Itthon hvg.hu 2024. július. 04. 13:22

IDEA Intézet: A Tisza egyértelműen a második legerősebb politikai erővé vált

Kevesebb mint 10 százalék a különbség a Fidesz és a Tisza támogatottsága között.

A kegyelmi botrány, Magyar Péter feltűnése és a Tisza Párt megalakulása, majd az EP-választások eredményei végérvényesen átrajzolták a hazai belpolitikai erőviszonyokat – derül ki az IDEA Intézet júniusi reprezentatív közvélemény-kutatásából.

A válaszadóknak arra kellett felelniük, hogy kire szavaznának, ha a következő vasárnapon tartanák a választásokat.

A válaszok alapján az EP-választáshoz hasonlóan négy párt érné el a parlamentbe jutáshoz szükséges 5 százalékos küszöböt: a Fidesz–KDNP, a Tisza Párt, a DK és a Mi Hazánk. A június végén megkérdezettek 66 százaléka adta volna le a szavazatát.

A kutatóintézet kiemeli, hogy a rendszerváltás óta eltelt évtizedekben még soha nem fordult elő, hogy jelenleg négy olyan párt is van a magyar parlamentben, amely támogatottsága a teljes népességen belül az egyszázalékos szintet sem éri el. A Jobbik és az MSZP is csupán egy százalékon áll a biztos szavazók között, de még ezt sem éri el a Párbeszéd és az LMP támogatottsága.

A Tisza egyértelműen a második legerősebb politikai erővé vált: a párt támogatottsága június végén 23 százalékot ért el a teljes népesség körében és 32 százalékot a biztos szavazók között. A Fidesz–KDNP az év eleje óta stabilizálta helyzetét, a párt támogatottságának lassú, de folyamatos csökkenése megállt, szavazóinak aránya 30 százalékot ért el a teljes népességben, ez a biztos szavazók között 41 százalékos szavazati arányt jelentett volna egy parlamenti választáson.

Az IDEA Intézet 2024. júniusi reprezentatív kutatása
IDEA Intézet

A két párton kívül csak a DK és a Mi Hazánk jutott volna be a magyar Országgyűlésbe. Gyurcsány Ferenc pártjának támogatottsága a teljes népességben 7, a biztos szavazók körében 8 százalék, míg a Mi Hazánk népszerűsége nagyjából hasonló volt júniusban, csak egy kicsivel volt alacsonyabb (5, illetve 6 százalék).

Az IDEA Intézet a kutatás adatait 2024. június 19. és június 27. között vette fel online kitölthető kérdőív segítségével. A vizsgálat végeredménye reprezentatív az ország felnőtt népességére iskolai végzettség, életkor, nem, településtípus és régió tekintetében. A teljes magyar weben és a közösségi médiában történő adatfelvétel lekérdező szoftverrel, önkitöltős online kérdőíven keresztül (CAWI) történt. Súlyozás során a különböző internet- és közösségioldal-felhasználási szokások kontrollálásra kerülnek, kiegészítve ezzel a reprezentativitást biztosító súlyozási eljárásokat. Az 1500 fős minta hibahatára az alapmegoszlások esetében legfeljebb ±2,3 százalékpont.

Hirdetés