Itthon hvg.hu 2024. szeptember. 02. 18:07

"Itt állok, mást nem tehetek" – a Belügyminisztérium előtt tüntettek a Madách gimnázium igazgatójának leváltása ellen

Tele volt a Széchenyi tér, tanárok és diákok szólaltak fel. Magyar Péter is feltűnt a tömegben.

„Ne hagyjuk, hogy negatív példát statuáljanak belőle!” – ezzel a felhívással szerveztek hétfő estére tüntetést a Madách Imre Gimnázium kirúgott igazgatója mellett. A megmozdulás este hatkor kezdődött a Belügyminisztérium épülete előtt, ahova mindenkit vártak, hogy kifejezzék felháborodásukat, miután „minden jogi alap nélkül felmondtak Mészáros Csaba igazgató úrnak”.

A Madách igazgatóját a múlt héten azonnali hatállyal felmentették, miután kiderült, az intézményben nem akarják betartatni az okostelefonok leadásáról szóló rendeletet. Mészáros Csaba 2000 óta volt az iskola igazgatója és 1993 óta dolgozik az intézményben.

A szervezők mindenkit arra kértek, hogy készítsenek táblákat és transzparenseket, de ezeken ne legyen pártjelkép, és „maradjon meg ez egy békés demonstrációnak, ami után csak a Belügyminisztérium neve fog még csúnyábban kinézni”.

Hétfő reggel fél nyolc körül az iskola épülete előtt már tartottak egy demonstrációt a leváltott igazgató mellett, erről ezen a linken olvashatják el beszámolónkat.

Tüntetők a Belügyminisztérium épülete előtt:

Reviczky Zsolt

Este 6-ra nagyjából megtelt a Széchenyi István tér, pár ezren lehettek. Egy kis színpad volt felállítva a téren, először Farkas Ádám, a Madách gimnázium diákja mondott pár szót, utána a gimi kórusa következett, a Szózatot és a Madách himnuszát adták elő.

Farkas Ádám azt mondta, azért vannak itt, hogy “ne tűrjük azt, ami a mi iskolánkkal, a Madách-csal, és a közoktatással rendszerszinten történik”.

“A mi telefonunkat nem fogják elvenni, a Madách előre megy, es nem hátra”

– tette hozzá.

Öt plusz egy kérdést tett fel az oktatás jelenlegi állapotáról, köztük a következőt:

„Biztos, hogy rendben van az, hogy a mi adónkból fenntartott Hír Tv műsorában elhangzik az, hogy az ország 9. legjobb gimnáziumának tanárai csesszék meg?”

Reviczky Zsolt

Helyszíni tudósítóink szerint a tüntetők összetétele vegyes volt, főleg diákok mentek el, de voltak köztük szülők is, és 6 óra után nem sokkal még folyamatosan érkeztek emberek a Deák Ferenc tér felől. A tömegben feltűnt Magyar Péter is:

Cabrera Martin

A kórus után egy volt madáchos szólalt fel. Azzal kezdte, hogy valamikor őt is tanította Mészáros Csaba, és az ő szellemében igyekszik majd beszélni. Ezután felsorolta, miért tartja indokoltnak a rendeletet, ami szabályozza az iskolai telefonhasználatot, majd hosszan beszélt arról, miért gondolja azt értelmetlennek és maradinak.

“Kommunikáció és partnerség mar évek óta nincs ebben az országban”

– mondta.

Utána Iványi Júlia, a MÁV Telepi Wesley János Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium vezetője, tanító szólalt fel. Beszédét egy papírlapról olvasta, meg is jegyezte, hogy megpróbálta otthon telefonról (mármint a beszédét felolvasni),

“esküszöm, nem ment, de itt a telefon a zsebemben, használom én is”.

“Ha valaki azt akarja elhitetni velünk, hogy nincs értelme a küzdelemnek, és mindig a hatalmasok nyernek, azt kell mondanom, hogy az illető hazudik” – mondta Iványi Júlia. Hozzátette: mindig van választás, és a tanárok, diákok, szülők, szolidaritást vállalók is tehetnek a jó ügyért.

„Ha oly szerencsétlen vagy, hogy egy elnyomó hatalom fősipánja vagy, tedd le a tollad, állj fel, küzdj, ha olyan történik, ami diákok életét nyomorítja meg”

– üzent Sára Botond főispánnak.

Iványi Júlia az egyik olyan Iványi Gábor-féle iskolának a vezetője, amelyet pár nappal iskolakezdés előtt törölt a nyilvántartásból a kormányhivatal.

Iványi Júlia után Berta Bea és Pilz Olivér, a Tanítanék Mozgalom képviselői szólaltak fel. Ők mondták, hogy “mindenki vegye elő a telefonját, tegye be egy dobozba, és mondja ki hangosan mit gondol”, mire elindult a “mocskos Fidesz”.

Időközben megtelt a tér:

Reviczky Zsolt

Beszéltek a tanári tiltakozásokról, a sztrájkról, és a státusztörvényról, és feltették a kérdést, a mostani igazságtalanságok, az iskolabezárások, a mobilrendelet, a Madách igazgatójának menesztése “fájnak-e eléggé?”.

“Országszerte is sokan vannak itt velünk” – mint mondták, 475 üzenet érkezett az igazgatónak és az iskolanak 3 nap alatt, ezeket eljuttatják neki. Minden megyéből jött üzenet, összesen 20 városból, ezeknek a városoknak a neveit fel is olvasták, ahogy jó pár üzenetet is olyan vidéki tanároktól, akik nem tudtak eljönni a megmozdulásra.

