Itthon hvg.hu 2024. szeptember. 10. 08:16

Titkolják, hány állami vezető és hány rokonuk kap VIP-ellátást

Nem lehet tudni, pontosan hány állami vezető jogosult kiemelt egészségügyi ellátásra, de az sem ismert, erre mennyi szánnak a költségvetésből – írja a Népszava keddi cikkében, amelyben a VIP-betegek ellátásának kérdéseit vették sorra. A lap egy sor uniós országot is megkeresett a témában, de a többségükben egyenlőség van, nem jár senkinek kiemelt szolgáltatás.

Tíz éve még 300 állami vezető volt jogosult a VIP egészségügyi ellátására, manapság ez az adat nem ismert, mert bár a vonatkozó kormányrendeletben szerepel pár erre jogosult, a kiváltságos kör külön kormánymegállapodások alapján dől el.

A kiemelt egészségügyi ellátást két intézmény nyújtja, az Észak-pesti Centrumkórház–Honvédkórház és az Észak-budai Szent János Centrumkórház, de azt sem tudni, hogy erre mennyi pénzt különítenek el a költségvetésben. Pedig a lap szerint az összegnek – amely 2018-ban még 24 millió forint volt – szerepelnie kellene a Miniszterelnöki Kabinetiroda költségvetésében, de ott ilyen tételt nem találtak.

Először Magyar Péter beszélt a kiemelt szolgáltatásokról, amiket az állami vezetők kapnak, mire a kormánylapok azzal támadták, hogy ő is kért és kapott különleges ellátást korábban. A nyáron a Tisza Párt elnöke több kórházban megjelent, így folyamatosan napirenden volt az állami egészségügy helyzete.

Kökény Mihály egykori egészségügyi miniszter a lapnak azt mondta, hogy korábban az állami vezetők „VIP-ellátása” leginkább egyfajta gyorsítósávot jelentett az ellátásokhoz való hozzáférésben, illetve az volt a fontos, hogy a beteget biztonságosan, másoktól elkülönítve tudják kezelni.

A lap több egykori szakminisztert is megkeresett, volt köztük olyan, meg nem nevezett egészségügyi vezető, aki szerint az állami vezetők közül csak nagyon kevesen vették igénybe az akkor még a Kútvölgyiben zajló ellátást, inkább azért „telefonálgattak”, hogy más, ismert orvosnál kezeltethessék magukat.

A Kútvölgyiben az 1940-es évektől biztosítottak soron kívüli ellátását például a minisztereknek, államtitkároknak, de jogosult volt erre például a Legfelsőbb Bíróság, a Legfőbb Ügyészség vezetője és helyettesei is. Itt a magas rangú állami vezetők külön lakosztályt kaptak egyágyas betegszobával, tárgyalóval.

Megszüntették, de a Fidesz visszahozta

A Honvédkórház fölújítása után már itt látták el az állami vezetőket, majd a 2010 előtti ciklusban, Molnár Lajos minisztersége idején egyszer megszüntették, de az Orbán-kabinet 2011-ben visszaállította.

A lap a Belügyminisztériumot, az Országos Kórházi Főigazgatóságot, a Honvédkórházat is megkereste kérdéseivel, de nem kaptak választ, például arra sem, hogy pontosan miben más a megkülönböztetett ellátást, erre kik jogosultak, hányan veszik ezt közülük igénybe, mennyibe kerül ez, illetve mi indokolja, hogy az érintettek családtagjai is bekerülnek a jogosultak körébe.

Külön betegmenedzser kísérgeti őket

Információik szerint a Honvédkórházban néhány egy-két ágyas, tévés, külön fürdőszobás, klimatizált helyiségben gyógyulhatnak az állami vezetők, erre a részlegre csak külön mágneskártyával lehet belépni, ez teljesen zárt. A biztonságukért felelős testőröket a beteg közvetlen közelében, de külön helyiségben helyezik el.

A VIP-ellátottakat egy külön „betegmenedzser”, személyes asszisztens kíséri a szükséges diagnosztikai vizsgálatokra, az ő feladatuk, hogy az állami vezetők és rokonaik a lehető leggyorsabban megkapják az ellátást.

Máshol nincs kivételezés

A lap 15 európai kormány egészségügyért felelős minisztériumát kereste meg azzal a kérdéssel, hogy létezik-e náluk VIP-egészségügyi ellátás a politikusok és a parlamenti képviselők számára. Litvániában kizárólag a köztársasági elnöknek jár külön személyes orvos, Svédországban és Dániában az a szabály, hogy jogszabály alapján egyenlő feltételeket biztosítanak az egész lakosság számára, beleértve a politikusokat is, utóbbiak nem jogosultak semmilyen különleges bánásmódra. Ugyanígy nincs kivételezés Szlovéniában vagy Spanyolországban.

Két uniós tagállamban kap kiemelt ellátást a legfelső politikai vezetés: Németországban a berlini Charité kórházban, Franciaországban pedig egy párizsi katonai kórházban kezelik az erre jogosultakat.

Hirdetés
Címkék