Itthon Dobszay János 2024. július. 09. 15:35

Megnéztük, milyen HVG-cikkeket talált háborúpártinak a Szuverenitásvédelmi Hivatal, MTI-híreket találtunk

Dobszay János
Szerzőnk Dobszay János

Tényközlő írásokat is háborúpárti narratívaként azonosít a kormány politikai bunkósbotjaként működő Szuverenitásvédelmi Hivatal – feltéve, hogy azok a HVG-n jelentek meg. A harmadik világháborúval szinte naponta riogató kormányszócső Origo cikkeit nem is vizsgálták. A hivatal még nem büntet, de már készül a sajtót megregulázó törvényjavaslat.

Olyan cikkek alapján is a háborúpárti narratíva terjesztésével vádolja a Szuverenitásvédelmi Hivatal a HVG-t (és más független médiumokat), amely írásoknak még a címét, tartalmát is a közszolgálati hírközközlő MTI adta, és a kormánymédia is szorgosan közölt. De közte volt a Politico brüsszeli kiadásától átvett hír is, márpedig annak tulajdonosa az Axel Springer, amely médiavállalat a német Bildet is kiadja, ahol pedig Orbán Viktor gyakran fejti ki saját nézeteit, például legutóbb, miután Putyin orosz elnökkel tárgyalt. Míg a „háborúpártiság” álláspontot feltételez, a politikai megrendelést teljesítő állami apparátus tényközlő cikkeket is bűnlajstromunkhoz sorolt.

Gulyás Gergely a kormányinfón jelentette be, hogy már készül az új regula a háborúpárti sajtó megrendszabályozásához. Hogy a kormány szerint melyik orgánum számít háborúpártinak és melyik nem, ahhoz az Alkotmánybíróságénál is nagyobb költségvetési támogatásból működő Szuverenitásvédelmi Hivatal szállítja a muníciót.

Ennek első darabját a napokban már nyilvánosságra is hozták a Dezinformációs Narratívák Magyarországon címmel közreadott, elemzésnek mondott politikai brosúrában. Ennek fejlécében – freudi módon – még el is írták Magyarország nevét; véletlenül ez lett belőle: Magyaroroszágon (kiemelés- a szerk!)

Az „elemzés” szerint a „nyugati háborúpárti narratíva tendenciózusan megjelenik” az olyan országos és nagy elérésű médiatermékekben, mint például a HVG, a Telex, a 444 vagy a Népszava. Ennek bizonyítékait a lábjegyzetben hivatkozott linkek hivatottak elvben „tudományos igénnyel” alátámasztani. Az pedig

költői kérdés, hogy a harmadik világháborúról naponta cikkező Origo például miért kerülte el a Szuverenitásvédelmi Hivatal „háborúpártiság-radarját”.

Érintettségünk okán megnéztük, mely cikkeink alapján lettünk a nagy befolyással rendelkező hivatal megállapításai szerint – amelynek igazságtartamát semmilyen jogi fórumon nem lehet vitatni – megbélyegezettek. Minthogy nem állt rendelkezésünkre olyan apparátus, mint a közel félszáz főt foglalkoztató Hivatalban, már egy gyorselemzés is fényt derített arra, mekkora csúsztatásokkal dolgozik a láthatóan a politikai megrendelő szája íze szerinti következtetésekre jutó, Lánczi Tamás vezette szervezet.

Használni kezdte a beélesített fegyvereket a Szuverenitásvédelmi Hivatal

A független sajtón és egy civil szervezeten próbálja ki először a magyar szuverenitást védelmező hivatal képességeit a kormány.

A nyugati háborúpárti és az orosz legitimációs narratívák az ukrajnai háború kapcsán című fejezetben például a terhünkre rótt cikk ez:

Újabb, 1,5 milliárd dolláros segélyt ad az USA Ukrajnának

Az inkriminált cikk valójában egy híradás arról, hogy Kamala Harris, az Amerikai Egyesült Államok alelnöke a címben idézett bejelentést tette. Amit az MTI is ugyanezzel a címmel osztott meg. Utóbbi közlést – ugyanezzel a tartalommal – nem csak a független sajtó tucatnyi portálja vette át a közszolgálatinak mondott hírügynökségtől, de a Mediaworks megyei lapjainak internetes változatain is közzétették.

Sőt, ez a hír még a háború orosz értelmezését kínáló Vadhajtásokon is olvasható mind a mai napig. Az ugyancsak a kormányzati médiabirodalomhoz tartozó Világgazdaság csak annyira volt elővigyázatos, hogy a címben a „segély” szót, „támogatásra” cserélte.

