Kiderült, nincs magyar adófizetői pénz abban a két isztriai, tengerparti villában, amelyek a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közösségéé, és amelyekre Hadházy Ákos hívta fel a figyelmet. A szervezet szerint gyerekek táboroznak ott.
Két csinos, luxusvillának is beillő, kertes, úszómedencés és közvetlen vízparti kapcsolattal rendelkező ház nőtt ki egymás mellett a földből nemrég Horvátországban. Az isztriai ingatlanok a pici halászfaluból kedvelt üdülőhellyé lett Pomer jachtkikötőjére és csodás tengeri panorámára néznek.
A villákra Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő hívta fel a figyelmet nemrég egy Facebook-posztban, mondván: az egyenként 1,2 millió eurót is érő ingatlanokat “az önök adójából sok százmillió forinttal megtámogatott” Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége (HMDK) építette.
Hadházy fotókkal is illusztrálta posztját, ezeken látszik, hogy az egymás melletti épületek egyikén szerepel is a horvátországi magyarokat képviselő HMDK neve. Hogy miért épített az alapvetően kisebbségi érdekképviselettel foglalkozó szervezet két villát is a tengerpartra, Hadházynak volt is tippje:
Talán Orbánnak kellett egy új szerény nyaraló az Isztrián, ha már Ungárékhoz ciki menni.”
Tény, hogy Orbán Viktor az utóbbi években rendre Horvátországot választja nyaralásai úticéljául: 2022-ben is oda utazott, és idén júliusban is megfordult már ott, tavaly pedig – ahogyan arra Hadházy is utalt –, Ungár Péter LMP-társelnök testvérének horvátországi nyaralójában vendégeskedett:
A Horvátországban pihenő miniszterelnök a HMDK villái közötti kapcsolat ugyan csak politikai geg Hadházy részéről, az viszont igaz, hogy a magyar kormány és a HMDK közötti kapcsolat jó. És mint azt a HVG a nyilvános horvát ingatlan-adatbázisban ellenőrizte is, a két épület valóban a HMDK tulajdona.
Az egyik ingatlan, a 26E jelzetű egy 736 m2-es telken álló 145 m2-es épület, a másik, a 26C jelzetű ház pedig csaknem kétszer ekkora, 286 m2-es, viszont valamivel kisebb telek tartozik hozzá, 646 m2-es. Az ingatlan nyilvántartás szerint mindkettő ingatlan kizárólagos tulajdonosa a HMDK.
Ezek után fordult a HVG a HMDK-hoz, hogy megtudja, mikor, mennyiért, milyen pénzből vásárolták/építtették az ingatlanokat, ezek hogyan szolgálják a HMDK alapvető céljait, a horvátországi magyarokat. Arra is kíváncsiak voltunk, mennyi magyar kormányzati támogatást kapott tavaly, és kap idén a szervezet.
Jankovics Róbert, a HMDK elnökének válaszából annyi kiderült, hogy nincs a villákban magyar adófizetői pénz. Ugyanis azt írta: “A pomeri gyermek- és ifjúsági magyar táborhely a HMDK tulajdona, amelynek a megépítését és működését kizárólag Horvátország kormánya támogatta/támogatja anyagilag.”
Megjegyezte, a magyarországi horvátságnak “budapesti kormánytámogatásból” van Pag-szigetén egy tábora, most horvát állami pénzből a horvátországi magyaroknak is lett ilyenje, hogy “tánccsoportjaink, népdalkórusaink és drámai szakcsoportjaink edzőtáborozhassanak, gyakorolhassanak”.
Jankovics Róbert hozzátette: “Senki semmit nem akart eltitkolni, a feliratok fennen hirdetik, hogy az objektum a HMDK tulajdona”. Az elnök “aljas hazugságnak” nevezte a Hadházy posztjában írtakat, miszerint „nyilvánvalóan magyar adófizetők pénzéből vette a HMDK a két isztriai palotát”.
A horvátországi magyar hetilap, az Új Magyar Képes Újság honlapján találtunk egy július 25-i cikket, miszerint nemrég egy gyermektánccsoport, egy amatőr színjátszó társulat, valamint egy HMDK-alapszervezet “töltötte nyári táborát a pomeri Salamon Király Magyar Nyelvi és Kulturális Központban.”
A cikkhez csatolt képeken beazonosítható a két pomeri ingatlan közül legalább az egyik. A képeken az is látszik, hogy a táborozó gyerekek hol bent az épületben, hol kint az udvaron, a medence körül táncolnak. A cikkben azt írták, a gyerekek “néhány napot tölthettek el” Pomerben, a táborozást a HMDK biztosította.
Arra ugyan az elnök nem válaszolt, hogy ha az ingatlanberuházáshoz nem is volt köze a magyar államnak, mennyi kormányzati támogatást kapnak, de korábban éppen a HVG derítette ki, hogy a HMDK számára az Orbán-kormány a nyilvánosság elől egy évtizedre eltitkolt kormányhatározatok alapján adott pénzt.
Megírtuk: öt ilyen kormánydöntéssel 2011-ben például 787 millió forintot osztottak szét 9 szervezet között Romániában, Szlovákiában, Ukrajnában, Szerbiában és Horvátországban. A fenti összegből a legkevesebb landolt egyébként akkor Horvátországban a HMDK-nál, összesen 34,3 millió forint.