégáinkért. Természetesen minden tartozást számon tartunk és elismerünk. Ha nagyobb összegű adomány, támogatás érkezik, újabb részfizetéseket utalunk.”