Itthon hvg.hu 2024. augusztus. 13. 19:55

A jegybank után a NAIH is cáfolja, hogy élő együttműködése lenne a Szuverenitásvédelmi Hivatallal

Péterfalvi Attila, a szervezet vezetője azt ugyanakkor elismerte, hogy a Lánczi Tamás vezette SZH már érdeklődött náluk olyan ügyekről, amelyek esetleg szuverenitásvédelmi kérdéseket vetettek fel.

Nincs élő együttműködési megállapodása a Szuverenitásvédelmi Hivatal (SZH) és a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) között – nyilatkozta a Péterfalvi Attila, az utóbbi szervezet elnöke az atv.hu-nak. A lap azután kereste meg Péterfalvit, hogy az Átlátszó az általa kiperelt dokumentumok alapján azt írta: a Lánczi Tamás vezette SZH hat állami szervezettől kért adatokat, amivel túlterjeszkedni látszik a törvényi felhatalmazásán.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal magánszemélyek bankszámláiról is kimutatásokat kér

A Magyar Nemzeti Bank pedig jelezte, hogy készek együttműködni a hivatallal.

A cikk szerint a hivatal a Magyar Nemzeti Bank, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, a Magyar Ügyvédi Kamara és a Magyar Könyvvizsgálói Kamara mellett a NAIH-hal is felvette a kapcsolatot. Az ügyvédek és a könyvvizsgálók megtagadták az együttműködést, a többi állami szerv azonban jelezte, hogy teljesíteni kívánja az SZH kéréseit.

A jegybank később közölte, hogy nincs együttműködési megállapodása a szervezettel.

Az atv.hu azt is megkérdezte Péterfalvi Attilától, kérheti-e az SZH törvényesen azt – ahogyan az Átlátszó által ismertetett dokumentumok szerint megtette –, hogy „kimutatható lehessen az egyes pénzintézetek ügyfelei számláin”, hogy milyen „utalások és átvezetések” történtek.

A NAIH elnöke jelezte, hogy előzetesen nem látták, véleményezték az SZH-ról szóló törvényjavaslatot, mivel az egyéni képviselői indítvány volt. Hozzátette ugyanakkor, hogy a szabályozás azokat az adatkezelési szabályokat vette át, amelyek az ombudsmani hivatalra, az Alapvető Jogok Biztosának a Hivatalára is érvényesek. Ezért sem lehet bennük törvényellenességet feltételezni, vagy azt hogy alkotmányellenes lenne.

A számlákat, átutalásokat illető kérdésre azt válaszolta, hogy ilyen téren az adatkezelésre vonatkozó szabályozás nem tesz különbséget a személyes és a nem személyes adatok kezelése között. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a GDPR, az általános adatvédelmi rendelet rendelkezései az SZH esetében is érvényesek, vagyis teljesülnie kell a célhozkötöttség, a szükségszerűség, az arányosság és az adatminimalizálás alapelvének.

Péterfalvi azt elismerte, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal korábban tájékoztatást kért tőlük arról, voltak-e olyan ügyeik, amelyek szuverenitási kérdéseket vetnek fel, a konkrét ügyeket azonban nem említette meg. Jelezte ugyanakkor, hogy adatszuverenitási és nemzetbiztonsági kérdéseket vetnek fel az olyan ügyek, amikor magyar állampolgárok adatait indokolatlanul és szükségtelenül külföldön tárolják.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.