Itthon hvg.hu 2024. augusztus. 27. 08:32

Publicus: Még a Fidesz-szavazók 44 százaléka is elutasítja, hogy külhoni magyar képviselők üljenek be a parlamentbe

A megkérdezettek 70 százaléka nem rajong ezért az ötletért, de leginkább a Tisza szavazói ellenzik.

A Fidesz szavazóinak 44 százaléka nem ért egyet azzal, hogy a külhoni magyarok képviselőket küldhessenek a magyar parlamentbe – derül ki a Publicus kutatásából, amit a Népszava megbízásából készített.

A kormánypárt hívei körében 45 százalékos támogatottságot élvez ez az ötlet, míg a Tisza Párt szimpatizánsainak csupán 5 százaléka ért egyet ezzel (93 százalékuk ellenzi). Az elutasítottság tekintetében a pártnélküliek véleménye áll legközelebb az összes megkérdezettéhez (a pártnélküliek 73 százaléka, az összes megkérdezett 70 százaléka ellenzi, hogy külhoni magyar képviselők kerüljenek be a parlamentbe).

A lehetséges intézkedésről először Magyar Péter beszélt még júliusban, egy élő YouTube-videóban. Magyar azt mondta akkor, hogy értesülése szerint hét egyéni választókörzetet alakítanának ki a szomszédos országokban, hogy ezzel növeljék a fideszes képviselők számát a parlamentben. Magyar állításait később Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő is megerősítette, bár ő úgy tudja, Erdélyben és a Vajdaságban alakítana ki kilenc új egyéni választókerületet a Fidesz. Az ötletről és a lehetséges opciókról a HVG is írt. Legutóbb pedig a Válasz Online cikke jelent meg a témában, amely szerint a Fidesz a francia mintát ültetné át, hogy bebiztosítsa a 2026-os választási győzelmét.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.