Miközben Európa keleti felén százezerszám ölik egymást az emberek, a nyugati felén százezerszámra engednek be idegen kultúrákból embereke – mondta Orbán Viktor a tusnádfürdői beszédében a Bálványosi Szabadegyetemen, ahol arról beszélt, hogy Európa lényegében behódol az Egyesült Államoknak, miután összeomlott az eddigi Párizs-Berlin hatalmi tengely. A következő időszakban Ázsia lesz a fejlődés új központja, de már majdnem kész a “magyar nagystratégia”.
Köszönjük figyelmüket.
Orbán szerint persze, sokfélék vagyunk, de mégis vannak közös, lényegi vonások, a stratégiának ezt kell megcéloznia. Nem konszolidáció, hanem kiállás kell. A lényeg a szabadság, amit befelé is építeni kell. A személyes szabadságot is építeni kell. Mi nem vagyunk hiperfegyelmezettek, nem élvezzük a hierarchiát, nem élvezzük a blaszfémiát, a felfordulást, nem gondljuk, hogy az állam nélkül létezni lehet. A magyarnak a rend érték, melyben háborítatlanul élhet. Az én házam, az én váram, majd én eldöntöm, mitől érzem jól magam. Ez antropológiai, genetikai, kulturális adottság, ehhez kell alkalmazkodni - mondta Orbán.
A világváltozás nem egy-két év alatt megy végbe, hanem 20-25 év alatt. Vita lesz, az ellenfelek támadni fogják, a folyamat visszafordítható, betagozódást fognak követelni, pályamódosításon fognak dolgozni, nem csak tartalmi kérdések lesznek, hanem szükségességiek is.
Ezt nem mi fogjuk befejezni - mondta Orbán. Hanem leginkább a mai 20-as, 30-as fiatalok. A következő nemzedékekben is csak liberálisok és nemzetiek lesznek. A liberális latteavokádos, mindenmentes, slimfitek lesznek az egyik oldalon, míg a másik oldalon a vagányok. Így a toborzást el kell kezdeni. A liberálisok toborzódnak maguktól. A nemzeti tábor csak trombitaszóra bújik elő, így Orbán szerint fiatal harcosokat kell találniuk. "Nemzeti érzelmű, bátor, fiatal harcosok kerestetnek" - zárta beszédét a miniszterelnök, majd hozzáfűzte, hogy "a kérdéseket elpasszolhatjuk. Nincsenek kérdések."
Nem szabad kis-Magyarországból kiindulni a stratégiával. A világon élő összes magyart magához kell kapcsolnia - jelentette ki a miniszterelnök. Évszámot nem mert mondani, de azt mondta, belátható időn belül az összes támogatást ki fogják terjeszteni a magyarok lakta területekre az országon kívül is. Az irány szerinte nem rossz, hiszen évente átlagban 100 milliárdot költöttek kifelé, míg Gyurcsányék alatt 9 milliárdot költöttek csak kifelé.
- mondja Orbán, aki szerint a demográfia romlást meg kell állítani. 2035-re demográfiailag önfenntartónak kell lenni. Migrációról szó sem lehet, mert ha többen vannak a vendégek, akkor az otthon többé nem otthon. 2025 után a gyerekek után járó adókedvezményt szerinte duplázni fogják.
Nő Orbán szerint azoknak a száma, akik Nyugatról akarnak idejönni. Nem lesz automatizmus, eddig ők válogattak, most mi fogunk.
A családoknak saját vagyon kell, teljes foglalkoztatás. Van munka, de munka nélkül nem tudsz megélni, ez az üzlet és az ajánlat lényege - mondta.
A magyar falurendszert meg kell tartanunk - mondta. Városi szintű szolgáltatások kellenek falun is, a városoknak ebből anyagi terhet kell vállalni. Nem lesznek gigavárosok, agglomerációk viszont igen.
A szuverenitásvédelem lényege: nem betagozódni, hanem a saját különlegességünket fenntartani. Nyelvőrzés, a zéró vallási állapot elkerülése, melyet a Nyugat elvesztett. Mindenképpen el kell kerülni Orbán szerint a melegek házasságát, az szerinte a zéró vallási állapot.
A nagy stratégia veleje Orbán szerint a konnektivitás: hogy nem engedjük magunkat bezárni a nyugati és keleti világgazdaságba. Mindkettőben ott kell lenni. Nem szállunk be a kelet elleni háborúba, technikai blokkosodásba, vagy kereskedelmi blokkosodásba. Barátokat és partnereket gyűjtünk, önálló utat járunk - jelentette ki.
A szuverenitás védelme is lényeg. A nemzeti szuverenitás gazdasági alapja is megvan: piramist építettek, bajnokokkal, a nemzeti vállalatokkal, közepesekkel és kicsikkel. Minden szektorban vannak nemzeti bajnokok, ezek pedig nem csak otthon bajnokok, hanem a nemzetközi térben is versenyképesek. A középvállalatok utánuk jönnek, közülük 15 ezer dolgozik nemzetközi szinten is. 2010-ben 3 ezer volt. Szélesíteni kell a kis- és egyéniek körét is, Orbán azt mondta, ha békeköltségvetés lehet 2025-re, akkor őket erősíteni fogják.
