Miért tolódtak jobbra a nyugati társadalmak? Szakszó vagy szitokszó a szélsőjobb? Kit és miért nevezünk populistának és miért férnek meg ők nehezen egy csárdában? Milyen irányú a kapcsolat a republikánusok és az európai “patrióták” között? Közéleti podcastunkban Hunyadi Bulcsúval, a Political Capital szakértőjével vizsgáltuk meg, hogyan érdemes kezelni Orbán Viktornak és társainak felemelkedését.
Az EP-választások és a francia nemzetgyűlési választás újra a figyelem középpontjába emelte az elmúlt évtized egyik legbonyolultabb politikai kérdését: akár szélsőjobboldaliaknak és populistáknak nevezzük, akár patriótáknak és szuverenistáknak, Orbán Viktor, Marine Le Pen és elvbarátaik hatalmas társadalmi felhatalmazás mellett építik le a demokráciát és a társadalmi egyenlőséget.
Az biztos, hogy a hidegháború utáni világban a politikai radikalizmus szelleme a 2000-es évek végén kiszabadult a palackból, és minél inkább próbálja visszatuszkolni a mainstream, annál kevésbé hagyják ezt az egymást érő válságok. Az időszakos sikerek – mint például a Nemzeti Tömörülés legyőzése, vagy a Patrióták Európáért elszigetelése – pedig nem jelentik azt, hogy az antidemokratikus szereplőket pusztán morális alapon le lehetne győzni.
Hogyan jutottunk ide? Miért nyitottak a szélsőségekre a társadalmak? Mit jelent a szélsőjobb, mit jelent a populizmus és hogyan használjuk ezt felelősen? Érdemes-e egyből fasizmust (vagy kommunizmust) kiáltani, ha politikai radikálisokat látunk a térképen? Miért nem tudnak a jobboldali pártok természetesen összeborulni és milyen kölcsönhatások vannak az Atlanti-óceán két partjának konzervatívjai között?
Ezekről kérdezte Nagy Iván László Hunyadi Bulcsút, a Political Capital szakértőjét.
- 0:00 Intro
- 0:53 Miért erősödnek a jobboldali pártok Európában?
- 6:26 Mit jelent a jobboldaliság?
- 11:26 Hogyan válik a szélsőségesség mainstreammé?
- 19:16 Hogyan dolgozhatunk a demokráciáért?
- 20:50 Demokratikus-e a szélsőségesekkel szemben összefogni?
- 29:31 Mi a populizmus?
- 34:25 Hogyan definiálják magukat a szélsőjobboldaliak?
- 39:29 Miért nem találnak egymásra a szélsőjobbosok?
- 45:13 Hogyan hatnak egymásra a nyugati világ konzervatívjai?
- 52:29 Van-e valódi jelentősége a CPAC-nek és társainak?
- 56:04 Ha semmi nem változik, van-e plafon a szélsőjobb felett?