Itthon Gergely Zsófia 2024. július. 31. 06:12

Hiába kérdeztük a szájba lőtt kiskutyáról az állatvédelmi kormánybiztost

Gergely Zsófia
Szerzőnk Gergely Zsófia

Hirtelen akcióba lendült a rendőrség, miután megírtuk, hogyan szúrták el a nyomozást egy fegyverrel szétroncsolt fejű kutya ügyében. Ovádi Péter fideszes kormánybiztos még a rendőrségen is szelfizett, megköszönve a hatóságok hatékony munkáját. Megkérdeztük, ha már ott volt, sikerült-e bármi előrelépést elérni azért, hogy a hatóságok ne hagyják futni az állatkínzókat.

Még július közepén írtunk arról, hogy a rendőrség hogyan szúrt el, majd zárt le egy állatkínzási ügyben folytatott nyomozást: a szájába dugott fegyverrel majdnem kivégzett kutya miatt hiába tettek feljelentést, a nyomozó hatóság arra jutott, hogy akár egy autó is elüthette. Sőt, a szétroncsolt fejű állatból kioperált lövedéket még csak el sem kérték az állatorvostól, valószínűleg a HVG cikkében láthatták először az erről készült fotón.

Az állatvédők arról beszéltek lapunknak, hogy ez a kirívó eset valójában beleillik az általános gyakorlatba, mert a hatóságok nem veszik komolyan az állatkínzási eseteket, ezért hiába lett ez súlyos bűncselekmény, ha a gyakorlatban a legkegyetlenebb állatkínzókat is futni hagyják.

Információink szerint a közvetlenül cikkünk megjelenése utáni első munkanapon a rendőrség mégis felvette a kapcsolatot a mai napig sérült kutya miatt az illetékes állatvédőkkel, és ekkor már az állatot operáló állatorvost is megkeresték.

A rendőrség hozzáállását megkérdőjelező cikkünk után a Fidesz országgyűlési képviselője, egyben az állatvédelemért felelős kormánybiztos, Ovádi Péter közösségi oldalán az Országos Rendőr-főkapitányságon (ORFK) szelfizett. Ahogy posztjában – kutyatappancs emojikkal tűzdelve – írta,  „a rendőrség kulcsszereplője az állatvédelmi ügyeknek”, ezért járt az ORFK-n, és köszöni a munkájukat.

Ovádi Péter szelfije
Facebook / Ovádi Péter

Mivel a szelfin kívül a fideszes kormánybiztos semmilyen konkrétumot írt arról, hogy miről egyeztetett a rendőrökkel, rákérdeztünk erre, ahogy a látogatásának időzítésére is. Arra is kíváncsiak voltunk, mi a véleménye az általunk feltárt esetről, a rendőrségi nyomozás hibáiról, hiszen azóta már az ügyészség is az eljárás folytatását rendelte el a kiskutya ügyében.

Ovádi válaszában a tényeket firtató kérdéseinket kikerülte, és csak általánosságokat emlegetett. Így például megtudhattuk tőle, hogy

  • természetesen folyamatosan együttműködik a rendőrséggel, amelynek „a bűnmegelőzés és bűnfelderítés során hatalmas szerepe van, számítunk tapasztalataikra és javaslataikra”,
  • „valljuk, hogy egy állatkínzó sem úszhatja meg szörnyű tettét”.
  • „egy olyan projektre is készülünk az ország legjobb állatvédelmi szakembereivel, ami a gyakorlatban megjelenő kihívásokra és hibákra is megoldást fog jelenteni”.

Arra is hivatkozott, hogy több vármegyei szervvel is kötöttek együttműködési megállapodást, és dicsérte a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány által indított „kompetencia programot”. Ez az alapítvány – önmeghatározása szerint – azért egyedülálló, mert „a törvény erejénél fogva jött létre” és működéséhez kormányzati forrást is kap. Ovádi kezdeményezésére az alapítványt még igazságügyi miniszterként Varga Judit hozta létre, hogy „hatékony, újszerű megoldásokat hozzon az állatvédelembe”. És persze pénzt is, mert ahogy hirdetik, általuk az állatvédelembe eddig példátlan „erő- és anyagi források” érkeznek.

Oktatás a rendőrségnek – még feltöltés alatt?

Megkeresésünkre Ovádi Péter azt válaszolta, az alapítvánnyal együtt oktatást, továbbképzési lehetőséget biztosítanak többek között a rendőrség számára is. Mutatjuk, mit találtunk az állami pénzekből, állami akarattal létrehozott alapítvány honlapján abban a menüpontban, ahol az állatvédelmi ügyekben eljáró szerveknek szánt „tananyagok” elérhetőek a „hatékony információátadás” jegyében:

A rendőrségnek szánt oktató anyagok:

Elérhető tananyagok – majd egyszer
Közös Ügyünk az Állatvédelem Alapítvány

Az egyik legfontosabb illetékességi szintje az állatvédelmi rendszernek a jegyző, a nekik szánt rész:

e_! Közös ügyünk az állatvédelem Ovádi Péter ombudsman HVG 2024
Közös Ügyünk az Állatvédelem Alapítvány

És persze az állatvédelmi ügyintézők oktatása is zajlik, csak nem az elérhető anyagok révén:

Ráérünk arra még?
Közös Ügyünk az Állatvédelem Alapítvány

A polgárőröknek szánt tananyagok legalább már elérhetőek. Ahogy egy újabb kézfogós-együttműködős fotósorozat is a rendőrséggel közösen.

Van parlamenti lobbicsoport is
“Közös ügyünk az állatvédelem” néven nemcsak alapítvány, hanem egy parlamenti képviselői csoport is működik. Ez tavaly novemberben alakult Ovádi Péter elnökletével, aki akkor “a naprakész információk folyamatos cseréjét, a különböző választókerületeket érintő problémák és javaslatok feltérképezését, valamint az állatvédelemmel kapcsolatos jogalkotási tevékenység erősítését, ösztönzését” nevezte céljuknak. Ahogy akkor a HVG megírta, a lobbizáson kívül a csoportnak nem is nagyon van más lehetősége. Ugyanis, bár csak egy betű a különbség, de képviselői csoport nem azonos a képviselőcsoporttal, vagyis a frakcióval. A képviselői csoport valójában a parlamenti hierarchia alján álló, jogosítványok és pénz nélküli, klubszerű lobbicsoportot takar, a tagságért nem jár külön pénz, és a tagoknak sincs az országgyűlési képviselőségen felül semmilyen, a csoport céljával összefüggő különleges hatásköre. Ebben a ciklusban egyébként másik hat, az állatvédelmihez hasonló csoport is működik: van parlamenti “képviselete” a budapesti politikusoknak, az imának, az LMBTQ-jogoknak, a mesterséges intelligenciának, az űrpolitikának, sőt a WHO elleni fellépésnek is.
Hirdetés
Kult Kovács Bálint 2024. december. 27. 20:00

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

Hogy Major Erik generációja egyik legjobb színésze, az is jelzi, hogy háromszor is jelölték a legígéretesebb pályakezdő díjára, és idén meg is nyerte a Színházi Kritikusok Céhe elismerését. A Radnóti Színház színészével bűnöző édesapja örökségéről, szeretetlenségről és arról is beszélgettünk, miért érezte úgy, visszaadhatja élete egyik legfontosabb főszerepét.