Befagyaszthatják a Magyarországra érkező felzárkóztatási pénzek egy részét, mert a szuverenitásvédelmi törvény szembemegy az EU-s alapértékekkel.
Az Európai Bizottság nem zárja ki annak lehetőségét, hogy a szuverenitásvédelmi törvénnyel kapcsolatban is alkalmazni fogja a kohéziós támogatások odaítéléséhez kötött feltételrendszert – mondta a Népszavának egy háttérbeszélgetésen Didier Reynders, az EB igazságügyi biztosa. A testület idei jogállamisági jelentéséről szóló beszélgetésen a politikus arra emlékeztetett, hogy több mint egy évvel ezelőtt hasonló döntés született az úgynevezett gyermekvédelmi törvény miatt, illetve több más, az EU alapértékeit sértő magyar jogszabály miatt.
Az EB jelenleg 2,4 milliárd eurót blokkol a Magyarországnak járó kohéziós forrásokból, de ez csak egy pénzbefagyasztási eljárás a sok közül. A mostani költségvetési ciklusban bevezetett feltételrendszer lényege, hogy a tagállamok csak akkor részesülhetnek az EU fejlesztési támogatásaiból, ha tiszteletben tartják a közösen elfogadott szabályokat és a közösség Alapjogi Chartáját.
A szuverenitásvédelmi törvény miatt ugyanakkor februárban kötelezettségszegési eljárás indult, mely megállapította, hogy az sérti az EU demokratikus értékeit, és szembemegy az Alapjogi Chartában lefektetett több alapvető joggal. Reynders arra utalt, hogy az EB a kötelezettségszegési eljárással párhuzamosan felfüggesztheti a felzárkóztatási pénzek egy részét a jogszabály miatt.
Az EB szerdán elfogadott éves jelentése a jogállamiság helyzetéről többször kitér a szuverenitásvédelmi törvényre, hangsúlyozva, hogy az aláássa a civil tér működését.