Takács Péter államtitkár a Kossuth rádióban beszélt a kórházi klímahelyzetről. Állítja: van a gépek javítására keret, eddig is volt, de új megoldásokban is gondolkoznak, és különben is: klímaváltozás.
A hőhullám miatt nyolcvanegy kórházból összesen négyben kellett átszervezni a műtéteket, a kórházi klímák javítására 1,3 milliárd forintos keretösszeg áll rendelkezésre idén – mondta a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkára hétfőn reggel a Kossuth rádióban.
Takács Péter szerint “kisebb üzemzavarok mindenhol voltak, de egyetlen beteg sem maradt ellátatlanul, akinek azonnali orvosi beavatkozásra volt szüksége”. Állítja: a problémákat a kórházak belső ellátásszervezéssel meg tudták oldani.
Az utóbbi hetekben egymás után érkeztek a hírek arról, hogy egész kórházi osztályok zárnak be, mert elromlanak a klímák és kibírhatatlan a hőség a kórtermekben. Sőt, a műtőkben is, a nem működő klímaberendezések miatt ezért műtétek is elmaradtak, a János-kórház egyik műtőjében például 31 fok volt. A jelenségről itt írtunk bővenn:
Az egészségügyi államtitkár arról is beszélt: a hőhullámokhoz való alkalmazkodás érdekében három éve folyik a kórházi klímák modernizálása, ez idő alatt a kormány több mint 10 milliárd forintot fordított erre. Budapesten és környékén, illetve a nagyobb megyei kórházak közül 14-ben történt teljes klímacsere.
Az egészségügyi államtitkár azt mondta, a berendezések javítását számos esetben alkatrészhiány lassítja, ezért ipari, konténer méretű mobil klímák beszerzésének lehetőségét vizsgálják, hogy a lehető leghamarabb pótolni lehessen a kiesett hűtőkapacitást. Takács Péter szerint
a klímaváltozás miatt nálunk is napi gyakorlat lehet, ami a mediterrán országban már megszokott, hogy a legnagyobb hőterhelés idején néhány nappal eltolják a halasztható műtéti beavatkozásokat.
Szerdán és csütörtökön tanácskoznak Budapesten az unió egészségügyi miniszterei, Takács szerint kiemelt téma lesz az európai egészségügyi rendszerek ellenállóvá tétele a klímaváltozás hatásaival szemben, és közös európai koordinációra van szükség.