Továbbra is elfogadhatatlannak tartják a felmentés tényét, módját és indoklását.
Közös nyilatkozatban állt ki a Madách Imre Gimnázium tantestülete szombaton a felmentett igazgató, Mészáros Csaba mellett. Mint írják, talán soha nem kezdtek még iskolaévet ennyire nehéz helyzetben, a szeptember második kezdődő tanévben azonban továbbra is céljuk megőrizni, megtartani a Madáchot olyannak, amilyenné Mészáros 24 évig tartó igazgatósága és az azt megelőző 120 év alatt vált.
A több mint két évtizede tartó együttműködés véleményük szerint “felfoghatatlanul és cezúraszerűen ért véget”, a felmentés tényét, módját és indoklását pedig továbbra is elfogadhatatlannak tartják.
“Az elmúlt 24 év során meghatározóvá vált szellemiség, amelynek legfontosabb alkotóelemei a humánum és diákközpontúság, a gondolkodásra és alkotásra ösztönző légkör, a befogadó közösség, megőrződik. A tantestület hitet tesz mindezek mellett” – írják, és hozzáteszik, a diákok támogatása megerősíti őket abban, hogy az iskola értékrendje hiteles.
Ahogyan korábban beszámoltunk róla, Mészáros Csabát azután mentették fel azonnali hatállyal igazgatói posztjából, hogy a gimnázium bejelentette, nem fogják elvenni a tanítás előtt a diákoktól a telefonokat, céljuk ugyanis a digitális kultúra helyes használatára való nevelés, nem pedig a tiltás.
Az igazgató nem sokkal később az iskola közösségi oldalára írt bejegyzésben búcsúzott, amelyben kiemelte, nem rúgták ki, így továbbra is tanítani fog a Madáchban annak ellenére, hogy nem ő vezeti majd az intézményt. Állítása szerint a telefonokról szóló döntésről előzetesen tájékoztatta Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkárt, akinek nem volt ellenvetése egészen addig, amíg a média nem kapta fel az ügyet. “Ha nincs a médiafelhajtás, nem mentettek volna fel. Mert nem a tények számítanak, hanem a botrány és a precedens” – írta a leváltott igazgató.
Mészáros kirúgása miatt több tüntetést is szerveztek, szerdán a gimnázium előtt demonstráltak, ugyanitt gyűlnek majd össze hétfőn reggel is, délután pedig a Belügyminisztériumhoz vonulnak a tiltakozók.
Ahogyan azzal korábban részletesebben is foglalkoztunk, a telefonok begyűjtéséről szóló jogszabály betarthatatlannak tűnik, nem egyértelmű ugyanis, pontosan hogyan képzelte azt el a jogalkotó. Emiatt a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete levélben kérte a Belügyminisztériumot, helyezzék hatályon kívül a rendeletet, az ugyanis szerintük sérti a diákok tulajdonhoz való jogát és korlátozhatja a pedagógiai szabadságot a házirend felülírásával. Hozzáteszik, a pedagógusok felelőssége sem tiszta a kérdésben, nem egyértelmű ugyanis, hogy “a begyűjtött és az intézményekben tárolt nagyértékű mobileszközöket illetően kit terhel megőrzési és kártérítési felelősség: az intézményt vagy az erre kijelölt dolgozót”.