Pál Norbert cinikusan kommentálta, hogy a főváros vezetése egyelőre nem teszi utcára a kárpátaljai menekülteket, míg a kormány igen.
Egy június végén kiadott kormányrendelet szerint augusztus 21. óta már csak azok a menekültek jogosultak szállásra, akik Ukrajna kifejezetten harcok sújtotta részeiről érkeznek. Lévén, hogy Kárpátalján jelenleg nem zajlanak harci cselekmények, ez azt is jelenti, hogy a Kárpátaljáról érkező, sokszor a sorozás elől menekülő magyar állampolgároknak már nem jár szállás. Az érintett megyékről Pál Norbert menekültekért felelős kormánybiztos döntött, a honvédelmi, valamint a külgazdasági és külügyminiszterrel együttműködve.
A kormányrendelet miatt már múlt szerdán több mint száz ukrán menekültet kellett kiköltöztetni a Komárom-Esztergom vármegyében található Kocs településen, ahol eddig állami támogatású magánszálláson éltek. Szerdán a hvg.hu Tatán járt, ahol négy kárpátaljai családot tehetnek az utcára. Az intézkedés összességében több száz családot, a kormány szerint mintegy négyezer embert érinthet.
Budapesten azonban más a helyzet, a főváros döntése szerint ugyanis az általuk segítségben részesített több mint kétszáz menekült év végéig haladékot kapott, és az önkormányzat intenzív szociális munkával segít nekik megtalálni a további, önálló lakhatásuk módját. Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes a Mércének elmondta, többségében kárpátaljai roma családok maradtak Budapesten, ők pedig egyrészt a társadalmi előítéletek miatt nagyon nehezen jutnak lakáshoz, ha egyáltalán sikerül nekik, ráadásul jellemzően sok gyerekkel vannak, ami csak tovább nehezíti a lakásbérlést.
Ennek kapcsán a lap megkereste Pál Norbert kormánybiztost, aki meglehetősen cinikusan kommentálta a főváros intézkedését. „Az Ukrajnából érkezett menedékeseknek nem kell elhagyniuk Budapest Főváros Önkormányzatának szállásait, pusztán a központi költségvetésű állami finanszírozás nem lesz igénybe vehető. Bizonyosan főpolgármester-helyettes úr is egyetért azzal, hogy önmagában a roma származás sem teszi jogosulttá a több éve Magyarországon tartózkodó és munkát vállalni nem hajlandó családokat arra, hogy a magyar adófizetők számukra ingyenes szállást és étkezést biztosítsanak. Természetesen ha Budapest mint az ország leggazdagabb önkormányzata ezzel ellentétes álláspontot képvisel, és e csoportok számára szállást kíván a város költségvetésének terhére biztosítani, ezt szabadon megteheti” – fogalmazott.
Pál mondatai azért is érdekesek, mert a kormány már Karácsony Gergely 2019-es főpolgármesterré választása óta azon dolgozik, hogy Budapest minél kevesebb bevételhez jusson. Elég, ha csak az iparűzési adó elvonására vagy a szolidaritási adó megemelésére gondolunk, amelyek miatt a budapesti városvezetés folyamatosan csődközeli helyzetről beszél.