Mészáros Csaba azt írta, az iskola mobilokat érintő döntéséről tájékoztatta a köznevelési államtitkárt, akinek nem volt ellenvetése.
Az iskola közösségi oldalára írt bejegyzésben búcsúzott a budapesti Madách Imre Gimnázium igazgatói posztjától Mészáros Csaba, akit szerdán azért mentett fel azonnali hatállyal a Belügyminisztérium, mert korábban bejelentette: az új tanévben nem fogják elvenni a diákoktól a digitális eszközöket a tanítás kezdete előtt. Az intézmény az augusztus 19-én megjelent tájékoztatójában azt írta: „iskolánk pedagógiai célja a digitális kultúra helyes használatára való nevelés, nem pedig a tiltás. Bármelyik órán sor kerülhet az eszközök alkalmazására, így életszerűtlen lenne az állandó beadás-kivétel”.
„A Madách igazgatóján állt bosszút a mobilokat kitiltó, betarthatatlan szabály miatt saját csapdájába esett BM”
Mészáros most egy Luther Márton-idézettel kezdte posztját, majd jelezte: ahogyan Luther visszautasította a hatalom kérését, hogy vonja vissza a tanait, úgy ő sem tehetett mást, „mert amit eddig képviseltem, hiteltelenné vált volna a hatalom nyomásra”.
„Két fontos megjegyzésem azért van a megjelent írásokhoz, cikkekhez. Az egyik, hogy nem rúgtak ki. Felmentettek az igazgatói pozíció alól. Jövőre a Madách tanára leszek, és kedvemre úgy zárom a pályámat, ahogy elkezdtem: tanítok. Nincs ennél nagyobb és felszabadítóbb boldogság. Ma csak én éreztem ezt” – írta, világossá téve, hogy nem hagyja el az iskolát.
„A bicskei igazgatót kitüntetik, de Mészáros Csabát leváltják” – tüntettek a Madách gimázium elbocsátott igazgatójáért
Soraiból kiderül, hogy a felmentéséért a médiát tartja felelősnek, szerinte „azok a médiumok, akik az augusztus 19-i közleményünket 26-án szemlézték, robbantották ki azt a helyzetet (…) Mert Maruzsa államtitkárnak augusztus 22-én már elmondtam, hogy ezt a közleményt már kitettük. Akkor (és később sem) neki nem volt ellenvetése, mert »milyen mesteri a rendelet, hogy ezt is engedi«. Ha nincs a médiafelhajtás, nem mentettek volna fel. Mert nem a tények számítanak, hanem a botrány és a precedens. Azóta többen megírtátok, hogy fideszes vezetésű iskolában nem vezetik be, de ők nem a trambulinról vizelnek a medencébe”.
Mit hoz az iskolai mobiltiltás? Hagyjuk a politikusokat, inkább nézzük, mit mond a tudomány
Azt is írta, az iskola diákjait eddig nem a hazugságra nevelték, vagyis arra, hogy úgy játsszák ki az új rendeletet, hogy két mobilt visznek magukkal, amelyek közül az egyiket majd elveszik.
„A másik, hogy aki demonstrál, nem értem teszi. Magáért, az iskolájáért és a gyermekei jövőjéért. Nem én kerültem méltatatlan helyzetbe. Én azt tettem, amit tennem kellett” – jegyezte meg.
Megírta azt is, hogy a köznevelési államtitkár lányai is a Madáchba járnak, úgy fogalmazott: „Az igazgatóságom alatt eljutott az iskola egy olyan színvonalra, hogy a lányai minket választottak, és ide jártak. Majd felmenti az igazgatót. Nem a Madách változott… Persze Ő csak aláírja a miniszter döntését, de a kinevezésemet Pintér Sándor írta alá, a felmentésemet pedig Ő.”
Az iskola volt vezetője úgy érzi, „ha a tantestület ugyanilyen erős és egységes marad, akkor egymás után lőhetik ki a saját igazgatóinkat, vagy hozhatnak ide bárkit, a Madách megmarad”.
A kormány döntése alapján számos tárgyat kitiltanak majd az iskolákból, ahogy korábban írtuk, energiaitalt ugyanúgy tilos lesz bevinni a diáknak, mint a kést vagy fegyvert, az okosórákat és mobilokat pedig egész napra elzárnák. A kormányrendelet-tervezet szerint a drákói intézkedéssorozat célja „a köznevelési intézményekben az egyes erőszakos cselekmények megelőzése, tanulók testi, lelki egészségének megóvása”. Az intézkedésnek megágyazó törvénymódosítást már júniusban, a parlament tavaszi ülésszakán végén elfogadták. Az a kerettörvény is komoly felháborodást váltott ki – az oktatásügyért felelős Belügyminisztérium szellemiségéhez passzoló – rendpárti hangulata miatt, mert szigorra és tiltásra épít.