Itthon hvg.hu 2024. július. 12. 04:57

Orbán Viktor „a béke lehetőségeiről” tárgyalt Donald Trumppal Floridában

Orbán szerint Trump „meg fogja oldani”.

Orbán Viktor miniszterelnök helyi idő szerint csütörtök este tárgyalást folytatott Donald Trumppal, az Egyesült Államok korábbi elnökével – közölte Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.

A floridai Mar-a-Lago-ban lezajlott megbeszélésen a béke lehetőségeiről volt szó

– áll a szűkszavú közleményben.

Orbán a találkozó kapcsán a Facebook-oldalán azt írta: „Tárgyalás Trump elnök úrral a békéről. A nap jó híre: ő meg fogja oldani!” A miniszterelnök ezzel a republikánus elnökjelölt korábbi kijelentésére utalt, amely szerint amennyiben ő nyerné az elnökválasztást, meg tudná győzni Putyint arról, hogy vessen véget az orosz-ukrán háborúnak, és engedje szabadon az Oroszországban fogva tartott amerikaiakat.

A két politikus csütörtöki találkozójának lehetőségéről elsőként a Bloomberg számolt be. A lap megjegyezte, hogy hogy a floridai út felerősíti azokat az aggodalmakat, amelyek szerint Orbán közvetít Putyin és Trump között. Ugyanakkor egy névtelenséget kérő forrás, aki rálát az Orbán–Trump-találkozóra, azt állítja, hogy Trump nem kérte meg a magyar miniszterelnököt arra, hogy az Moszkvában az ukrán–orosz békéről tárgyaljon Putyinnal.

Orbán az elmúlt években többször is felkereste Trumpot a Mar-a-Lago-i birtokán, legutóbb idén márciusban a lányával, Flórával járt a volt elnöknél.

A magyar miniszterelnök egyébként a washingtoni NATO-csúcs miatt érkezett a héten az Egyesült Államokba. Az eseményen ő is aláírta azt a NATO-nyilatkozatot, amely szerint Ukrajna csatlakozása visszafordíthatatlan, valamint összefutott Joe Biden jelenlegi amerikai elnökkel is, akiről közvetetten hónapok óta hangoztatja, abban bízik, hogy elveszíti az őszi elnökválasztást.

Ez az a kemény hangnemű NATO-zárónyilatkozat, amelyet a békemissziós Orbán sem vétózott meg

Ukrajna tartós és feltétel nélküli támogatását ígéri a 75 éves NATO jubileumi csúcstalálkozóján elfogadott zárónyilatkozat, amelyben megerősítették, hogy az orosz agresszió által sújtott ország helye az észak-atlanti katonai szövetségben van. A nyilatkozat pontjai szöges ellentétben állnak a „békemissziót” folytató Orbán Viktor nyilatkozataival, amelyek inkább Ukrajna kapitulációját szorgalmazzák, ugyanakkor a magyar kormányfő is aláírta a dokumentumot.

Az amerikai fővárosba Kínából érkezett, ott Hszi Csin-ping kínai elnökkel tárgyalt az általa békemisszióként hivatkozott világkörül turné harmadik állomásaként. Azt megelőzően Moszkvában, Vlagyimir Putyin orosz elnöknél vendégeskedett. Az oroszországi látogatás széles körű felháborodást váltott ki a nyugati szövetségesek körében és az Európai Unióban, főleg azután, hogy Orbán első útja az EU soros elnökeként néhány nappal korábban még Kijevbe vezetett, ahol Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel tárgyalt.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.