“Vonják vissza azt a szabálysértést, amit az igazgató ellen elkövettek. Ha nem, akkor még ősszel találkozunk”

– a Tanítanák Mozgalom képviselői ezzel zárták a felszólalásukat.

Ezután Dukán András Ferenc szólalt fel, akit tavaly rúgtak ki a Madáchból, mert nem tartotta meg néhány óráját, hogy így vállaljon szolidaritást a korábban kirúgott kollégáival. Matematikatanár volt, és osztályfőnök.

Azt mondta, még mindig matematikatanárként tekint magára, pedig már vendéglátósként dolgozik.

Várja, hogy újra egy olyan rendszerben élhessen, amiben taníthat. “Ez a végzős osztály nélkülem is csodálatos, és örülök, hogy vannak tanáraik” – tette hozzá. Ezután a rendszerről beszélt, szerinte “a félelem rendszerét a propaganda eszközével tartják fent, és nem a tömegbe lőnek”. Szerinte amit most látunk, “az a magyar jogállam megsemmisülésének következménye”.

Reviczky Zsolt

“Ez nem csata, hanem maratonfutás, a hatalom, az állampárt a kifárasztásunkra játszik, de fáradtak vagyunk, tele vagyunk hegekkel” – mondta. “De nézzétek körbe, van utánpótlás, van friss erő!”

Szerinte “a nyers erőnél többet ér az állhatatos cselekvés”.

Úgy fejezte be, főleg azokért kell küzdeni, akik a legkevésbé képesek küzdeni magukért, “a legszegényebbek, és a még meg sem született új generációk”.

Ezt hosszan tartó “Itt állok, mást nem tehetek” kiabálás követte.

Utána egy madáchos szülő állt a mikrofon mögé, és elmondta: Mészáros Csaba leváltása igazságtalan, törvénytelen és senkinek sem jó.

“Követeljük, hogy vonják vissza és kérjenek bocsánatot!”

Szerinte a diákokat leszarja a hatalom, nem érdeklik őket a gyerekek. Ki is írhatnák az országhatárra, hogy „Beleszarábia”. Az iskolai telefonozást tiltó rendeletről azt mondta, “átgondolatlan és elkapkodott döntés volt”, aminek évek kellettek volna az esetleges bevezetéséhez, nem pár hét. “Meg kell mutatni nekik, hogy a példastatuálásuk nem működött” – mondta. Szerinte Mészáros leváltásával minden iskolának üzentek. Hol vannak a szolidarító igazgatók, igazgatóhelyettesek, szülők – kérdezte.

Reviczky Zsolt

Ezután gyors egymásutánban Illés Barnabás végzős, és Benkő Botond volt madáchos diák lépett a színpadra. Illés az elavult nemzeti kerettantervről beszélt, és azokról az igazgatókról, akik ugyanúgy egyetértettek Mészáros Csabával, de féltek kiállni a rendszer ellen.

Benkő Botond szerint

“ha ez az ország előre haladna, akkor nem a telefonok, hanem a tankönyvek betiltása lenne napirendben”.

Benkő többek között arról beszélt, hogy a telefont nem a 2× kiszamolására hasznalját, ahogy Bencsik András mondta, hanem arra, hogy azokat a szövegeket megkeressék, amelyek hiányoznak a kerettantervből. Ráadásul az órarend, a jegyeik, a helyettesítések rendje is mind csak az elektronikus naplóból, a Krétából elérhető.

“Az osztályomban 34-ből 25-en kitűnőre érettségiztek, és garantálom, hogy használták az okostelefonjukat a felkeszüléshez”

– tette hozzá.

Tapsot kért a Hágában a hollandiai magyar nagykövetséghez szolidaritási akciót hirdető külföldre költözött madáchos diákoknak. Benkővel lett vége az önálló beszédeknek, nagyjából fél 8-kor.

“Elegünk van”, “Itt állok, mást nem tehetek”, “Mocskos Fidesz” voltak a slágerek. A főszervező, Farkas Ádám bemondta a mikrofonba, hogy utóbbinak nem feltétlenül akkor van itt az ideje, amikor a tanári kar nagy része kiállt a színpadra.

Előtte a gimi kórusa és a tömeg közösen elénekelte a “Szól a kakas már” című zsidó-magyar népdalt, a menesztett igazgató kedvencét. A tüntetők a telefonjukról nézték a szöveget.

Reviczky Zsolt

A főszervező megköszönte a Tanítanék Mozgalomnak és az Egységes Diákfrontnak a segítséget, és azzal zárta a tüntetést, hogy

“nem az a fontos, hogy milyen reakciók jönnek, hanem hogy beszéljünk arrol, ami történik velünk”. Köszönjük, hogy a részesei voltatok ennek!”

Ezután Farkas lezárta a tüntetést. Még elénekelték a “Mi vagyunk a grundot”, a diáktüntetések nem hivatalos himnuszát. Nem sokkal később, fél 8 után nagyjából 10 perccel az emberek elkezdték elhagyni a Széchenyi teret.

Reviczky Zsolt
Hirdetés
Gazdaság Sztojcsev Iván 2024. december. 29. 07:00

És akkor januárban Novák Katalin a mozgás évének nyilvánította 2024-et, aztán történt egy s más

Egész véletlenül tökéletesen beletrafált egykori köztársasági elnökünk, amikor elrendelte, hogy 2024 legyen a mozgás éve: mozgott idén a pártrendszer (egész váratlan irányokba), a GDP-növekedési előrejelzés (magasból a nulla közelébe), a forintárfolyam (hajaj), a világpolitika, és maga Novák Katalin is, jó messzire. Megnéztük a gazdaság és a vállalkozás rovatunkból az év legolvasottabb cikkeinek listáját, és most megmutatjuk, mi érdekelte idén önöket a legjobban.