„Ez aligha az a magatartás, amit egy szövetségesünktől várunk.”
Orbán Viktor Tusványoson elmondott beszédében sokat foglalkozott az Egyesült Államokkal. Ugyanebben a beszédében – közvetlenül azután, hogy találkozott Vlagyimir Putyinnal – Orbán a Kreml Amerikával kapcsolatos összeesküvés-elméleteit is terjesztette. Ez aligha az, amit egy szövetségesünktől várunk
– írta az X-en David Pressman, az Egyesült Államok magyarországi nagykövete. Pressman posztjához betűzött két percet egy korábbi, a Függetlenség napjának alkalmából Budapesten elmondott beszédéből is. Erről a beszédről mi is beszámoltunk.
Pressman itt azt mondta, „úgy tűnik az Egyesült Államokban hamarosan választások lesznek. Ezt többek között onnan tudom, hogy az önök miniszterelnöke továbbra is naponta emlékeztet bennünket arra, hogy kit szeretne győztesként látni ezeken a választásokon, és kire szavazna, ha ő maga amerikai lenne – csakhogy nem az.” Az amerikai nagykövet kiemelte: „nincs még egy olyan szövetségesünk, vagy partnerünk – egyetlenegy sem – aki hozzá hasonlóan, nyíltan és fáradhatatlanul kampányolna adott jelölt mellett egy amerikai választáson.”
A nagykövet szerint Orbán meg van arról győződve, hogy ez „Magyarországot segíti, vagy legalábbis őt személyesen. Nem tudom biztosan, hogy melyikről van szó.” Majd költői kérdésében azt fogalmazta meg, Orbán úgy viselkedik, mintha az Egyesült Államok és Magyarország között meglévő szövetség „nem is országok között, hanem csak az azokon belüli, vélt ideológiai partnerek között állna fenn.” Akkor kiemelte: „egy kétoldalú kapcsolat pártosítása veszélyes.”
Orbán Tusványoson elmondott beszédéről a közvetítésünket itt, összefoglalónkat itt olvashatja el.