Csak nagyon kevés lakásban vannak füstérzékelő, pedig életeket menthet.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság összesítése szerint 2024 első félévében 3305 lakóépület gyulladt ki, ami négy százalékkal kevesebb, mint 2023 első hat hónapjában. Sajnos ami a halálos áldozatokat illeti, növekedés tapasztalható, az első félévben kigyulladt lakóépületekben 47 ember vesztette életét, ez héttel több, mint a tavalyi év első félévében. Viszont hárommal kevesebb a sérültek száma, mint tavaly ilyenkor, a tüzekben az idei év első hat hónapjában 285-en sérültek meg.
Emellett kiemelték, hogy
- az év első hat hónapjában keletkezett lakástüzek eloltásához összesen 2208 órára és 6465 tűzoltó járműre volt szükség;
- 308 otthon vált tűz miatt lakhatatlanná, 921 embernek kellett átmenetileg máshová költöznie;
- a leghosszabb beavatkozás január 21-én volt Álmosdon, ahol egy ember életét vesztette;
- a családi ház oltása az utómunkálatokkal együtt nyolc órát vett igénybe.
Hozzátették: összesen 172 lakástűz után indult vizsgálat, és mint kiderült, a leggyakrabban elektromos hiba, nyílt láng, a fűtési rendszer hibája, sütés-főzés, avar- vagy szemétégetés miatt csaptak fel a lángok, de 96 otthonban például szándékos gyújtogatás miatt keletkezett tűz. A legtöbb tűz a konyhában (18 százalék), kéményben (12 százalék), illetve hálóban (11 százalék) keletkezett.
Fontos adat, hogy 3305 tűzzel érintett otthon közül csak tízben volt füstérzékelő, holott ezek a készülékek már a tűz kezdeti fázisában megbízhatóan jeleznek. Adataik szerint szén-monoxid miatt 2024 első felében 593-szor riasztották a tűzoltókat, 40-nel többször, mint egy évvel korábban. 84 ember szenvedett valamilyen mértékű szén-monoxid-mérgezést, 6 emberen már nem lehetett segíteni.
Felhívták a figyelmet arra is, hogy a szén-monoxid-mérgezés nyáron is fenyegető veszély. A nagy kánikulában előfordulhat, hogy a kintinél hűvösebb levegő beszorul a kéménybe, és a vízmelegítés során keletkező füstgáz nem tudja azt kilökni, emiatt visszaáramlik a lakótérbe, és szén-monoxid jön létre. A júniusi hőségriasztás négy napjában 24-szer riasztották a tűzoltókat szén-monoxid miatt.