Itthon Lengyel Tibor 2024. szeptember. 03. 08:01

A pedagógusok mobilhasználatát is korlátozza egy friss Pintér-rendelet

Lengyel Tibor
Szerzőnk Lengyel Tibor

Még szinte el sem kezdődött a gyakorlati megvalósítása a diákok iskolai mobilhasználatát tiltó szabálynak, megjelent egy friss belügyminiszteri rendelet arról, hogy szerdától tanítási időben és napköziben a pedagógus is csak oktatási célra használhatja a saját mobilját.

Alig pár órával azután, hogy hétfőn este sokan tüntettek – megjelent a tömegben Magyar Péter is – Budapesten, a Belügyminisztérium előtt, tiltakozva az ellen, hogy a megvonta a szaktárca a Madách Imre Gimnáziumot 24 éve vezető Mészáros Csaba igazgatói vezetői megbízatását, mondván, hogy szembeszegült a diákok iskolai mobilhasználatát betiltó szabállyal, újabb rendelet jelent meg kedden. 

A Magyar Közlönyben közzétett, a belügyminiszter 40/2024. (IX. 2.) rendelete ugyan a címe szerint “a nevelő-oktató munka során alkalmazott tartalomszabályozók ismeretéről szóló, miniszter által elrendelhető képzés teljesítési kötelezettségéről” szól, de  

a Pintér Sándor belügyminiszter által aláírt utasítás utolsó pontja a diákok után a tanárok mobilhasználatát is korlátozza.  

A rendelet – amely a kihirdetését követő napon, vagyis szeptember 4-én, szerdán lép hatályba – előírja, hogy “a pedagógus a tanórai és egyéb foglalkozások ideje alatt, valamint tanulói felügyelet ellátása során a birtokában lévő mobiltelefont és egyéb digitális, infokommunikációs eszközt a neveléssel-oktatással összefüggő célokra használhatja”. 

A korlátozástól kizárólag három esetben lehet eltérni: a köznevelési intézmény pedagógiai programjában szereplő, intézményen kívül szervezett programok alkalmával, valamint a használat a pedagógus vagy más életét, testi épségét vagy vagyonát közvetlenül fenyegető és más módon el nem hárítható veszély elhárítása érdekében, végül pedig akkor, ha szabálysértés vagy bűncselekmény elkövetésének elhárítása vagy elkövetése miatt kell segítséget kérni vagy ha a pedagógus vagy a gyermek, tanuló egészségügyi állapotára tekintettel ez szükséges.

Arról, hogy az oktatási intézmények a hétfői iskolakezdés napján miként birkóztak meg a diákok mobilhasználatát tiltó szabályozással, és miként igyekeztek – vagy nem annyira igyekeztek – annak érvényt szerezni, a gyakorlati tapasztalatok alapján itt írtunk bővebben:

Zoknik, buborékfóliák, korai kezdés és kulcsra zárt termek – így oldják meg az iskolák a mobiltilalmat

Kreatív módszerekkel próbálnak megoldást találni a magyarországi iskolák, hogy betartsák a mobiltelefonok tiltását kimondó belügyminisztériumi rendeletet. Akad olyan intézmény, ahol elég a táskában tartani a kikapcsolt mobilt, máshol korábban kell bemenni, hogy legyen elég idő egyenként aláírni az átvételi elismervényt. És akad olyan iskola is, ahol arra is felkészültek, ha a diák feljelenti a pad alatt mobilozó osztálytársát.

Arról pedig, hogy mennyire betarthatatlan, átgondolatlan a diákok mobilhasználatát tiltó szabályozás, és mennyiben volt példastatuálás az oktatási kormányzat részéről a Madách-gimnázium igazgatójának leváltása, itt írtunk bővebben:

„A Madách igazgatóján állt bosszút a mobilokat kitiltó, betarthatatlan szabály miatt saját csapdájába esett BM”

Tüntető diákok, szülők és tanárok a Madách Imre Gimnázium kirúgott igazgatójának visszahelyezését követelik, és a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke szerint is bosszúból, példát statuálva távolította el őt a minisztérium. Totyik Tamás a kiváltó okról, a kormány mobilhasználatot az iskolákban tiltó rendeletéről a HVG-nek azt mondta, az nemcsak korszerűtlen, hanem betarthatatlan is.

A kedden megjelent, szerdától hatályos BM-rendelet továbbá bevezeti a pedagógusok vizsgáztatását is, amiről korábban már szó volt. A HVG is írt róla, hogy a jövőben előírnak egy tíz órás online tanfolyamot a pedagógusoknak, a tananyagból pedig vizsgázniuk is kellene. A cél, hogy felfrissítsék ismereteiket a Nemzeti alaptanterv és az Óvodai nevelés országos alapprogramjával kapcsolatban: 

(Nyitóképünkön a hétfői tüntetés résztvevői egy Pintér-papírmaséval. Fotó: Reviczky Zsolt)

Hirdetés
Itthon Martini Noémi 2024. december. 28. 10:00

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

Augusztus vége óta nem jár állami lakhatási támogatás több ezer kárpátaljai menekültnek. Vannak, akik alkalmi munkából ki tudják termelni a lakbért, másoknak a Máltai Szeretetszolgálat továbbra is finanszírozza a lakhatást, de rengetegen tűnnek el nyomtalanul a rendszerből, és olyanokról is hallani, akik arra kényszerültek, hogy visszatérjenek Kárpátaljára. Az utóbbi négy hónapban több érintett családdal és szállásadóval maradtunk kapcsolatban, hogy megtudjuk, hogyan élnek túl. Három helyszín, három különböző sors.