Egy négy évvel ezelőtti bírósági ítélet miatt méltatlankodott Gulyás Gergely, és azzal fenyegetőzött, hogy ha Brüsszel migránsokat akar, akkor megkaphatja. Azt is elmondta, hogy miért szüntetik meg azoknak a menekültügyi ellátását, akik például Kárpátaljáról érkeztek.
A csütörtöki kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter panaszkodott az Európai Bíróság korábbi ítélete miatt, amelyet a migrációs szabályok be nem tartása miatt szabott ki Magyarországra.
Az Európai Bíróság 2024 júniusában úgy döntött, hogy naponta egymillió eurós büntetést kell fizetnie az országnak, ugyanis a kormány nem tett eleget továbbra sem tett eleget egy 2020-as bírósági ítéletnek, akkor azért marasztalták el Magyarországot, mert nem tartotta tiszteletben az uniós jog szabályait, többek között a nemzetközi védelem megadására és a jogellenesen tartózkodó harmadik országbeli állampolgárok visszatérésére vonatkozó eljárások területét.
„Mivel e kötelezettségszegés az uniós jog precedens nélküli, rendkívül súlyos megsértésének minősül, a Bíróság Magyarországot 200 millió euró átalányösszegnek és a késedelem minden egyes napja után 1 millió euró összegű kényszerítő bírságnak a megfizetésére kötelezi” – állt az ítéletben, amit Gulyás Gergely most ismét szóba hozott. Megismételte, hogy Magyarország védi a schengeni határokat, ehhez képest nem kapunk forrásokat határvédelemre, pedig más tagállamok igen. A kormány felkérte az igazságügyi minisztert, vizsgálja meg, hogyan tudjuk perben ezeket a forrásokat érvényesíteni.
Hozzátette, ha ez nem sikerül, „minden migránsnak fel fogják ajánlani a határon, hogy önként és ingyen Brüsszelbe szállítják őket”.
Ha Brüsszel migránsokat akar, megkapja
– fűzte hozzá.
A sajtó rákérdezett arra, hogy augusztus 21-étől miért csak azok az ukrán menekültek jogosultak szállásra Magyarországon, akik „katonai műveletekkel közvetlenül érintett közigazgatási egységből” érkeztek, márpedig ezzel egyszerre utcára került több ezer Kárpátaljáról érkezett menekült, a legismertebb eset Kocs községben történt.
Gulyás Gergely szerint egyrészt az érintettek közül nagy kisebbségben vannak magyarok, hiszen azok már állampolgárok, másrészt szerinte a cseh, lengyel és román intézkedések hasonlók, mindenki korlátozta a menekültügyi támogatást, ez nem egyedi.
A miniszter szerint azt a gyakorlatot szüntetik meg a mostani intézkedéssel, amely szerint 4000 Ukrajnából érkezett ember úgy élt a magyar állam pénzén, hogy nem vállaltak munkát, pedig aki akar, az tud dolgozni Magyarországon. Elköltöttünk évi 10 milliárd forintot, hogy olyan embereket is elszállásoljunk, akik egyébként munkaképesek – mondta. Ami a gyermeket és nőket érinti, ott a máltaiakkal felvették a kapcsolatot, így az éjszakát is fedél alatt töltötték a Kocson nehéz helyzetbe került emberek.