Itthon hvg.hu 2024. július. 27. 15:56

Pressman: Orbán orosz összeesküvés-elméleteket terjeszt

„Ez aligha az a magatartás, amit egy szövetségesünktől várunk.”

Orbán Viktor Tusványoson elmondott beszédében sokat foglalkozott az Egyesült Államokkal. Ugyanebben a beszédében – közvetlenül azután, hogy találkozott Vlagyimir Putyinnal – Orbán a Kreml Amerikával kapcsolatos összeesküvés-elméleteit is terjesztette. Ez aligha az, amit egy szövetségesünktől várunk

– írta az X-en David Pressman, az Egyesült Államok magyarországi nagykövete. Pressman posztjához betűzött két percet egy korábbi, a Függetlenség napjának alkalmából Budapesten elmondott beszédéből is. Erről a beszédről mi is beszámoltunk.

Pressman itt azt mondta, „úgy tűnik az Egyesült Államokban hamarosan választások lesznek. Ezt többek között onnan tudom, hogy az önök miniszterelnöke továbbra is naponta emlékeztet bennünket arra, hogy kit szeretne győztesként látni ezeken a választásokon, és kire szavazna, ha ő maga amerikai lenne – csakhogy nem az.” Az amerikai nagykövet kiemelte: „nincs még egy olyan szövetségesünk, vagy partnerünk – egyetlenegy sem – aki hozzá hasonlóan, nyíltan és fáradhatatlanul kampányolna adott jelölt mellett egy amerikai választáson.”

A nagykövet szerint Orbán meg van arról győződve, hogy ez „Magyarországot segíti, vagy legalábbis őt személyesen. Nem tudom biztosan, hogy melyikről van szó.” Majd költői kérdésében azt fogalmazta meg, Orbán úgy viselkedik, mintha az Egyesült Államok és Magyarország között meglévő szövetség „nem is országok között, hanem csak az azokon belüli, vélt ideológiai partnerek között állna fenn.” Akkor kiemelte: „egy kétoldalú kapcsolat pártosítása veszélyes.”

Orbán Tusványoson elmondott beszédéről a közvetítésünket itt, összefoglalónkat itt olvashatja el.  

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.