Itthon Lengyel Tibor 2024. augusztus. 25. 21:37

A Fidesz törvényét kihasználva lendíthet Magyar a hangfelvételes nyomozáson és újabb feljelentéseket is tesz

Lengyel Tibor
Szerzőnk Lengyel Tibor

Az ügyészség ugyan megszüntette a nyomozást a Magyar Péter által rögzített hangfelvételen szereplő kijelentések ügyében, de a Tisza Párt elnöke egy viszonylag új, a kormány javaslatára tavaly nyitott jogi lehetőséget kihasználva még tovább viheti az ügyet. Emellett újabb feljelentéseket is bejelent hétfőn más témákban.

A Völner-Schadl-Rogán ügyben az ügyészség határozata ellen felülbírálati indítványt nyújtok be – jelentette be Magyar Péter vasárnap, jelezve egyúttal, hogy ez a lépése kiemelt témája lesz a hétfői sajtótájékoztatójának, ahol további bejelentéseket is tesz / témákat vet fel.

A HVG július 22-én írta meg, hogy letelt a határidő, de a feljelentő nem kért jogorvoslatot, miután a vádhatóság lényegében arra jutott, hogy a Magyar Péter által bemutatott hangfelvételen Varga Judit csak „pletykálkodott”, és Rogán Antal sem ment be semmit kihúzni a Völner–Schadl-ügy aktáiból. 

Nem érkezett fellebbezés a Magyar-Varga-hangfelvétel ügyében a nyomozás lezárása ellen

Letelt a határidő, de a feljelentő nem kért jogorvoslatot, miután a vádhatóság lényegében arra jutott, hogy a Magyar Péter által bemutatott hangfelvételen Varga Judit csak „pletykálkodott”, és Rogán Antal sem ment be semmit kihúzni a Völner-Schadl-ügy aktáiból.

Csakhogy ezután az ügyészségnek közzé kellett tennie az anonimizált határozatot, és innentől újabb egy hónapig, augusztus 29-ig lehetősége nyílt bárkinek – Magyarnak is, aki nem volt feljelentő ebben az ügyben – felülbírálati indítvánnyal lényegében fellebbezni, és a vizsgálat folytatását, nyomozást kérni.  

Ha ezt az első körben illetékes ügyészség nem tartja indokoltnak, a bíróság dönt róla. Ezt az új jogi lehetőséget tavaly januártól vezette be az Orbán-kormány “a közhatalom gyakorlásával és a közvagyon kezelésével kapcsolatos kiemelt bűncselekmények esetében”. No nem egészen önszántából, mert 

az EU-tól régóta várt pénzek folyósításának érdekében vállalta a kormány az új jogintézmény, a “vádkikényszerítésként” közismertté vált “felülbírálati indítvány” beépítését a törvénybe. 

Ezzel lehet tehát kikényszeríteni adott esetben az esetben a nyomozást megszüntető határozatok felülvizsgálatát és a nyomozás folytatását, ami talán vádemeléshez is vezethet az újabb körben. Elsőre ugyanis, ahogy a HVG is megírta, maradt nyitott, megválaszolatlan és nyugtalanító kérdés az ügyben: 

Mi maradt nyitott kérdés a Magyar-Varga-hangfelvétel ügyészségi nyomozása után? Minden.

Rogán Antalék nem húztak ki semmit a Völner-Schadl-ügy nyomozati irataiból, senki nem mulasztott el semmit és nem valószínű, hogy Völner Pált előre figyelmeztették, hogy vigyázzon – állapította meg az ügyészség a Magyar-Varga-hangfelvételből kiindulva. Ám nyitott, megválaszolatlan és nyugtalanító kérdés még maradt bőven.

Emlékeztetőül a hangfelvételen elhangzó állítások:  

  • Az első ilyen állítás, hogy Varga Judit elismerte, hogy a kormány részéről belenyúltak a Schadl-ügy ügyészségi irataiba.   
  • A második erős kijelentés, hogy bár az Orbán-kormány szerette volna elérni, hogy ne legyen ügy a Schadl-perből, ez nem sikerült, ugyanis Polt Péter legfőbb ügyész „nem ura a helyzetnek”.   
  • A harmadik pedig az, hogy a felvételen Varga Judit elismerte, hogy előre szóltak Völnernek arról, milyen eljárás folyik ellene.  

