A tanítónő, V. I. Rita vallomást ugyan nem tett, de a bíró ismertette egy korábbi beszámolóját arról, hogy mi történt pontosan 2022 januárjában. A kisfiút édesanyja vitte el a suliból rosszulléte után, végül egy benzinkúton életét vesztette.
V. I. Rita hajnalban kelt, imádkozni, Bibliát olvasni ideje nem volt, arra gondolt korábban tett vallomása szerint, hogy majd este pótolja. Reggel hét óra előtt öt perccel ért be az iskolába, tudta, hogy helyettesítenie kell, így arra akart előkészülni, hogy mire a gyerekek megérkeznek, már mindennel kész legyen. Végül fél nyolcra készült el, hamarosan elkezdtek szállingózni a suliba az 1/c osztály tanulói.
Mesével kezdett, majd jött egy matekóra, szünet, reggeliztetés, még egy mese, majd olvasásóra, a szünetben mehettek az udvarra a gyerekek. Írásóra, a gyerekek az ö és az ő betűket tanulták, végül technika, ahol karkötőt kötöttek. A kicsiknek ez nem ment könnyen: a tanítónő vallomása szerint egyszerre kellett mindenkinek segítenie, mire összejött nekik a fonás. Majd visszaadta az osztályt, és átment a sajátjához, az 1/b-hez.
Az 1/b-ben szülinapot ünnepeltek, Sanyikáét, de előtte ebédeltették és korrepetálták a gyerekeket. A tanítóknak feltűnt, hogy Máté nem eszik semmit, a pörkölthöz és a bulgurt is csak piszkálta. Az egyik tanár arra gondolt, ez feltétlenül jelezni fogja a gyerek édesanyjának. Rövid korrepetálás, majd jött a szülinap, két pombercsipsz, két puszedli, három doboz ostyarúd, amelyet a szülinapossal együtt az egyik, nem a korrepetálást végző tanítónő osztott ki. Sanyikának énekeltek, majd Máté rákérdezett:
volt mogyoró abban padokra tett ostyákban?
Az őt korrepetáló tanítónő nem tudott neki válaszolni, nem látta. A gyerek szája elé kapta a kezét, azonnal sírni, pánikolni kezdett. Tudta, amit a szülők rövid tájékoztatása nyomán a két tanítónő is tudott: mogyoróallergiája van. Máté a pánik közben tanárai vallomása szerint többször is barnásat hányt, száján átlátszó váladék jelent meg.
Délután fél kettő körül az egyik tanítónő felhívta az édesanyját. Közölte, hogy a kisfiú lehet, hogy mogyorót evett, és nem tudják megnyugtatni, mire az anyuka jelezte, indul az iskolához. Tizenegy perccel később már a sulinál volt, az egyik tanítónő ki is kísérte hozzá a fiát. Pár percet beszélgettek, Máté közben mellettük állt. Majd elindultak.
Negyed öt körül a portás szólt az egyik tanítónőnek, hogy rendőrök jöttek a „hányós kisfiú miatt”, hivatalos eljárás indult. A tanár megijedt, hogy az anyuka feljelentette a hányás miatt. A rendőrök közölték, hogy nem mehet el, biztosítják az osztálytermet, kihallgatnák, mire a nő azt mondta, délután ötig rá vannak bízva a gyerekek, utána tudják csak kihallgatni. Ötkor kiszaladt a mosdóba, majd visszaérve kollégája fogadta, aki sírva mondta neki:
most hívta Máté édesanyja, a kisfiú meghalt.
„Nem tudom leírni, mit éreztem akkor. Annyit tudtam, hogy minden megváltozott” – mondta csütörtöki bírósági meghallgatásán a tanítónő.
Az üzenőfüzet nem orvosi tájékoztató
Máté 2022 januárjában halt meg, az már az ügyészség közleményéből derült ki, hogy nem abban az újpesti iskolában, ahol először rosszul lett, hanem egy közeli benzinkúton. Máté állapota ugyanis út közben annyira gyorsan romlott, hogy édesanyja feltehetően kénytelen volt megállni vele. A benzinkútra hívtak mentőt, a segélyhívásra két egység is ugrott, de már nem tudták megmenteni a kisfiút.