A miniszterelnök szerint regionális hitelezőként kell megjelenni a térségben, ennek az alapjai megvannak. Termelőközpontnak kell maradni, a Nyugat ezirányú hibáit nem szabad átvenni. Nem szabad migránsokkal dolgoztatni.
Az egyetemi és innovációs központokat ki kell építeni.

Stratégiára van szükség - mondta Orbán. Kell egy "magyar nagystratégia". Kis stratégiák eddig is voltak, 2030-as horizonttal. Az akkori terveket végig kell vinni, ez azonban kevés, kell valami nagyobb, egy hosszabb időtáv - jelentette ki. Elejtett egy 2050-es időpontot is, de azt már az unokáknak célozza.
A nagy stratégia szerinte megvan, a háború pár dolgot felgyorsított. A 2022-es választás után azonnal nekiálltak, van politikai igazgatójuk, Orbán Balázs, akinek ezt össze kell állítani, Trump programjában mélyen vesznek részt, becsatlakoztak a kínai stratégia-alkotómunkába is. Stratégiai gondolkodókat vontak be a kormányba, Brüsszelben sem passzívak, hanem befele vonulnak. Puha hatalomgyakorlásra alkalmas intézményeket hoztak létre, ezek dolgoznak.
A stratégia még nincs jó állapotban, túl értelmiségi szerinte a nyelvezete, a Fidesz előnye azonban a közös cselekvés képessége. Ami most megvan, az még nem emészthető, kell még neki fél év a miniszterelnök szerint.
Orbán szerint. Azonban a Nyugat már nem fog visszatérni a nemzetállamokhoz. Az EU elvesztette a háborút, az USA pedig magára fogja hagyni, nem tudja finanszírozni Ukrajnát. Ők újabb hiteleket kérnek, a korábbiakat nem akarják visszafizetni. Az EU-nak meg kell fizetnie a háborús kaland árát - mondta. Az ár magas lesz, bennünket is érinteni fog.
Az EU-nak tudomásul kell vennie a nemzetállamokat, saját külpolitikájukat. Nem fogják szeretni, de el kell tűrniük, met több ilyen ország lesz - mondta.
A peremfeltételek adottak, ezek kijelöltik a mozgásterünk határait, a tér pedig tágas.

Ha a változás veszély, akkor együtt kell úszni az USA-val, EU-val. Ha lehetőségnek látjuk ezt, akkor saját fejlődési útvonal kell, változtatással, kezdeményezéssel. Orbán állítja, hogy ő az utóbbi iskolához tartozik.
Orbán azt mondta, szerinte megvannak a saját út előfeltételei. Az USA-beli állapotok kedvezően alakulnak, nem hiszi, hogy kapunk onnan olyan ajánlatot, mely jobb lenne, mint az EU. Ha mégis, akkor meg kell fontolni, kikerülve a lengyel csapdát, hiszen rájuk a demokraták olyan nyomást helyeznek, mely nemzetük feladásával járhat.
Kínától viszont jött ajánlat, nem fogunk jobbat kapni. Kína messze van, számukra Magyarország EU-tagsága érték, szemben az amerikaiakkal, akik Orbán szerint pedzegetik, hogy ki kellene lépni. Kínának a közös gazdaság miatt érték az EU-tagság. Ha azonban az egeret hívják az oroszlánok, a miniszterelnök szerint észnél kell lenni. Azonban az egymás modernizációjában való részvétel azt jelenti, hogy hajlandóak ők itt befektetni, maguknál pedig részvételt adni.
500 évvel ezelőtt Magyarország a világrendszerváltás vesztese volt, Európa pedig a nyertese. Akkor civilizációs konfliktus is volt, az iszlám hódítás megérkezett, hatalmas népességvesztés volt, a betelepítés következményeit pedig láthatjuk - mondta. Orbán szerint önerőből nem tudtuk magunkat felszabadítani, be kellett tagozódni a német-Habsburg világba. A magyar elit értette, mi történik, de nem voltak eszközei, nem tudták felkészíteni az országot a változásra. Ezért a bajt megelőző elővágások nem sikerültek. Ilyen volt Mátyás király azon kísérlete, hogy megszerezze a német-római császárságot. De ilyen volt Bakócz Tamás pápajelöltsége is, ami szintén elbukott.
Így ennek a korszaknak a kudarcszimbóluma Mohács volt.
Skanzen van most Orbán szerint. Betagozódunk Amerika alá, csodánkra jár a világ, de nincs dinamika. A másik válasz a világrendszerváltás versenyébe való benevezés. Újra lehet teremteni az EU tőkebevonzását, lehet nagy fejlesztéseket hozni, Varsó-Budapest TGV, Budapest-Bukarest TGV, erős hadiipar kell, meg kell teremteni az energiaipari önellátást, a háború után új kiegyezés kell Oroszországgal.
Mint politikai projektet fel kell adni az EU-t, gazdasági projektként meg kell erősíteni - jelentette ki. Ukrajna nem lesz sem NATO-tag, sem EU-tag, mert nekünk, európaiaknak nincs elég pénzünk. Ukrajna vissza fog térni az ütközőállamban, garanciákkal, amelyeket az USA és Oroszország rögzít. A lengyel testvéreket visszavárjuk, kísérletük el fog bukni - mondta.