A határozat miatt 150 gyerek egy munkanappal az iskolakezdés előtt még nem tudja, hová fog járni az új tanévben.
A Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) fenntartásában működő szegedi Wesley János Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium augusztus 30-án, péntek reggel kapta meg a Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal határozatát az intézmény működési engedélyének visszavonásáról – írja közleményében a MET. Ezzel nem egész egy napot kaptak az ide járó gyerekek szülei, hogy új iskolát találjanak a 150, többségében halmozottan hátrányos helyzetű, sajátos nevelési igényű gyermekeik számára.
A MET közleménye szerint az augusztus 29-ére keltezett indoklásban július 24-i pénzügyi adatokra, köztartozásokra hivatkoznak. A főispán szerint: „a gyerekek, tanulók számára a határozat végrehajtásának késedelme jelentős vagy helyrehozhatatlan kárral járna”.
„Megdöbbentő, törvénytelen és kegyetlen ez az eljárás, a kiszolgáltatott gyerekek sorsára hagyása. Úgy látjuk, a MET intézményei ellen összehangolt megsemmisítő akció indult, a gyermekvédelem ügyét hangzatosan pártoló kormány a budapesti és a szegedi intézményekben eddig 450 gyermek és család életét törte ketté, más megoldási lehetőségeket nem is mérlegelve” – írják.
Az Iványi Gábor (képünkön) által vezetett MET budapesti iskoláit és óvodáját kedden törölte a nyilvántartásából a kormányhivatal, a szülőknek pedig levelet küldött, hová írathatják ehelyett szeptembertől a gyerekeiket. A szülők elmondása szerint ezen a listán Budapesttől távol eső települések iskolái is szerepeltek. A legnagyobb gondban azok a tanulók vannak, akik már nem tanköteles korúak, így őket nem kötelező más intézménynek fogadnia.
A MET a szegedi intézmény ügyében is azonnali jogvédelmet kérelmez, a határozat felfüggesztését kérvényezi szakértő jogvédő szervezetekkel együttműködve. Bejelentették továbbá, hogy a szegedi intézmény hétfőtől nyitva áll a gyerekek számára, és pedagógiai felügyeletet biztosít nekik a helyzet rendeződéséig.
A szegedi iskola hétfőn adta volna át pályázati pénzből a felújított tornatermét, melyre a megnyert összeget – a MET számláin lévő összes egyéb pénzzel együtt – júliusban inkasszálta a NAV.
Az egyház régóta áll a kormány kereszttüzében: 2011-ben az állam – Iványi megfogalmazása szerint – „kifejezetten büntető szándékkal, hamis indokkal” elvette egyházi státuszukat. Bár a döntést az Alkotmánybíróság és a strasbourgi emberi jogi bíróság is törvényellenesnek minősítette, így is költségvetésük mintegy negyven százalékától estek el. Bár Iványi korábban elismerte, hogy van tartozásuk a NAV felé, azt állítja, ezt rendeznék, ha megkapnák a jogszerűtlenül elvont forrásokat, mintegy 12 milliárd forintot.