A nyíltan migrációellenes csoport megalakulását a japán származású Tomio Okamura, a cseh SPD képviselője jelentette be.
Szövetségeseinkkel megalakítjuk az új európai pártcsaládot, az EP új frakcióját
– posztolta az X-en Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke. „Ennek az új európai szövetségnek tavaly Budapesten tettük le az alapjait, majd a Szófiai Nyilatkozattal erősítettünk meg. Európa ellenségeivel nem egyezkedni akarunk, nem kéredzkedünk be hozzájuk, hanem le akarjuk őket győzni” – tette hozzá egy Ryanair gép előtt pózolva. Szavai elfedik, hogy a frakcióalakítás korántsem volt sima ügy, heteket csúsztak, mert a csoport erejét adó német szélsőjobboldali párt, az AfD bizonytalan volt a partnerek kapcsán.
Bár a Mi Hazánk EP-listáját Toroczkai vezette, a párt által megszerzett egyetlen mandátumot nem vette fel, helyette Borvendég Zsuzsanna ül be a testületbe. Borvendég szerdán a Facebookon azt írta, előző este aláírt valamit, amelynek tartalmát délután fogják publikálni. Annyit azonban elárult, hogy „nagyszerű hírekre számíthatnak a mai napon, amely tovább erősíti a szuverenista hazafiak hangját az EU-ban, és nem mellékesen növelni fogja az én munkám hatékonyságát is.”
Azért a nemzetközi sajtót követőknek nem kell a körmüket rágniuk, mi lehet a nagy bejelentés. Kedden a cseh Szabadság és Közvetlen Demokrácia Párt (SPD) közölte, hogy más pártokkal együtt összehozták a Szuverén Nemzetek Európája nevű új képviselőcsoportot – írja a Politico. Tomio Okamura, az SPD vezetője azt mondta, hogy a frakció legerősebb tagja a hazájában megfigyelés alatt álló Alternatíva Németországért lesz. Az AfD június 9-én 15 EP-mandátumot szerzett, és ez teszi most lehetővé, hogy a legradikálisabb politikai erők lézengő képviselői frakcióvá álljanak össze.
Frakcióalakításhoz 23 képviselőt és 7 különböző tagországban mandátumot szerzett pártot kell tudni felmutatni. A németeken túli hat szövetségesnek tehát elég együttesen 8 képviselőt összehozniuk, ez pedig teljesíthetőnek tűnik.
Okamura keddi sajtótájékoztatóján elmondta, hogy képviselőcsoportjuk programja a klímaváltozást kivédeni akaró Green Deal, a migráció és Európa iszlamizálódása ellen irányul. „Azt akarjuk, hogy Brüsszel hatásköre visszakerüljön a nemzeti szintre” – jelentette ki. Okamura migrációellenessége bár nem új keletű, azért meglepő, mivel egy japán származású, Tokióban született politikusról van szó.
A frakcióhoz való csatlakozásról tárgyal a Politico szerint Milan Uhrík szlovák képviselő, a bolgár Újjászületés három képviselője, de csatlakozna állítólag Sarah Knafo, a francia Visszahódítás képviselője is. Tárgyal a belépésről egy litván képviselő, valamint a lengyel Konföderáció néhány tagja is.