Háborúpárti narratívában írnak a független lapok a Szuverenitásvédelmi Hivatal szerint

Az orosz-ukrán háború kapcsán két narratívát sikerült azonosítania a hivatalnak: „a nyugati háborúpárti erők által hangoztatott, valamint az orosz állami narratívát”. Elemzésükben tucatjával veszik sorra hazai független médiumok cikket úgy beállítva, mintha azok nem tényeket közölnének, hanem „nyugati háborúpárti álláspontot” igyekeznének elhitetni a közvéleménnyel.

A HVG annyival toldotta meg a hírt, hogy megírtuk: a svájci békecsúcson elhangzott bejelentés előtt Vlagyimir Putyin arról beszélt, Moszkva hajlandó akár holnap béketárgyalásokat kezdeni, majd közölte a feltételeit: a Krím és a négy – részben – megszállt ukrajnai megye orosz fennhatóság alá kerülése, Ukrajna „denacifikálása”, Ukrajna semleges állammá minősítése, illetve az Oroszország elleni nemzetközi szankciók teljes feloldása.

Lehet, hogy utóbbit értelmezte úgy a hivatal, hogy ez nem az orosz elnök, hanem a HVG háborús követelése volt – csak találgatjuk.

Tények mögött a lényeg

De nézzünk egy, nem pusztán tényközlésen alapuló cikket a Hivatal által összeállított bűnlajstromunkból – ilyenből egy tucatnyi HVG-cikk szerepel a hivatal elemzésében.

Az Orbán világháborúval riogatva vázolta fel csúsztatásokkal teli világképét című cikkünk például egy beszámoló volt arról, hogy a miniszterelnök a kormányzati kommunikáció egyik fő arcának, Bohár Dánielnek adott interjút. Azt az értelmezést engedtük meg magunknak az elhangzottak ismertetése során, hogy a kormányfő üzenetei alapvetően az emberek félelem-, illetve biztonságérzetére építenek. Ennek kapcsán megvizsgáltuk, mi a valóságalapja azoknak a megállapításoknak, amelyekre Orbán alapozott, mi állja meg a helyét, mi benne az, ami tévedés vagy szándékos csúsztatás.

Lehet persze, hogy az effajta tényellenőrzés önmagában is sérti a kormány béketerveit, a HVG azonban fennállása 45 éve alatt, kormányoktól függetlenül e téren a sajtó – például a BBC – hagyományait, gyakorlatát követte.

Putyin tiltólistán szerepel

A HVG-cikklistát pörgetve az a benyomás támadhat (amit némi ellenőrzés után igazolva is láttunk), hogy a hivatal szinte minden cikkünkre ugrott, amelynek a címében, bevezetőjében Putyin neve, a háború, a szankciók vagy Moszkva előkerült. Láthatóan zokon vették például a Moszkva az európai szélsőjobboldali szervezeteken keresztül vívja a háborúját a Nyugat ellen című írásunkat, amelyet lehet ugyan véleményesnek nyilvánítani (bár nem tudni, hogy ez miért lenne bűn), de valójában nem a mi véleményünket mutatta be. Annak a kötetnek az ismertetése volt, amelyet a hágai székhelyű agytröszt, az International Centre for Counter-Terrorism (Terrorizmus Elleni Nemzetközi Központ) adott ki.

A tanulmányok 10 ország példáján keresztül azt mutatták be, milyen módszereket felhasználva tudott magának befolyást szerezni az orosz állam különböző szélsőjobboldali szervezetekben. Hogy mára egy ilyen kötetnek a szimpla ismertetése is „háborúpártiságnak” minősülhet egy magyar állami szerv megközelítésében, az alighanem azzal is magyarázható, hogy a kötetben szereplő példákban olyan pártok neve is felbukkan (például az FPÖ), akikkel a Fidesz múlt hét óta közös frakcióban ül az Európai Parlamentben.

Megalakult Orbánék új frakciója az EP-ben, francia elnököt és fideszes alelnököt választottak

Nemhogy összejött a frakcióalakításhoz szükséges hét ország és 23 képviselő, egyenesen az Európai Parlament harmadik legnagyobb frakciója lett a Patrióták Európáért, amelyben az egy nappal korábban még a francia kormányfői posztra várt Jordan Bardella mellett Gál Kinga is fontos pozíciót kapott.

Végezetül egy kínzó kérdés maradt: vajon a hivatal azért nem idézett “bizonyítékként” egyetlen olyan HVG-cikket sem, amely a lapban – és nem az online felületünkön – jelent meg, mert a hetilapban nem találtak szerintük háborúpártinak minősíthető írást. Vagy – inkább ezt a feltételezhetjük – munkatársaik az egyszerűbb utat választották és csak annyi energiát fektettek a politikai indíttatású “kutatásba”, hogy az online – vagyis például kulcsszavak alapján is könnyen kereshető – cikkadatbázisunkban fellelhető írások közt kerestek a prekoncepciójuk alátámasztására alkalmasnak vélt cikket.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?