Vádat az ügyészség az egyik napközis tanító, V. I. Rita ellen emelt, halált okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétségével vádolják, felfüggesztett fogházbüntetést kértek rá amellett, hogy eltiltatnák tanítói foglalkozásától. A nő április végén beismerte bűnösségét, azonban mind az ő korábbi, az ügy nyomozati szakaszában tett, mind kolléganője vallomásában van egy fontos részlet:
mindketten állítják, hogy nem kaptak részletes tájékoztatást Máté allergiájáról, illetve annak súlyosságáról.
A szülők jelezték ugyan tanév elején az üzenőfüzetben, hogy gyermekük allergiás, erről azonban orvosi papírt nem csatoltak szerintük. Máténál nem volt gyógyszer, a tanítóknak pedig fogalmuk sem volt róla, hogyan kellene nemhogy kezelniük, de egyáltalán felismerniük egy súlyos allergiás reakciót. A Mátét anyukájához kikísérő tanítónő tanúvallomásában ráadásul arról beszélt, hogy az anyuka azt mondta neki, miután átvette a fiút, hogy nem tudja, mennyire súlyos az allergiája. Az anyuka szerint korábban volt, hogy a fiú kipirosodott a mogyorótól, de olyan is előfordult, hogy megevett egy nutellás szendvicset és nem lett tőle semmi baja. A vele egyeztető tanítónő szerint Máténak nem volt otthon sem epipenje.
A kisfiú ráadásul az őt korrepetáló tanár szerint iskolaéretlen volt. Rendszeresen, hetente előfordult, hogy elsírta magát, mosdóra nem akart egyedül járni, így annak, hogy elsírta magát, a vele lévő két pedagógus 2022 januárjában, Sanyika születésnapján sem tulajdonított különösebb jelentőséget. Annak azonban igen, hogy miért sírta el magát a gyerek, ahogy annak is, hogy nem tudták megnyugtatni.
V. I. Rita azt vallotta a nyomozóknak, hogy amint a gyerek felsírt, átfutott rajta, hogy lehet, hogy az egyik ostyában volt mogyoró. Azt azonban a teremben nem tudták megállapítani, hogy vajon Máté megette-e azt, különösen, hogy a kisfiú padtársa azt mondta nekik, emlékszik a mogyorós ízre, így valószínűleg ő ette meg azt. „Nem voltunk tisztában ennek a betegségnek a mibenlétével – mondta korábbi vallomásában V. I. Rita – minden ismeretem filmekből táplálkozik.” Ezen ismeretei alapján azonban odáig eljutott, hogy ellenőrizzen pár dolgot. Aszerint a gyermek szeme rendben volt, bőrpír nem volt rajta, nyelve nem dagadt meg, rendesen vette a levegőt. „Ha akkor tudtam volna, amit azóta tudok erről a betegségről, akkor Máté sokkal nagyobb biztonságban lett volna, mert mindent megtettem volna azért, hogy ne kerülhessen mogyoró a terembe” – mondta a bíró által felolvasott vallomása szerint.
2023 nyarán – feltehetően az eset hatására – jelentősen csavart a belügy az aktuális szabályozáson, így a 2023-2024-es tanév óta a diákok nagyobb biztonságban vannak, mint Máté volt. A köznevelési törvény módosított változata értelmében az intézményeknek biztosítaniuk kell a diabétesszel élő, valamint a fokozott kockázatú allergiás betegséggel diagnosztizált gyermekek, tanulók egészségének megőrzésére fordított fokozott figyelmet. A tankerület részéről megjelenő, az üggyel kapcsolatban belső vizsgálatot folytató szakember azt mondta, mióta ez a szabályozás él, két helyen is gyűjtik az allergiás gyerekek adatait: az osztályban, illetve a titkárságon is. A szülőknek kötelező orvosi papírt is beadni arról, hogy milyen allergiája van gyermeküknek, illetve mi a teendő, ha bizonyos tüneteket vélnek felfedezni rajtuk. Mátéról az eddigi vallomások szerint ilyen adat nem állt rendelkezésre.
(Nyitóképünk illusztráció)