A kormányközeli sajtómunkatárs a nevét nem vállalta, azt viszont közölte az Átlátszóval, hogy más CD-tartójába szerinte ugyanúgy nem elegáns belesni, mint ahogyan a hálószobájába sem.
Egy kormányközeli újságíró is szerepel a Midgårdnak, annak a neonáci relikviákat és propagandatárgyakat árusító webshopnak a vásárlói között, amelynek tavaly szivárgott ki a vevői adatbázisa – számolt be az Átlátszó. A többek között a német szélsőjobboldali Faustrecht lemezét is megrendelő újságíró nevét az oknyomozó portál nem közölte, azt viszont igen, hogy az érintett korábban interjút készített Tyirityán Zsolttal, a Betyársereg vezetőjével, valamint írt cikket a muszlim migránsokkal ellenben békés kisvárost építgető svédországi magyar bevándorlókról és könyvet a radikális jobboldalról.
A kormánypárti sajtó munkatársa a lap értesülései szerint az Alkotmányvédelmi Hivatal (AH) figyelmét is magára vonta egyrészt vásárlásaival, másrészt a 2023-as náci és antifa csoportok közötti erőszakos budapesti összecsapásokkal kapcsolatban. Az újságíró nevét nem vállalva nyilatkozott az Átlátszónak. Szerinte a listán szereplők “bő harmada” nem radikális jobboldali, hanem egyszerű kereskedő, aki “egzotikusnak tűnő, svéd, finn vagy észt nyelvű nemzeti rong korongokkal fűszerezte a létező rock-metal-punk műfajú kínálatát a 2010-es években, mert olcsó volt”, és ezek a lemezek annak ellenére lettek népszerűek, hogy senki sem értette a dalszövegeket.
Hogy otthon ki és mit hallgat, szerintem ízlés kérdése, ahogyan nem elegáns belesni egymás hálószobájába, úgy nem lesünk be a másik nappalijába, CD-lejátszójába sem”
– kommentálta a kormánypárti újságíró a kiszivárgott adatbázist. Hozzátette, hogy a vásárlók szerinte legálisan rendeltek meg legálisan kiadott CD-ket egy bejegyzett zenei kiadótól, azok viszont jogellenesen viselkedtek, akik feltörték az oldal adatbázisát, és “uszító, de minimum megbélyegző szándékkal” közzétették a listát az érintettek személyes adataival.
Nyilvánosan, fenyegetően listázni embereket vélt politikai nézetük alapján már nem ízlés kérdése, sőt, számomra ez tűnik fasizmusnak”
– fejtette ki véleményét az adatszivárgással és a közzétett listával kapcsolatban.
A webshop egyik tulajdonosa a svéd Martin Flennfors, aki a svédországi Alingsås kisvárosból adja postára a különféle szélsőjobboldali ajándéktárgyakat a többnyire skandináviai vagy németországi megrendelőknek. A vásárlók többsége többéves náci kötődéssel rendelkező középkorú férfi, de Flennfors maga is közvetlenül kapcsolódik a radikális jobboldalhoz: a 2000-es évek óta tagja az USA külügyminisztériuma által terrorista szervezetnek minősített Északi Ellenállási Mozgalomnak.
Borítóképünk illusztráció.