A Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség a közműszolgáltatóknál és az adóhatóságnál is jelentős tartozást halmozott fel, ami a kormányhivatal szerint veszélyezteti az óvodások és iskolások folyamatos és biztonságos nevelését.
A Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) mint fenntartó nem képes biztosítani a Wesley János Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium, valamint a Wesley Kincsei Általános Iskola és Gimnázium törvényben előírt működési feltételeit – állapította meg eljárása során Budapest Főváros Kormányhivatala kedd esti közleménye szerint. Azt írták,
a közműszolgáltatók értesítése és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal jelzése szerint a fenntartó által felhalmozott jelentős köztartozás, illetve közüzemi díjtartozás veszélyezteti a gyermekek folyamatos és biztonságos nevelését”.
Egyúttal közölték azt is, hogy a gyerekek „biztonságos és megfelelő színvonalú nevelése érdekében a kormányhivatal a közelgő tanévkezdésre tekintettel gondoskodik a gyermekek elhelyezéséről, miután törölte a két intézményt az egyházi és a magán fenntartású köznevelési intézmények nyilvántartásából”.
A 26, óvodai jogviszonyban álló gyerek nevelése érdekében a kormányhivatal a lakóhelyük szerint illetékes és a törvény rendelkezései szerint intézkedni köteles önkormányzatokkal veszi fel a kapcsolatot.
A közlemény szerint mind a 156 tanköteles tanuló számára biztosított lesz a tanulmányok folytatása, ugyanis a kijelölték számukra azokat az intézményeket, amelyek a szabad férőhelyek erejéig kötelesek átvenni őket. Az érintett szülők tájékoztatást kapnak az elérhető intézményekről. A 89 nem tanköteles tanulót is tájékoztatják az őket fogadni képes intézményekről.
Augusztus elején számoltunk be arról, hogy már 90 millió forint gyűlt össze az Oltalom Karitatív Egyesület gyűjtésén, amelyet azután indítottak, hogy az adóhatóság inkasszálni kezdte a mögöttük álló MET bankszámláit a felhalmozott köztartozások miatt. A szervezetet vezető Iványi Gábor lelkész akkor arról beszélt az RTL Híradójának: azért nem tudják fizetni a számlákat, mert nem kapják meg az államtól a nekik törvényesen járó juttatásokat. Ezt Iványi akkor elfogadhatatlan politikai gaztettnek nevezte.
A kormányhivatal néhány nappal korábban jelentette be, hogy vizsgálatot indít a MET intézményeiben az ellátottak érdekeire hivatkozva. Úgy vélték, ha a szervezet a pénzhiány miatt veszélyezteti a gondozottak és a gyerekek érdekeit, az ellátási kötelezettséget a VIII. kerületi és a fővárosi önkormányzatnak kell megoldania.
A főváros tavaly 67 szociális munkást már átvett, de Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes akkori tájékoztatása szerint készek akár a fenntartói feladatok átvételére is.
A NAV munkatársai 2022 februárjában házkutatást tartottak az Oltalom VIII. kerületi, Dankó utcai központjában költségvetési csalás gyanújával, de több intézményükben már korábban is vizsgálódtak. Az év novemberében az állam 130 millió forintos elvonással sújtotta a szervezetet, amit azzal indokoltak, hogy nem fizette ki az oktatási intézményei utáni tartozásait. A következő év júniusában ugyanennyivel kevesebb pénzhez jutottak a vártnál. A NAV-nál ugyanakkor sikerült elérniük, hogy a NAV-nál sikerült elérniük, hogy az intézményeik többségénél engedélyezzék a köztartozások miatt indított végrehajtások felfüggesztését.
Tavaly szeptember közepén Iványi segélykérő kiáltványt fogalmazott meg, aztán arról beszélt, hogy már épp csak, hogy fenn tudják tartani a működésüket, a dolgozóknak pedig csak nagy nehézségek árán tudnak fizetést adni.
Eközben a legfőbb ügyész indítványozta Gurmai Zita országgyűlési képviselő és Donáth Anna európai parlamenti képviselő mentelmi jogának felfüggesztését csoportosan elkövetett hivatalos személy elleni erőszak bűntette miatt. Az ügy az előző év februárjában megtartott házkutatáshoz kapcsolódott.
Iványi Gábor: „Az egyházunk és az intézményeink tudatos ellehetetlenítése folyik”
Idén februárban aztán bilincsben, a lakásáról vitte el a NAV a MET gazdasági igazgatóját, akit le is tartóztattak; csak március végén engedték szabadon, de különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalással gyanúsítják. A vád szerint 6,5 milliárd forintot meghaladó közterhet mulasztott el bevallani és megfizetni.
Márciusban aztán Iványit is kihallgatta az ügyészség, őt – szintén a házkutatáshoz kapcsolódva – hatóság elleni erőszakkal gyanúsították meg.
A MET évről évre nehezebb helyzetbe került azután, hogy 2011-ben megfosztották az egyházi státuszuktól, sokáig az egyszázalékos felajánlásokhoz sem jutottak hozzá. Csak 2022 novemberében kapták vissza a bejegyzett egyházi státuszt – annak ellenére, hogy korábban az Alkotmánybíróságon és a strasbourgi Emberi Jogi Bíróságán is nyertek a magyar állam ellen –, de a teljes nekik járó összeghez azóta sem jutottak hozzá.