Az „átfogó, alapos, minden részletre kiterjedő” vizsgálat után tehát júniusban az ügyészség megszüntette a nyomozást, és a három nyomozati szálról így döntöttek:   

  • Korrupciós bűncselekmény feljelentésének elmulasztása – ezt a nyomozást bűncselekmény hiányában megszüntették.   
  • A Schadl–Völner-ügy nyomozati irataiból történő „kihúzás” – bűncselekmény hiányában szintén megszüntették ezt a nyomozást.   
  • Völner Pált jogellenesen figyelmeztethették a büntetőeljárásról – ezt a nyomozást a nyomozó ügyészség bizonyítottság hiányában szüntette meg. 

Magyar tájékoztatása szerint a fenti, a hangfelvételen a Völner-Schadl-botrányhoz kapcsolódó nyomozással összefüggő bejelentésén túl ezeket a témákat tervezi: 

  • Feljelentést tesz a kórházi állapotok miatt (klímák elmaradt fertőtlenítése, karbantartása, fertőtlenítőszer-hiány) 
  • Feljelentést tesz a piaci árat meghaladó értéken vásárolt kormányzati irodaépületek ügyében 
  • A digitális gyóntatószék beindítása – a NER-re terhelő adatok, információk anonimizált módon történő benyújtása 
  • A Ludas Matyi alap beindítása – a TISZA Párt EP képviselői által felajánlott képviselői jövedelem jótékonysági célra történő felajánlása) 
  • Az eddigi kórházlátogatások tapasztalatai 

Magyar Péter augusztusi, sorozatos kórházlátogatásainak és hőmérőzéseinek friss fejleménye, hogy Takács Péter egészségügyi államtitkár döntése nyomán a kórházak mostantól csak munkaidőben fogadhatják őt – Magyar erre lemondásra szólította fel

Magyar amúgy már korábban bejelentette, hogy feljelentést tesz a kórházi klímaberendezések elmaradt javítása, fertőtlenítése ügyében.  Ez a téma az augusztus 22-i kormányinfón is előkerült, akkor Gulyás Gergely miniszter azt mondta, igyekeznek cserélni, beszerelni és javítani a klímákat, még ha lassan is.  

A kormány Gulyás által is tolmácsolt álláspontja amúgy az, hogy Magyar “az egészségügyi dolgozókat akarja lejáratni” azzal, hogy feltárja az állapotokat, és az általa közétett fotók valódiságát is kétségbe vonták. A legmeghökkentőbb az volt, amikor 

Vitályos Eszter kormányszóvivő jelezte, szerinte a Jahn Ferenc Kórház konyháján nem penész látható a plafonon, hanem a főzés során a kicsapódott zsírra szállt rá a por.  

Szintén témája volt a legutóbbi kormányinfónak a most Magyar által feljelenteni akart kormányzati irodanegyed-vásárlási projekt is, de Gulyás szerint nem túlárazva vette meg ezeket az ingatlanokat az állam – erős NER-es kötődésű tulajdonosoktól amúgy –, hanem piaci áron, vagy még az alatt, ezt néhány apróhirdetés árával támasztotta alá.

Jelentősen túlárazva vehette meg az állam a NER-es cégek által épített irodaházakat

A kormány nem árulja el, mi alapján állapították meg a vételárat, Magyar Péter feljelentést tesz az ügyben.

A Lúdas Matyi alap pedig valójában egy adománykeret: ide fizeti be Magyar az EP-képviselői fizetésének felét, és ide kerül a Tisza Párt többi EP-képviselőjének havi felajánlása is – ezt a pénzt jótékony célra fordítják. A Tisza EP-képviselőinek vagyoni helyzetéről itt írtunk: 

Közzétette vagyonnyilatkozatát Magyar Péter és a Tisza EP-képviselői

Magyar Péternek nincs más jövedelme az EP-s fizetésén kívül, annak a felét pedig eljótékonykodja, de korábban jól keresett az állami cégeknél – derül ki a friss vagyonnyilatkozatából. Közzétette saját bevallását a Tisza többi EP-képviselője is.

Ami a digitális gyóntatófülkéket illeti, Magyar még a választás előtt, a június 8-i nagygyűlésén, a Hősök terén ismertette tervét, hogy a bejelentőnek immunitást biztosító módon fogadják majd a közpénzekkel való súlyos visszaélésekről szóló bejelentéseket. Azt mondta: 

elkezdjük összegyűjteni és rendszerezni ezeket a bizonyítékokat és információkat és előkészítjük őket arra az időre, amikor már nem Orbán Viktor házi ügyésze, Polt Péter dönt majd arról, hogy Magyarországon ki legyen vádlott és ki ne.” 

Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.